bocek.gen.tr https://www.bocek.gen.tr Böcek, Böcek Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bocek.gen.tr Thu, 17 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sat, 19 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Kanatlı Karınca https://www.bocek.gen.tr/kanatli-karinca.html Tue, 23 Oct 2018 12:21:34 +0000 Kanatlı Karınca, günümüzde bazı insanların korkulu rüyası haline gelmiş ve daha çok kırsal alanlarda yaşayan insanlar için bir sorun olmuştur. Normal karıncalardan farklı olarak kanatları bulunan bu karınca Kanatlı Karınca, günümüzde bazı insanların korkulu rüyası haline gelmiş ve daha çok kırsal alanlarda yaşayan insanlar için bir sorun olmuştur. Normal karıncalardan farklı olarak kanatları bulunan bu karıncalar, istedikleri yere uçarak gidip burada üreyebildikleri için hiç olmadık yerlerde bile kanatlı karınca karışınıza sürü şeklinde çıkacaktır. Özellikle mutfaklarda tezgah üzerinde bu karıncalar çok fazla görülür. Tek amaçları yiyecek bulmak olsa bile size ciddi rahatsızlıklar verebilirler. Bazı bölgelerde çok görüldüğü için ilaçlar da fayda göstermeyebilmektedir. 

Kanatlı karıncaların kanatları normalde bulunmaz. Ancak bu karıncalar çiftleştikten sonra kanatları çıkar ve bu şekilde diğer karıncalardan ayırt edilebilir. Bunun haricinde kanatlı olup olmadığını anlamak için detaylı inceleme yapmanız gerekmektedir. Havaların ısınması ile birlikte daha fazla bu karıncadan görebilirsiniz. Bir tane bile görürseniz önleminizi almanız tavsiye edilmektedir. 

Kanatlı Karıncanın Fiziksel Özellikleri Nelerdir

Kanatlı karıncalar genellikle iki farklı renkte görülürler. Bu renklerden biri kahverengi biri ise siyahtır. En çok görülen rengi ise kahverengidir. Bu renkler zaten normal karıncalarda da sık sık görülmektedir. Bunun yanında 6 ayakları iki de antenleri bulunmaktadır. Antenler daha çok yön bulma, ısı algılama gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Kanatlı karıncaların kanatları sonradan çıkmaktadır. Kanatlar hemen sırt kısımlarında oluşarak vücudunun üzerini örter. Çok yakından incelendiğinde kanatların etrafında ve karıncanın üzerinde tüyler bulunmaktadır. Bu karıncaların diğer karıncalar gibi iki gözü bulunmaktadır. 

Kanatlı Karıncalardan Nasıl Korunabilirsiniz

 • Kanatlı karıncaların çoğalması son derece hızlı gerçekleşmektedir. Sabah 1 tane gördüğünüz kanatlı karınca akşama kadar hızla artabilir. Bu artış çiftleşme ile eğil genellikle dışarıdan diğer karıncaların gelmesine bağlı olarak oluşmaktadır. Bunun için kapı ve pencereleriniz kapalı tutmanız yapacağınız ilk işlemdir. 
 • Kapı ve camlara sineklik alarak bu şekilde de buralardan girmesi engellenebilmektedir. Ancak bazen kapılardaki boşluklardan ya da duvar deliklerinde de girebilmektedirler. 
 • Karınca ilaçları kanatlı karınca bulunan alanlara döküldüğünde ve karıncaların geçiş yollarına dökülerek çok daha hızlı bir şekilde bu karıncalar yok edilebilir. Ancak çocukların ulaşamayacağı yerlerde bu ilaçlar kullanılmalıdır. 
 • Bir diğer korunma önlemi ise mutfakta tezgah üzerinde ya da diğer yerlerde şekerli malzemeler bırakmamak olacaktır. Bu durumlar karıncaların hızla artmasına neden olarak ciddi sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. 
 • Son olarak mutfakta ve diğer odalarda bulunan çöpleri sık sık dökerek çöp kutusunu yıkamanız tavsiye edilmektedir. Çöp kokusu uçan karıncaları harekete geçiren etkenlerin başında gelmektedir. 
Kanatlı Karıncalar İnsanlara Zarar Verir Mi
Kanatlı karınca, insanlara sadece maddi olarak ya da rahatsızlık olarak zarar verirler. Örneğin bu karıncaların çoğalması durumunda ilaçlama yapmanız durumunda maddi zararlara uğramış olursunuz. Bunun yanında mutfağınızda yiyeceklerin boşa gitmesine neden olabilirler. Bunun haricinde ne fazla küçük bir ısırık ile onlara engel olduğunuzda canınızı yakabilirler. Bu ısırık alerjiniz yok ise ciddi sorunlara neden olmaz. ]]>
Kırkayak https://www.bocek.gen.tr/kirkayak.html Tue, 23 Oct 2018 23:28:15 +0000 Kırkayak, günümüzde çok yaygın bir şekilde karşımıza çıkabilecek böcek türlerinden biridir. Çok bacaklılar familyasında eklem bacaklılar sınıfına ait olan bu böcek kendisine çok benzeyen çiyanlarla karışt Kırkayak, günümüzde çok yaygın bir şekilde karşımıza çıkabilecek böcek türlerinden biridir. Çok bacaklılar familyasında eklem bacaklılar sınıfına ait olan bu böcek kendisine çok benzeyen çiyanlarla karıştırılmamalıdır. Çiyanlarda da kırkayaklarda da çok afzla sayıda ayak bulunur. Bu nedenle ilk bakışta zehirli bir hayvan olan çiyanmış gibi görünebilir. Ancak kırkayak türü böcekler tamamen çürükçül beslenen ve herhangi bir şekilde zehirli olmayan böceklerdir.Kırkayak böceği, ciddi anlamda taşıyıcılık özelliği barındırmaktadır. Çürük mbesinlerle beslendiği için üzeriindeki bakterileri gezdiği her yere bırakabilmektedir. Adında olduğu gibi kırk ayağı bulunmamaktadır. Öyle ki ergin yaşa ulaşmış olan bir kırkayak böceğinde 700'e kadar ayak bulunabilmektedir. Bu ayakların hepsi aktif olarak çalışmakta ve gerek avını yakaladığında gerekse yürümede olumlu bir hareket sağlamaktadır.

Kırkayak Fiziksel Özellikleri

 • Kırkayak böceği bir solucan gibi görüntü taşımaktadır. Bakıldığında 15 cm'e kadar kırkayak görmeniz mümkündür. Bu tamamen kırkayak böceğinin yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
 • Kırkayaklar genellikle kahverengindedir. Ancak siyah renkleriyle de çok karşılaşılmaktadır. Bu tamamen cinsine göre değişiklik göstermektedir. Özellikleri birebir aynıdır ve sadece renk farkı vardır.
 • Altını çeviriğinizde karşılıklı olmak üğzere sırayla ayaklarının olduğunu ve hepsinin oynadığını görmeniz mümkündür. Bu ayakları ile sadece tutunma ve yürüme işlemini yapabilirler
 • Baş kısmında iki tane anten bulunmaktadır. Bu antenler ayaklarına çok benzese bile bu şekilde hareket etmezler ve duyu organlarını üzerinde barındırırlar. En azından dokunma, koku alma ve titreşimleri hissetme gibi hisler bu antenler sayesinde gerçekleşir.

