Güve Böceği ile Nasıl Mücadele Edilir Nasıl Yok Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Güve Böceği ile Nasıl Mücadele Edilir Nasıl Yok Edilir?

Güve böceği, Order Lepidoptera Latince olan üzeri pullarla kaplı ve iki çift kanadı olan bir böcek türüdür. Petek biçiminde gözleri ve helezon gibi dilleri bulunur. Güve böceğinin boyutları, görünümleri türlerine göre önemli oranda değişiklik göstermektedir. Bazı türleri oldukça küçük olurken, bazıları da büyüktür. Renk olarak da bazıları metalik renklerde, bazıları gri, kahverengi tonlarda ve mat renklerde olur. İç ortamlardaki güce böcekleri genellikle 2 cm'den kısa kanat açıklığı olur. Bunların renkleri de kahverengi gri ve kırmızımsı tonlarda olur.

Güve böceği neden olur?

Güve böceği evlerde olmamasını istediğimiz canlılardır. Genellikle açıkta kalan nohut, un, fasulye gibi bakliyatlar güveler için saklanma ve beslenme yeridir. Çünkü sinek gibi canlıların yumurtalarını bırakacakları alanlardan biridir. Güveler buralara dolap, çekmece içlerine yumurtalarını bırakarak bir anda evinizi istila edecek kadar çoğalabilirler. Özellikle giysi ve gıda ambalajlarında delinmeler varsa bu güve böceği açısından en önemli işaretlerden kabul edilir.

 

Güve böceği davranış ve beslenme şekli

Güve böceklerinin görünümleri gibi davranış ve beslenme şekilleri de farklılık gösterir. Kan emici çeşitlerinden polen taşıyıcı hoş görünümde olan güvelere kadar çeşitleri vardır. Bazıları zirai haşereler arasında yer alırken, bazıları insanları olumsuz etkilemeden yaşamaya devam eder. Güve böcekleri genellikle memeliler, kuşlar, sürüngenler, örümceğimsi eklembacaklılar, haşereler, bazı bitkiler ve hayvanlar için önemli bir besin kaynağıdır.

İç ortamlarda daha çok mutfak ve kiler gibi yerlerde bulunan malzemelerde, kumaşlarda beslenen güveler vardır. Daha çok yünlü giysileri, bunun yanında saç, ipek, kürk, tüy gibi malzemeleri harap ederler. Bu tür güve böcekleri çoğunlukla 2,5-5 cm uzunluğunda olup, ten renginde olurlar.

Güve böceğinin önemli bir özelliği ışıktan uzak durmasıdır. Bu nedenle bodrum, çatı katı, dolap içi gibi yerlerde barınırlar. Buralarda genellikle kumaş katları arasında, köşelerde gizlenirler. Hiç fark edilmeden bir evi istila edecek kadar çoğalabilirler. Bu nedenle eşyalara ve giysilere ciddi oranda zarar verme özellikleri vardır. Battaniye, palto, dekoratif malzeme, halı, süveter, oyuncak, atkı gibi eşyaları tüketme özellikleri bulunur. Ancak sentetik elyafları tüketme eğilimi göstermezler. Lekelenmiş, karışık malzemeli olan kumaşları severler.

Bazı güve böcekleri zararsız, içerdikleri ipek ve besin değerleri nedeniyle yararlı olarak görülse de halk arasında istenmeyen haşere olarak tanımlanırlar. Tarım alanlarında güve böceği ve tırtılları oldukça zarar vericidir. Ağaç zararlıları, lahana ve hardal ekim alanında lahana yapak güvesi, meyve bahçelerinde meyve iç kurtları çok zararlı etkiler yapabilir. Mısır, domates ve pamuk tüketen güve böcekleri de vardır. Sadece ipek ve yün gibi doğal elyaflardan üretilen kumaşları tüketen güve böcekleri de vardır.

Güve böceği istilası nasıl belli olur?

Güve böceği istilasının belirtileri daha çok türlerine göre farklılık gösterir. İç mekanlarda barınan güvelerin yetişkin olanları ortamda uçuşmalarından ya da zeminde dinlenerek kendilerini fark ettirebilir. Beslenmesi kumaşla olanlar kumaşa verdikleri zararla anlaşılabilir. Bazı güve böceklerinin hareketliliği ortama dışkı bırakması, koza örmesi ile fark edilebilir. Bazıları da pupa evresinde ortama besin kaynaklarını bırakabilir. İç mekanları istila etmiş olan güve böcekleri için en iyi çözüm güvenin ve üreme maddesinin tespit edilmesidir. Daha sonra güve böceği türüne göre önlem alınabilir.

Güve çeşitleri nelerdir?

Güve böceği çeşitli ortamlarda yaşam sürebilir. Ancak en fazla ev ortamlarını severler. Özellikle tekstil düşmanı olarak tanımlayabileceğimiz bu canlılar beklenenin üzerinde zararlar verirler. Güve böcekleri boyutlarına ve görünümlerine göre çok çeşitli olurlar. Renk olarak genellikle gri, kahverengi ve kırmızı renkte olur. Güve böceği iç mekanlarda havasız ve nemli yerlerde yaşarlar. Ev güveleri arasında en fazla görülen güve böceği çeşitleri arasında bulunanlar ise;

Kahverengi güve böceği: bu güveler halıları, kumaşları ve nemli alanları sever. Bu güveler evi istila ettiğinde halılarınız yıpranmış, giysileriniz kirli ve tozlu, dolapların köşelerinde ağlar görmeniz şaşırtıcı olmasın. Bu tür güvelerin yetişkinleri 8-14 mm kadar olur. Larvaların uzunlukları da 20 mm kadardır.