Kırkayak Türleri

Yapılan birçok araştırmaya göre kırkayak böceklerinin 7000'den fazla türü bulunmaktadır. Öyle ki bu hayvanların her biri farklıo yapılardadır. Genellikle siyah ve kahverengi olsa bile çok farklı renklerle de karşılaşışabilmektedir. Türlerinin çok olması özelliklerinin de çok olduğu anlamına gelmemektedir. Genellikle hepsinin özellikleri aynıdır.

Kırkayak Özellikleri

 1. Kırkayak böcekleri zehirsizdir ve ısırmazlar. Daha çok çürük besinlerle beslenerek hayatını sürdürüler.
 2. Bu böcekler bazı tarlalarda sürü halinde bulunurlar ve bu nedenle bitki köklerine ciddi anlamda zarar verirler.
 3. Yumurtlayarak çoğaldıkları için tek bir dişi bile yüzlerce yavru çıkarabilmektedir.
 4. Yedikleri parazitlerin yumurtalarını sindirmeden dışarı atarlar. Birçok zaman parazit yaşamaya devam eder. Bu nedenle oldukça taşıyıcıdırlar.
 5. Kırkayaklar da yılanlar gibi kabuk değiştirirler. Ancak bu kabuk değişimi hayatları boyunca birkaç kez gerçekleşir.

Kırkayaklarla Mücadele

Kırkayaklar bitkilere bazen çok zarar verdikleri için kurtulmak son derece zor olabilir. Bu nedenle bazı ilaçlama yöntemlerine başvurmanız gerekmektedir. Bu durumlarda kırkayak böceğine özel olarak üretilmiş bir böcek ilacı bulunmamaktadır. Ancak pestisit adı verilen böcek ilaçları ciddi anlamda bu böcek türüne etki edecektir ve çoğalmasını önleyecektir. Bunun yanı sıra doğal yöntemlerle de bu böcek türünden kurtulmak mümkündür. Bunun için bahçenize diyatomik toprak adı verilen topraktan sermeniz gerekmektedir. Bu biraz daha masraflı ve uzun sürebilir.

]]>
Pirinç Biti https://www.bocek.gen.tr/pirinc-biti.html Wed, 24 Oct 2018 11:48:02 +0000 Pirinç biti, adından da anlaşılabileceği gibi daha çok pirinç üreticilerinin başına bela olmuş bir böcek türüdür. Pirinç bitini, pirincin olmadığı bir yerde görmeniz mümkün değildir. Ülkemizde ise pirinç Pirinç biti, adından da anlaşılabileceği gibi daha çok pirinç üreticilerinin başına bela olmuş bir böcek türüdür. Pirinç bitini, pirincin olmadığı bir yerde görmeniz mümkün değildir. Ülkemizde ise pirinç üretiminin yok denecek kadar az olması nedeni ile bu böcek ülkemizde de son derece azdır. Pirinç biti, pirinçlerde meydana geldiği zaman müdahale edilmez ise hasat döneminde pirinçlerden yarısının heba olmasına neden olabilecek güçtedir. Ancak genellikle tarımsal ilaçlarla pirinç bitlerinin önüne geçilebilmektedir. Bunlar bazen hasattan sonra da pirinçler içerisinde görülebilmektedir. Bu nedenle pirinç biti, aldığınız pirinçlerle birlikte evinize kadar gelebilmektedir. Bu durumda evin içerisine yumurtalarının bırakması durumunda evinizde de pirinç biti çoğalarak görülmeye başlayabilir. Üstelik pirinç bitlerinin boyutu nedeni ile çok kolay görülmesi mümkün değildir. Bu nedenle ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak evin ilaçlanması ile ortadan kaldırılabilir.

Pirinç Bitinin Fiziksel Özellikleri

 • Pirinç biti yakından incelenmediği sürece fiziksel özellikleri hakkında bilgi edinmeniz zor olacaktır. Yakından incelendiğinde ise bu bitlerin kahverengi bir renkte olduğunu görebilirsiniz. Bu bitler bazen siyah renkte de olabilmektedir. Bu tamamen ortamına bağlı olarak değişir.
 • Bir diğer fiziksel özelliği ise toplamda 6 ayağının olmasıdır. Ayakları eklemli olduğu için eklem bacaklılar sınıfına girmektedir. Sivri tırnakları olduğu için ayaklarını tırmanmak için ya da pirinçlere sarılmak için yaygın bir şekilde kullanırlar.
 • Pirinç bitinin burnunun her iki tarafından antenleri bulunmaktadır. Ayaklarından kısa olan bu antenler ise titreşim gibi duyusal durumları algılamaktadırlar. Uzun bir burnu vardır ve antenlerle eşit uzunluktadır diyebiliriz.
 • Son olarak belirtmek isterim ki pirinç bitlerinin boyu 2-3 mm olsa bile çok sert kanatları bulunmaktadır. Bu nedenle pirinç bitleri ciddi anlamda uzun süre uçabilmektedirler.

Pirinç Biti Nasıl Ürer

Pirinç biti, nemli ortamları daha çok sevmektedir. Üremesi için nemli ortamlar oldukça uygundur. Bu böcek türünün diğer böceklerden çok önemli bir farkı vardır. Bu fark ise üreme ile alakalıdır. Çünkü pirinç biti, yavrulamak için çıkaracağı yumurtaları, uzun burnu yardımı ile mısır taneleri içine ya da yetişmekte olan pirinçlerin içerisine bırakırlar. Burunları ile tek seferde bile 300 kadar yumurta bırakabilirler. Bıraktıkları bu yumurtaların yarısından çoğu gelişmeden ölür.

Evlerde Pirinç Bitinden Nasıl Korunabiliriz

Pirinç bitlerinden korunmak için alınan pirinçlerin daha çok kapalı olarak alınması ve açık olarak satılan pirinçlerden uzak durulması gerekmektedir. Açık olan pirinçler sürekli nem ile birlikte oldukları için pirinçlerde bulunan bit yumurtaları üremeye devam eder. Kapalı kutularda bu durum mümkün olmaz. Ancak yine de her nereden alınır ise alınsın ağzı kapalı ve hava almayan cam kavanozlarda pirinçleri saklamak en sağlıklı yöntemdir. Pirinç biti, bu şekilde varsa bile yaşayamadan ölecektir. Son olarak ise pirinçlerinizi depoladığınız kapların içerisine ara ara tuz atmanızda fayda vardır. Pirinç biti, atılan tuzlardan dolayı yaşayamayacaktır ya da yumurtalar, yavru çıkarmayacaktır.

]]>
Süne Böceği https://www.bocek.gen.tr/sune-bocegi.html Wed, 24 Oct 2018 23:51:34 +0000 Süne böceği, günümüzde özellikle çiftçilerin baş belası olmuş ve bitkilere son derece zararı olan böcek türlerinden biridir. Bu böcek türü, bitkilere bir dadandığında tekrardan ortadan kaldırılması neredeyse imkansız d Süne böceği, günümüzde özellikle çiftçilerin baş belası olmuş ve bitkilere son derece zararı olan böcek türlerinden biridir. Bu böcek türü, bitkilere bir dadandığında tekrardan ortadan kaldırılması neredeyse imkansız denecek kadar zordur. Özellikle tahılları tüketerek kurutması nedeni ile birçok tahıl ürününün zarar görmesine neden olabilmektedir. Süne böceği, insanlara zarar vermese bile bitkilerde bu şekilde zararlara neden olabilmektedir. Daha çok ilkbahar aylarında etkinliğini arttırarak ortaya çıkmaktadır ve uygun ortamlarda gerekli müdahaleler yapılmaz ise hızla çoğalarak yıl sonuna kadar etkinliğini korumaktadır. Sıcak havayı sevdiği için ilkbaharda biraz az olsa bile sonradan daha da çoğalmaktadır. Süne böceği, tarlalarda beslenmekte ve yaşamaktadır. Özellikle arpa, çavdar ve yulaf gibi bitkiler üzerinde yüksek oranda etkiler göstermektedir. 

Süne Böceğinin Zararları:
 • Süne böceği, hububatlara yapışarak bitkinin gelişmesini engellemektedir. Bu nedenle bitkiler kısa bir süre sonra kuruyarak verimsiz bir hale gelmektedirler. Bu böceğin musallat olması halinde tekrardan bitkinin yaşaması mümkün değildir. 
 • Buğday başaklarına yapışarak bu başakların beyazlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle oluşan hastalığa ile tarımda "Akbaşak" adı verilmektedir. 
 • Yumurtlayan süne böceği, yumurtalarını başaklara yaptığı için bu başaklarda süne yavruları beslenir ve başak yine verimli bir hale gelmeden kuruyup gider. 
 • Son olarak süne böcekleri tahıllar toplandıktan sonra da sorun haline gelerek buğdaylar içerisinde varlığını korumaktadır. Bu nedenle ürün kalitesinin düşük olmasına neden olmaktadırlar. 
Süne Böceğinin Fiziksel Özellikleri
Süne böceği, oldukça küçük bir yapıya sahiptir. Tırnak ölçüsü ile tırnağınızın 5 te biri kadar demek mümkündür. Bu böceğin baş kısmında iki anteni bulunmaktadır. Bu anten sayesinde titreşimleri ve kendisine gelen tehlikeleri anlayabilmektedir. Süne böceği yakından incelendiğinde bir kaplumbağaya benzeyen kabuğu vardır. Ayaklarını yukarıdan görmeniz mümkün değildir. Çünkü kabuğu böceğin üzerini tamamen örtmektedir. 

Süne böceği, toprak rengindedir. Bu nedenle toprakta bu böceği görmeniz oldukça zordur. Ancak çok detaylı incelemeniz gerekmektedir. Bu böcekler bazen tamamen siyah renginde de olabilmektedir. Nadiren de olsa süne böceği kırmızımsı bir yapıdadır. Kafa kısmı bir üçgene benzemektedir. Vücudu genel olarak ise yassıca ve oval bir yapıdadır. 

Süne Böceğinden Korunmak İçin;
 1. Süne böceğinden korunmak için günümüzde birçok farklı önlem alınmaktadır. Bunlardan en etkilisi biyolojik bir yöntemdir. Süne böceği, farklı böcekler tarafından yok edilebilmektedir. Bu böcekler bitkilere zararsız olduğu için bu böcekler tarlaya salınabilir. 
 2. Bir diğer yöntem ise kimyasal bir önlem olan zehirdir. Süne böceği için uygun olan bazı tarımsal ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar belli dönemlerde buğday üzerine atıldığında süne böceği yaşaması mümkün olmaz. Kimyasal zehirleri ise profesyönel kişilere yaptırmanız gerekmektedir. 
 3. Son olarak kültüren önlemlerden bazıları uygulanabilmektedir. Bunun için erkenci ve sert buğdaylar ekilmelidir. Bunun yanında tarladaki eski anızlar yakılmamalıdır. Bu şekilde doğa dengesi değişebilmektedir. 
]]>
Çekirge https://www.bocek.gen.tr/cekirge.html Thu, 25 Oct 2018 16:07:49 +0000 Çekirge, düzkanatlılar familyasından sıçrama özelliğine sahip böceklere çekirge adı verilir. En çok çayırlarda ve sulak alanlarda görülen bu hayvanların boyları 20 cm'ye kadar ulaşabilmektedir. Sıcak iklimleri seven Çekirge, düzkanatlılar familyasından sıçrama özelliğine sahip böceklere çekirge adı verilir. En çok çayırlarda ve sulak alanlarda görülen bu hayvanların boyları 20 cm'ye kadar ulaşabilmektedir. Sıcak iklimleri seven çekirgeler, bitkiden bitkiye sıçrayarak beslenir. 
Son yıllarda çiftçinin zarara uğramasına neden olan çekirgeler, en çok yeşil alanları sever. Eğer yeşil alanlara sürü halinde girerlerse kısa zamanda o alanı çöle çevirebilirler. Yeşil alan bulamazsa kerpiç evlere ve pamuklu giysilere dadanırlar. Öyle ki Afrika'da çocukları bile kemirdiği söylenmektedir. 

Çekirgenin Özellikleri
 • Toplam 5 gözü bulunan çekirgelerin iki büyük gözü ve 3 tane de osel gözü bulunabilir.
 • 6 ayaklıdırlar. Arka ayaklarını sıçramak için kullanırlar.
 • Kafasında bulunan iki antenle koku ve dokunma duyuları işlevini görürler.
 • Boyları 2 cm ile 20 cm arasında değişmektedir. 
 • İki kanatlı olarak görülen çekirgeler aslında üst kanatlarını pek kullanmazlar. Alt kanatları ile de korunma görevini sağlarlar.
 • Trake solunumu yaparlar ve solunum organları yan taraflarında bulunur.
 • Çekirgelerin yalnızca erkek olanları ses çıkarabilmektedir. Dişi çekirgelerin ses çıkarma özelikleri yoktur.
 • Neredeyse tüm hayvanların işitme organları kafa bölgesinde iken çekirgelerin duyma organları karınlarında bulunur.
 • Çekirgelerin en şaşırtıcı özelliklerinden biri de havada durmaksızın 9-10 saat uçabilir. Bu özellikleri ile çok uzak bölgelere de göç edebilirler.
 • Genellikle tarım üsrünlerini besin olarak seçerler. Bazen hayvani gıdalarda da tüketebilirler.
 • Sıçrayışı ile ünlü olan çekirgeler en az 2-3 metre kadar sıçrayabilirler.
 • Ayrıca çöl çekirgeleri bir tarım alanını kısa bir sürede çöl haline getirebilirler. Bu özellikleri ile birçok tarıma elverişli alanın yok olmasına neden olurlar.
 • Çok kısa ömürleri olmasına rağmen sıkça deri değiştirirler.