Giysi güve böceği: Evde görülebilecek güvelerin arasında en yaygını budur. Giysilerde delikler açarlar. Bunu fark ettiğinizde hemen güve mücadelesine başlamalısınız. Bu güveler ışığı sevmez, genelde uçmak yerine koşarlar. Yavrular ve yetişkinler kanatlarını kullanır. Genç güveler ise koşmayı daha fazla tercih eder. Yetişkinlerin beslenmeye de ihtiyacı olmaz.

Kürk güve böceği: Halılarda, giysilerde belirgin delikler açabilen bu güveler giysi güvelerine çok benzer. Boyları 6-8 mm kadar olur. Bu güve türleri en fazla deri giysilerde, eşyalara yaşam sürer.

Tahıl güve böceği: bu güveler tahıllarla beslendiği için bu isimle anılır. Açıkta kalan tahıllar güveler için beslenme çağrısıdır. Bu güveler evinizi kısa sürede istila edebilir. Uçmayı ve dolaşmayı çok sevdikleri için özellikle geceleri fark edilmeleri kolay olur. Bu yüzden mutfakta bir tane bile güve görürseniz hemen önleminizi almalısınız. Güve böceğinden korunmak içinde dolaplarınızı sıkça havalandırmalı, tahılları, bakliyatları kapalı olarak muhafaza etmelisiniz.

Güve böceği ile nasıl mücadele edilir?

Güve böceği yumurtalarını genellikle karanlık ve kuytu alanlara bırakır. Normal olarak bir defada 200-400 yumurta bırakan güvelerin tahıl, un güvesi gibi türleri yiyeceklerin olduğu dolaplara, giysi güve böcekleri elbise dolaplarına yumurtalarını bırakmayı tercih eder. Bu yüzden güve böceği mücadelesinde giysilerin plastik kutu ve poşetlerde saklanması, giysilerin yıkanarak kaldırılması gerekir. Ayrıca giysilerin makinede en az 45 derecede 1 saatten fazla yıkanması gerekir. Ayrıca sinek kâğıtlarının üzerine balık yağı sürerek mutfağınıza asabilirsiniz. Balık yağı güvelerin dayanamadığı bir besindir.

Güve böceği yumurtalarıyla mücadele için giysiler derin dondurucuda bekletilebilir. Bu şekilde larvalar donarak ölecektir. Güve böceği mücadelesinde sedir ağacı talaşı, defne yaprağı, lavanta, okaliptüs yaprağı, doğal sabun, limon gibi doğal ürünlerde kullanılabilir. Bunlar dolap, çekmece içine konursa güveleri uzaklaştıracaktır. Toplumda güve için genellikle naftalin kullanımı tercih edilir. Ancak bu kimyasal bir ürün olduğu için sağlığınız açısından tercih edilmemelidir.

Halılarınızı güve böceğinden korumak için gazete kağıdına sarabilirsiniz. Ayrıca halı temizliği yaparken bir bezi terebentine batırarak kullanabilirsiniz. Bunların dışında küçük deliklere eczane ve kimyasal ürün satan yerlerden alacağınız borik asit tozu dökmeyi deneyebilirsiniz. Gerekirse bu delikleri silikon gibi malzemelerle doldurarak kapatabilirsiniz. Güve böceği ile yoğun bir şekilde mücadele etmek zorunda kalırsanız profesyonel yardım almanızı öneririz.

Güve Böceği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mayıs Böceği Zararları

Mayıs Böceği Zararları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böcek Isırması Belirtileri ve Tedavisi

Böcek Isırması Belirtileri ve Tedavisi

Çekirge Türleri ve Özellikleri

Çekirge Türleri ve Özellikleri

İlginç Böcekler Türleri ve Özellikleri

İlginç Böcekler Türleri ve Özellikleri

Haziran Böceği Türleri ve Özellikleri

Haziran Böceği Türleri ve Özellikleri

Pirinç Biti Nasıl Ürer? ve Nasıl Yok Edilir?

Pirinç Biti Nasıl Ürer? ve Nasıl Yok Edilir?

Güncel

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Güncel

Su Böceği Türleri ve Özellikleri

Su Böceği Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kıskaç Böceği Özellikleri

Kıskaç Böceği Özellikleri

Tuvalet Böceği Türleri ve Özellikleri

Tuvalet Böceği Türleri ve Özellikleri

Yeşil Böcek Türleri ve Özellikleri

Yeşil Böcek Türleri ve Özellikleri

Kurt Böceği Çeşitleri

Kurt Böceği Çeşitleri

Pervane Böceği Özellikleri

Pervane Böceği Özellikleri

Uyuz Böceği Türleri ve Özellikleri

Uyuz Böceği Türleri ve Özellikleri

Kene Türleri Özellikleri ve Isırmasının Zararları

Kene Türleri Özellikleri ve Isırmasının Zararları

Yatak Böcekleri Türleri ve Özellikleri

Yatak Böcekleri Türleri ve Özellikleri

Dozdoz Böceği Üremesi

Dozdoz Böceği Üremesi

Sarıkız Böceği Türleri ve Özellikleri

Sarıkız Böceği Türleri ve Özellikleri

Boynuzlu Böcek Zararları

Boynuzlu Böcek Zararları

Böcek Duası Okunuşu ve Anlamı

Böcek Duası Okunuşu ve Anlamı

Danaburnu Böceği Türleri ve Özellikleri

Danaburnu Böceği Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6