Çekirgeleri Nasıl Çoğalır

Çekirgeler yumurtlayarak çoğalan hayvanlardır. Ömrünün sonlarına doğru dişi çekirgeler birkaç defa 200'e yakın yumurtayı bırakıp torağın altına gömerler. Bahar ve yaz aylarına doğru topraktan çıkmaya başlayan çekirgeler, 30 güne yakın bir sürede de olgunluğa erişirler.

Çekirgeler Ne Kadar Yaşar

Genel olarak bu hayvanların ömürleri kısadır. Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan çekirgelerin yaşam süreleri de yaklaşık olarak 120 gün kadardır.
]]>
Meyve Sineği https://www.bocek.gen.tr/meyve-sinegi.html Fri, 26 Oct 2018 02:27:24 +0000 Meyve sineği, insan hayatında birçok zorluğa neden olan ve oldukça inatçı böcek türlerinden biridir. Günümüzde hemen hemen dünyanın her yerinde görülen bu sinek türü, insanlar üzerinde de büyük rahatsızlıklara neden olma Meyve sineği, insan hayatında birçok zorluğa neden olan ve oldukça inatçı böcek türlerinden biridir. Günümüzde hemen hemen dünyanın her yerinde görülen bu sinek türü, insanlar üzerinde de büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle kan emmeyi çok seven bu böcekler, sık sık insanlarda da bu kan emme işlemini yaptıkları için bölgede ciddi kaşıntılara neden olurlar. Bu nedenle birçok kişi bu sinekleri sevmemektedir. 

Meyve sineği, Türkçe adını sürekli dolaptaki ya da mutfaktaki meyvelerin ve yemeklerin üzerine gelmesi nedeni ile almıştır. Açık alanda bıraktığınız besinlerin üzerine gelerek beslenen bu sinekler, siz besine elinizi uzattığınız anda hepsi birden havalanır. Öyle ki bir sürü halindeymiş gibi ortamda bulunurlar. Meyve sineği, uykunuzda da size rahatsızlıklar verebilir. Bu sinekler özellikle uyurken ısırdığı anda vücudunuza bir sıvı salgılar ve bölgeyi uyuşturur. Bu nedenle sinek kan emerken siz birkaç dakika farkında olmazsınız. Bölgedeki uyuşukluk birkaç dakika sonra geçmesi durumunda ise kaşıntı başlar ve bu şekilde siz sineği fark edersiniz. Eğer alerjiniz yok ise birkaç gün kaşıntının haricinde herhangi bir sorun olmaz. 

Meyve Sineğinin Fiziksel Özellikleri
 • Meyve sineğinin fiziksel özelliklerini tam anlamı ile fark edebilmek için bir büyüteç ile incelemeniz gerekmektedir. Tırnağınızın 1/10'u büyüklüğünde olan bu sinekler ancak bu şekilde net olarak incelenebilmektedir. 
 • Meyve sineği en büyük fiziksel özelliklerinden biri gözlerinin kırmızı olmasıdır. İki farklı göze sahip olan bu sinekler yine petek olarak görebilirler. 
 • Çok küçük kanatları vardır ve uçma sesini duyamazsınız. Ancak bazen kulağınıza yakın uçtuklarında vızıltı sesini duymanız mümkündür. Oldukça küçük ve hassas bir vücutları bulunmaktadır. 
 • Meyve sineklerinin rengi kırmızıya yakın kahverengidir. Kan emdikleri zaman arka kısımlarında hızlı bir şişme ve kanın rengine bağlı kızarıklıklar ortaya çıkacaktır. Buradan ne kadar kan emdiklerini görebilirsiniz. 
 • İki kanadı bulunsa bile çok hızlı kanat çırparlar. Kanatlarını detaylı incelemek hoşunuza gidebilir. Bunun için bir mikroskop kullanmanız gerekecektir. 
 • Son olarak uzun bir ağızları bulunur. Kanı emmek için bölgeyi uyuşturduktan sonra burunlarını deri altına geçirerek kanı emerler. 
Meyve Sineğinin Nasıl Zararı Vardır
Meyve sineğinin en büyük zararı, müthiş bir taşıyıcı olmasıdır. Sürekli kan emen bu sinekler, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kan emebilirler. Bu durumda hepatit başta olmak üzere birçok farklı hastalığı taşıyabilirler. Bunun yanı sıra meyveleriniz üzerine de bakteri taşıyabilmektedirler. Bu nedenle meyve sineği üzerinde bakteri ve hastalık tehlikesi olduğunu söyleyebiliriz. 

Bunun yanında insanlarda ciddi anlamda kaşıntıya neden olabilirler ve hatta bazı insanlarda alerjik rahatsızlıklar ortaya çıkarabilirler. Bu nedenle alerjik rahatsızlıklarınız var ise gerekli önlemi almanız tavsiye edilmektedir. 

Meyve Sineğinden Nasıl Kurtuluruz
 1. Dolaplarda biriken meyve sineği için dolabınızın içine bol miktarda cam sil suyu sıkmanız fayda gösterecektir. Cam sil suyuna yapışan sineklerin kanatları tam çalışmayacağı için burada öleceklerdir. 
 2. Bir veya iki kaba az miktarda bal koyarsanız bu kaba gelen sinekler yapışık kalacaktır. Bu nedenle ortamdaki birçok meyve sineği  kaptaki bal kokusuna gelecek ve yapışarak ölecektir. 
 3. Mümkünse evinizin sık kullandığınız kapı ve pencerelerine sineklik yaptırın. Bu şekilde soğuk havalarda evin sıcak olması nedeni ile dışarıdan meyve sineği içeri girmeyecektir. 
 4. Son olarak mutfağınızda bulunan çöp kovasını balkona koyabilirsiniz ve sık sık temizleyebilirsiniz. 
]]>
Yeşil Çekirge https://www.bocek.gen.tr/yesil-cekirge.html Sat, 27 Oct 2018 00:26:40 +0000 Yeşil çekirge, ülkemizde sıkça karşılaşılan ve insanlar için oldukça zararsız bir böcek türüdür. Bu çekirgelerin rengi gözleri hariç tamamen yeşil olduğu için Türkçede "Yeşil Çekirge" olarak isimlendirilmişlerdir. Bu Yeşil çekirge, ülkemizde sıkça karşılaşılan ve insanlar için oldukça zararsız bir böcek türüdür. Bu çekirgelerin rengi gözleri hariç tamamen yeşil olduğu için Türkçede "Yeşil Çekirge" olarak isimlendirilmişlerdir. Bu çekirgeler gerek renkleri nedeni ile gerekse kendilerine uygun olması nedeni ile daha çok yeşil alanlarda yaşamayı severler. Bu nedenle en çok yeşillik alanlarda bu çekirgeleri görebilirsiniz. Yeşil çekirgeler, kendileri de tamamen yeşil olduğu için kendilerini yeşilliklerin arasında çok iyi gizleyebilirler. Çok hızlı hareket edebildikleri için sıçrayarak avını yakalayabilirler. Daha çok otçul canlılar oldukları için çok avlanmasalar bile bazen böcekleri de avlayarak tüketebilirler.

Yeşil çekirgeler çok eski tarihlerden beri var olan ve asıl çekirgelerin özünü oluşturan varlıklardır. Türkiye'de dahil olmak üzere birçok ülkede bazı bölgelerde yılın belli dönemlerinde çekirge sürüleri köylere gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda birkaç gün boyunca bu bölgelerde pencereler ve kapılar kapalı tutulur. Ancak köylüler ve bölge halkı buna alışkın oldukları için onlar için büyük problem olmamaktadır. 

Yeşil Çekirgelerin Fiziksel Özellikleri:
 • Yeşil çekirge ve diğer birçok çekirgede sadece iki göz bulunmaktadır. Bu gözler petek göz sınıfında yer alır ve yeşil çekirgeler bu nedenle petek şeklinde görebilirler. Bu gözlerin haricinde üç adet daha gözleri bulunur ve bu gözleri görmek oldukça zordur. Bu gözler daha çok algılama ve odaklanma için kullanılmaktadır. Çünkü çekirgeler çok hızlı bir şekilde zıplayarak bulunduğu bölgeye geçerler. Genel olarak toplamda 5 gözleri bulunmaktadır. 
 • Toplamda 6 adet ayakları bulunmaktadır. Bu ayaklardan 4 tanesi tutunmak ve yavaş bir şekilde yürümek için kullanılmaktadır. Yeşil çekirge üzerinde iki adette arka bölgede ayak bulunmaktadır. Bu ayaklar ise tamamen hızlı bir şekilde zıplamak için kullanılır. Bu ayaklar oldukça uzundur. 
 • Renk olarak baktığımızda yeşil çekirge, adından da anlaşıldığı gibi tamamen yeşildir ve üzerinde Ağustos böceklerinde olduğu gibi iki adet kanat bulunur. Bazı türlerinde bu kanat bulunmamaktadır. Kanadın olmaması daha yavaş bir zıplamaya neden olur. 
 • Yeşil çekirge kafasında iki adet anten ile görülmektedir. Bu uzun antenler ile koku alma ve buna benzer birçok duyuları algılama amaçlı kullanılır. Özellikle titreşimler ve avlanmada çok önemlidir. 
Yeşil Çekirgelerin Genel Özellikleri:
 1. Yeşil çekirge, fiziksel olarak oldukça farklı boylara sahip olabilmektedir. Kimi çekirgeler 20 cm boylarına kadar uzayabilmektedir. Bunun yanında hiç durmadan 10 saat kadar uçabilme özellikleri bulunur. Hızlı uçabilmeleri nedeni ile istedikleri yere hızlıca gidebilirler. 
 2. Yeşil çekirgeler mevsim durumuna göre göç edebilmektedir. Bu göç genellikle sürü halinde olduğu için bizim yaşam alanlarımıza da uğrayabilirler. Aşırı bir kalabalık olacağı için kısa bir süreliğine rahatsızlık verebilirler. 
 3. Yeşil çekirge türleri bazen çok ince ve kuş sesine benzer bir ses çıkarabilmektedirler. Bu her türü için geçerli olmasa bile yeşil olanları bu sesi çıkarabilir. 
 4. Çok güçlü bir zıplama özellikleri bulunmaktadır. Bu zıplayışlar arka ayaklar sayesinde gerçekleşmektedir. Arka ayaklar ise oldukça uzundur. 
 5. Dişi çekirgeler tek seferde 200 kadar yumurta bırakabilirler. Bu nedenle üremeleri oldukça kolaydır ve kısa sürede çoğalabilir. Ancak genellikle ömürleri çok kısa olduğundan hızlı çoğaldıkları gibi aniden de azalabilirler. 
]]>
Kene https://www.bocek.gen.tr/kene.html Sat, 27 Oct 2018 13:29:07 +0000 Kene, geçmiş yıllarda ülkemizde zehirleme vakaları ile gündeme gelmiş türüne göre çok tehlikeli bir böcek türüdür. Kenelerin bazı türleri hastalıklı oldukları için insanlarda kısa sürede ölümcül sonuçlar doğurabilme Kene, geçmiş yıllarda ülkemizde zehirleme vakaları ile gündeme gelmiş türüne göre çok tehlikeli bir böcek türüdür. Kenelerin bazı türleri hastalıklı oldukları için insanlarda kısa sürede ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Kimi kene türleri ise bu etkisinin yanı sıra herhangi bir etki göstermeyen canlılardır. Kenelerden bulaşan kırım "kongo kanamalı ateşi" isimli bir hastalık bulaşmaktadır. Bu hastalık insanlarda ve hayvanlarda ölümcül sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Bir parazit olarak ele alınan keneler, hayvanlardan insanlara bulaşabildiği için hastalık taşımada çok önemli bir etkendir. 

Keneler yumurtlama sistemi ile üreyerek hızlı bir şekilde çoğalabilirler. Keneler genellikle hayvanlar aracılığı ile bir yerden diğer bir yere hızlı bir şekilde taşınabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal alanlarda karşımıza çıkarlar. Özellikle otların uzamış olduğu, hayvanların bol olduğu yeşil alanlarda çok fazla miktarda kene ile karşılaşmanız mümkündür. Ancak keneler yapıları itibari ile oldukça küçük oldukları için onları görmemiz oldukça zor olacaktır. 

Kenenin Zararları Nelerdir
Keneler parazit sınıfında ele alınan canlılardır ve insanlarda daha çok kan emerek etkilerini ortaya çıkarırlar. Keneler baş kısımlarını deri altına yavaş bir şekilde sokarak buradan kan emerler. Emdikleri kanı ise vücutlarına depolarlar. Kene, kanı emerken aynı zamanda hastalık taşıyorsa insanlarda bu hastalığın kan ile yayılmasına neden olurlar. Bu şekilde insanlara hastalık bulaştırdığı için ölümle sonuçlanan birçok vaka ile geçmiş yıllarda karşılaşılmış hatta birçok kişide detaylı kene taraması yapılmıştır. Sağlık Bakanlığının çıkarmış olduğu bazı kampanyalarla kenelerden korunmak için yöntemler önerilmiştir. 

Kene Isırması ve Hastalık Belirtileri
Keneler ısırdıktan sonra eğer hastalık taşıyorsa insanlarda ciddi belirtiler ortaya çıkar. bu belirtiler dikkate alınıp müdahale edilmez ise kişi hayatını dahi kaybedebilir. Kene hastalık taşımış ve bulaştırmış ise şu belirtiler ortaya çıkar;
 • Aşırı halsizlik sorunları ile birlikte meydana gelen baş ağrısı, kene ısırması sonrasında ilk ortaya çıkan belirtiler arasında yer almaktadır. Genellikle ısırıktan bir gün sonra bu belirti görülür. 
 • Diğer bir belirti ise kişide vücudun farklı yerlerinde başta yüz bölgesi olmak üzere morlukların oluşmasıdır. Bu morluklar kısa bir süre içerisinde kol ve bacak bölgelerine de dağılacaktır.
 • Ara ara burun kanaması, dışkıda kan ve idrarda kan görülmesi hastalığın ilerlemiş olduğunu göstermektedir. 
 • Son olarak karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezliği nedeni ile ölümün gerçekleşmesi belirtiler arasındadır. 
Kene Türleri

Kene türleri iki farklı şekilde sınıflandırılmıştır. Bunlardan biri sert keneler, diğeri ise yumuşak kenelerdir. İkisi de benzer özellikler taşısa bile farklılıkları da bulunmaktadır. 
 1. Sert Keneler: Sert kenelerin dişisi ile erkek olanları çok rahat bir şekilde birbirinden ayırt edilebilirler. bu kenelerin vücutlarında sert yapılı kanata benzer koruyucular vardır. Erkek ve dişisini ayırt etmek için sırtındaki bu kalkanlara bakılır. Dişi olanlarda bu kalkan yarıya kadar açıktır. Sert kenelerin bacaklarının tümünde tüyler bulunmaktadır. Ülkemizde oldukça az karşılaşılan bir kene türüdür.
 2. Yumuşak Keneler: Bu kene türünde ise dişi ve erkeği ayırt etmek oldukça zordur. Sert kenelerde olduğu gibi bir koruyucu kalkan bulunmaz. Yine sert kenelerdeki gibi bacaklarında tüy bulunmaz, normal bir böcek bacağı gibidir. Dışarıdan bakıldığında ağızlarını göremeyebilirsiniz. oldukça küçüktür. Asıl ülkemizde bu kene türleri bulunmaktadır. 
Kenelerin Genel Özellikleri
 • Keneler çok hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Bunun nedeni ise dişi kenelerin yeteri kadar beslenerek sağlıklı olmaları durumunda tek sefe]]> Tahta Kurdu https://www.bocek.gen.tr/tahta-kurdu.html Sat, 27 Oct 2018 14:01:42 +0000 Tahta Kurdu, ağaç kurdu zararlısı olarak tanımlanır. Yetişkinleri genel olarak siyahımsı kahverengi ve koyu kırmızı renkte olur. Vücuttaki ventral kısımlar ve bacakların rengi kirli sarı, kısa ve ince kıllarla kaplıdı Tahta Kurdu, ağaç kurdu zararlısı olarak tanımlanır. Yetişkinleri genel olarak siyahımsı kahverengi ve koyu kırmızı renkte olur. Vücuttaki ventral kısımlar ve bacakların rengi kirli sarı, kısa ve ince kıllarla kaplıdır. Ergenler yaklaşık 2,5-5 mm vücut uzunluğuna sahiptir. Silindirik vücut yapısı olan tahta kurusunun vücudu tamamen sarımsı tüylerle kaplıdır. Tahta kurdu insanları ısırmaz. Çift kanatları olan bu böcekler otçuldur. Başlarında iki antenleri olur. Ağız yapıları da ağaçları kemirecek kadar gelişmiştir. Gündüzleri uyurlar, geceleri aktif olurlar.

  Larvaları 7 mm boyunda ve sarımsı beyaz renkli olur. C şeklindeki vücutlarında baş kısmı sarımsı kahve tonunda, çene kısmı daha koyu renktedir. Başlangıçta ayrı olan larva yolları birleşerek odunu istila eder ve yapısını bozar. Thorax segmentleri geniş olup, abdominal kısmı da şişkin olur. Bunların ilk segmentlerinde dik küçük kıllar bulunur.

  Tahta kurdu yaşam alanı

  Tahta kurdu yaşam alanları ağaçlar, odun denilen mobilya ve kereste içleridir. İnsanların yaşadığı alanlarda malzemesi ahşap olan mobilyaları içten kemirerek bozulmasına, mobilyaların içe doğru çökmesine neden olarak ciddi hasar verirler. Vücut yapıları ince ve uzun olduğu için baş kısmı kabuklu gövdeyi ince bir çizgiyle ayırır.

  Zararlı olan tahta kurtları yaşamını ahşap malzemeler içinde sürdüğü için mücadelesi oldukça zordur. Bu nedenle profesyonel şekilde tahta kurusu ilaçlaması yapılması gerekir. Tahta kurusunun uçma yeteneği çok gelişkin değildir. Ayrıca yaşam süreleri de çok uzun değildir. Bu nedenle ahşap malzemelerin içine larvalarını bırakarak bu şekilde çoğalırlar. Özellikle ahşap malzemelerden geceleri gelen kıtır kıtır sesler tahta kurusu belirtisi olarak değerlendirilmelidir. Etrafa dökülen ağaç tozları da tahta kurdu belirtisi olarak dikkate alınmalıdır. Tahta kurdu ağaçlara zarar veren bir zararlıdır. Bu nedenle ilaçlama yapılarak tahta kurdu ile mücadele edilmelidir.

  Tahta kurdu insanlara zarar verir mi

  Tahta kurdunun normalde insanları ısırması ve zehirlemesi gibi bir riski bulunmamaktadır. Ancak giysilerin içine girerse yapısının sert kabuklu olması nedeniyle ve ayaklarıyla yaptığı hareketler yüzünden ciltte kabarıklığa ve kaşıntıya yol açabilir. Ayrıca evde bulunan antika gibi değerli ahşap eşyaları kemirerek zarar verebilirler. Bu yüzden fazla maddi hasara neden olabilirler. Bunlardan kurtulmak için mutlaka ilaçlama yapılmalıdır.

  Tahta kurdu nasıl anlaşılır

  Tahta kurdu tahta kurusuna göre daha masum olsa da, ahşap eşyalara, döşemeler büyük zararlar verebilir. Yaşamını ahşap yiyen larva olarak geçirir. Ahşap içinde ince tüneller açar. Tahta kurdunun anlaşılmasını sağlayan bazı belirtiler vardır. Bunlar;
  • Larvadan sonra yetişkin olan tahta kurdu girdiği ahşap içinden çıkarken delikler açar
  • Tahta yiyen larva geride ahşap tozları bırakır
  • Pencere eşiklerinde yaşam döngüsü biten ölmüş böceklerin olması
  • Ciddi derecede tahta kurdu etkisine giren ahşaplarda zayıflama ve kırılma olması
  Tahta kurdu ortalama 2-5 yaşam süresine sahiptir. Bunun da çoğunu tahta içinde gün yüzü görmeden geçirir. Bu da tahta kurdunun varlığının yaşam süresi bitene kadar anlaşılamamasına neden olur. Ancak tahta kurdu yaşamını devam ettirmek ve yumurtalarını bırakmak için nemli ahşaba gerek duyar. Mobilyaların pek çoğu bu ihtiyacı uzun süre karşılayamadığından, tahta kurdu istilası biter. Fakat devam ediyorsa mutlaka profesyonel ilaçlama yaptırmanız gerekir.

  Tahta kurdu ile bireysel mücadele yapılır mı

  Tahta kurdu ile başa çıkmak sandığınız kadar kolay değildir. Tahta kurdu için etkili bir ilaç bulsanız bile bunda başarılı olamayabilirsiniz. Çünkü sadece tahta kuruları ile değil ağaç içlerine bıraktıkları larvalarıyla da mücadele edilmesi gerekir. Yaşa]]> Tahtakurusu https://www.bocek.gen.tr/tahtakurusu.html Sun, 28 Oct 2018 10:03:50 +0000 Tahtakurusu, kısa sürede çoğalan, yaklaşık elma çekirdeği büyüklüğünde haşerelerdir. Kırmızımsı bir renge  sahip olan tahtakurusu kanla beslenir ve kanı emdikten sonra rengi daha belirgin bir kırmızı olur. Uzun Tahtakurusu, kısa sürede çoğalan, yaklaşık elma çekirdeği büyüklüğünde haşerelerdir. Kırmızımsı bir renge  sahip olan tahtakurusu kanla beslenir ve kanı emdikten sonra rengi daha belirgin bir kırmızı olur. Uzun süre hiç beslenmeden yaşamlarını sürdürebilirler. Evde fark edilen tahtakurusundan kurtulmak pek kolay değildir. Tahtakurularını evden uzaklaştırmak ve tekrar eve girmelerini önlemek için bir takım önlemler alınmalıdır. Alınan önlemler sonucu bir netice elde edilememişse profesyonel olarak ilaçlama yapılarak kurtulmaya çalışılmalıdır.

  Tahtakurusu Neden olur

  Tahtakurusu için en önemli neden evde temizliğin ve hijyenin yeterince yapılmaması akla ilk gelen neden olsa da tahtakuruları daha çok dışarıdan eve getirilen haşerelerdir. Piknik sonrası ya da alışveriş sonrasında kıyafetlere gizlenerek, poşetlerin içinde eve getirilme olasılığı daha yüksektir. Örneğin tatil dönüşü bavul içinde eve getirilme olasılığı çok yüksektir. 

  Tahtakurusu Nerelerde Olur

  Tahtakuruları geceleri aktif olduğundan gündüzleri saklanmayı tercih ederler. Gündüzleri saklandıkları alanlara yumurtalarını bırakarak çoğalırlar. Kanla beslendikleri ve temel besin kaynakları insan olduğu için öncelikle yatak ve yatağa yakın alanlarda olurlar. Çarşafların dikiş yerleri, yorganın içi, yatak başlıklarının arka bölgesi en çok bulundukları yerlerdir. Bu alanların haricinde duvarda bulunan çatlaklar, resim çerçeveleri, oyuklar, priz içleri, dolaplar, rutubetli alanlar tahtakurularının saklanmaları için ideal alanlardır.

  Tahtakurusu Isırığı

  Tahtakurusu vücudun herhangi bir yerinden ısırabilse de daha çok boyun, el, kollar ve bacaklarda fark edilir. Isırıklar çizgi şeklinde ya da üst üstte sıralanmış olabilir. Vücudun değişik yerlerinde oluşan ısırıklar varsa bu birden fazla tahtakurusunun ısırdığı anlamına gelir. Isırıklar daha çok kişi gece uyurken olur. Bazı hassas bünyelerde tahtakurusu ısırığı alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Deride döküntü, kırmızı leke, kabarıklık ve kaşıntı oluşabilir. 

  Tahtakurusu Neden Hoşlanmaz

  Kanla beslenen ufak bir böcek türü olan tahtakurusunun hoşlanmadığı bazı uygulamalar sayesinde tahtakurusundan kurtulmak mümkündür. 

  Karbonat: Karbonat tahtakurusunun hoşlanmadıkları arasındadır. Tahtakurusundan kurtulmanın kolay ve pratik bir yoludur. Karbonat tahtakurusu vücudunda bulunan nemi yok ederek ölmesini sağlar. 1 bardak kadar karbonat tahtakurusunun bulunduğu alanlara serpilerek 3 gün boyunca bekletilir. 3. günün sonunda karbonat temizlenerek yenisi serpilir. Tahtakurusu evden tamamen arınana kadar işlem üç gün arayla tekrarlanır.

  Nane yağı: Nane yağı güçlü kokusu sayesinde tahtakurularının yok olmasını sağlar. Nane yağı evde tahtakurusu varlığından şüphe edilen yerlere serpilir. Tahtakurularından tamamen kurtulana kadar aralıklarla tekrarlanabilir.

  Çay ağacı yağı: Tahtakurusunun hoşlanmadığı uygulamalardan biridir. Tahtakurusundan kurtulmak için 1 çorba kaşığı çay ağacı yağı 6 çorba kaşığı su ile karıştırılır. Karışım tahtakurularına karşı ilaç olarak kullanılır. Sprey tarzı bir şişeye boşaltılıp tahtakurusu bulunan alanlara sıkılır. Tahtakurusundan tamamen kurtulana kadar uygulanır.

  Toz zerdeçal: Tahtakurusunun hoşlanmadığı etkili yöntemlerden biridir. Karbonatta olduğu gibi toz zerdeçal evin her tarafına serpilir. Uygulama tahtakurularından tamamen kurtulana kadar tekrarlanır.

  Lavanta yağı: Tahtakurusundan kurtulmak için kullanılabilecek doğal bir yöntemdir. Lavantanın güçlü kokusu tahtakurularının ölümüne sebep olur. 15 damla kadar lavanta yağı 6-7 kaşık suyla karıştırılıp haşerelerin bulunduğu bölgelere püskürtülür.

  Tahtakurusu İçin İlaç Güve Böceği https://www.bocek.gen.tr/guve-bocegi.html Mon, 29 Oct 2018 07:59:35 +0000 Güve böceği, Order Lepidoptera Latince olan üzeri pullarla kaplı ve iki çift kanadı olan bir böcek türüdür. Petek biçiminde gözleri ve helezon gibi dilleri bulunur. Güve böceğinin boyutları, görünümleri türlerine göre ön Güve böceği, Order Lepidoptera Latince olan üzeri pullarla kaplı ve iki çift kanadı olan bir böcek türüdür. Petek biçiminde gözleri ve helezon gibi dilleri bulunur. Güve böceğinin boyutları, görünümleri türlerine göre önemli oranda değişiklik göstermektedir. Bazı türleri oldukça küçük olurken, bazıları da büyüktür. Renk olarak ta bazıları metalik renklerde, bazıları gri, kahverengi tonlarda ve mat renklerde olur. İç ortamlardaki güce böcekleri genellikle 2 cm den kısa kanat açıklığı olur. Bunların renkleri de kahverengi gri ve kırmızımsı tonlarda olur.

  Güve böceği neden olur

  Güve böceği evlerde olmamasını istediğimiz canlılardır. Genellikle açıkta kalan nohut, un, fasulye gibi bakliyatlar güveler için saklanma ve beslenme yeridir. Çünkü sinek gibi canlıların yumurtalarını bırakacakları alanlardan biridir. Güveler buralara dolap, çekmece içlerine yumurtalarını bırakarak bir anda evinizi istila edecek kadar çoğalabilirler. Özellikle giysi ve gıda ambalajlarında delinmeler varsa bu güve böceği açısından en önemli işaretlerden kabul edilir.
   
  Güve böceği davranış ve beslenme şekli

  Güve böceklerinin görünümleri gibi davranış ve beslenme şekilleri de farklılık gösterir.Kan emici çeşitlerinden polen taşıyıcı hoş görünümde olan güvelere kadar çeşitleri vardır. Bazıları zirai haşereler arasında yer alırken, bazıları insanları olumsuz etkilemeden yaşamaya devam eder. Güve böcekleri genellikle memeliler, kuşlar, sürüngenler, örümceğimsi eklembacaklılar, haşereler, bazı bitkiler ve hayvanlar için önemli bir besin kaynağıdır.

  İç ortamlarda daha çok mutfak ve kiler gibi yerlerde bulunan malzemelerde, kumaşlarda beslenen güveler vardır. Daha çok yünlü giysileri, bunun yanında saç, ipek, kürk, tüy gibi malzemeleri harap ederler. bu tür güve böcekleri çoğunlukla 2,5-5 cm uzunluğunda olup, ten renginde olurlar.

  Güve böceğinin önemli bir özelliği ışıktan uzak durmasıdır. Bu nedenle bodrum, çatı katı, dolap içi gibi yerlerde barınırlar. Buralarda genellikle kumaş katları arasında, köşelerde gizlenirler. Hiç fark edilmeden bir evi istila edecek kadar çoğalabilirler. bu nedenle eşyalara ve giysilere ciddi oranda zarar verme özellikleri vardır. Battaniye, palto, dekoratif malzeme, halı, süveter, oyuncak, atkı gibi eşyaları tüketme özellikleri bulunur. Ancak sentetik elyafları tüketme eğilimi göstermezler. Lekelenmiş, karışık malzemeli olan kumaşları severler.

  Bazı güve böcekleri zararsız, içerdikleri ipek ve besin değerleri nedeniyle yararlı olarak görülse de, halk arasında istenmeyen haşere olarak tanımlanırlar. Tarım alanlarında güve böceği ve tırtılları oldukça zarar vericidir. Ağaç zararlıları, lahana ve hardal ekim alanında lahana yapak güvesi, meyve bahçelerinde meyve iç kurtları çok zararlı etkiler yapabilir. Mısır, domates ve pamuk tüketen güve böcekleri de vardır. Sadece ipek ve yün gibi doğal elyaflardan üretilen kumaşları tüketen güve böcekleri de vardır.

  Güve böceği istilası nasıl belli olur

  Güve böceği istilasının belirtileri daha çok türlerine göre farklılık gösterir. İç mekanlarda barınan güvelerin yetişkin olanları ortamda uçuşmalarından ya da zeminde dinlenerek kendilerini fark ettirebilir. Beslenmesi kumaşla olanlar kumaşa verdikleri zararla anlaşılabilir. Bazı güve böceklerinin hareketliliği ortama dışkı bırakması, koza örmesi ile fark edilebilir. Bazıları da pupa evresinde ortama besin kaynaklarını bırakabilir. İç mekanları istila etmiş olan güve böcekleri için en iyi çözüm güvenin ve üreme maddesinin tespit edilmesidir. Daha sonra güve böceği türüne göre önlem alınabilir.

  Güve çeşitleri nelerdir

  Güve böceği çeşitli ortamlarda yaşam sürebilir. Ancak en fazla ev ortamlarını severler. Özellikle tekstil düşmanı olarak tanımlayabileceğimiz bu canlılar beklenenin üzerinde zararlar]]> Deniz Böceği https://www.bocek.gen.tr/deniz-bocegi.html Tue, 30 Oct 2018 00:39:39 +0000 Deniz böceği, Asıl adı langust olan ve deniz böceği olarak da bilinen bu deniz hayvanı, kabuklulardan önayaklılar takımına aittir. Kendisine yaşam alanı olarak sıcak ve ılık denizleri tercih etmiş olan bu böcek, 30-40 cm kad Deniz böceği, Asıl adı langust olan ve deniz böceği olarak da bilinen bu deniz hayvanı, kabuklulardan önayaklılar takımına aittir. Kendisine yaşam alanı olarak sıcak ve ılık denizleri tercih etmiş olan bu böcek, 30-40 cm kadar uzunluğu sahiptir. Bu uzunluğunun yanında bir de ön ayaklarının olması oldukça ürkütücü gözükmekle birlikte kafasında bulunan kısa antenleri ile de biraz korkutucu olabilmektedir. Kısa antenlerini birbirine sürterek tuhaf sesler çıkarabilen bir böcektir langust. Yapı olarak ıstakoza benzer ancak ıstakoza nazaran daha güçlü ve duyargaları uzun olan bir deniz hayvanıdır. Kabuğunun büyük çoğunluğu köyü kırmızı renkte olmasının yanı sıra yer yer de turuncu ve mor renklere sahiptir. Etli kısımlarında kısa kısa tüyler bulundurmaktadır. Kendisine beslenmek için istiridye, midye ve salyangoz gibi deniz canlılarını seçmiştir. Yengeci andıran bu deniz böceğinin de eti yenilebilmektedir. Aynı zamanda konservesi de yapılmaktadır.

  Deniz böceği nerelerde bulunur; Deniz böceğine ( langust) karadeniz dışında Türkiye'nin tüm denizlerinde rahatlıkla rastayabilmekteyiz. Sığ sularda ve kıyıları yakın yerlerde toplu halde yaşarlar. Kıyı bölgelerde gidilen her türlü restorantlarda bulunabilir.
  ]]>
  Boynuzlu Böcek https://www.bocek.gen.tr/boynuzlu-bocek.html Tue, 30 Oct 2018 14:07:33 +0000 Boynuzlu BöcekBoynuzlu böcek yarım kanatlılar olarak bilinen böcek familyasından olan ve bilimsel adı Centrotus cornutus dur. Boynuzlu böceklerin yetişkinleri yaklaşık olarak 8-9z milimetre boyunda renk olarak ise koyu kahveren Boynuzlu Böcek
  Boynuzlu böcek yarım kanatlılar olarak bilinen böcek familyasından olan ve bilimsel adı Centrotus cornutus dur. Boynuzlu böceklerin yetişkinleri yaklaşık olarak 8-9z milimetre boyunda renk olarak ise koyu kahverengi ya da siyahımsı olmaktadır. Boynuzlu böceklerin sırt kısmında boynuz şeklinde geriye uzanmış boynuzları vardır. Böğürtlen orman gülü Kavak ve Çınar gibi ağaç örtülerinin yaprakları ile beslenen bir böcek türüdür. Boynuzlu böcekler özellikle ergen erkeklerde çene kısımları boynuz biçimini almıştır. Yumurtaları ise beyaz renkli olmaktadır. Yumurtaları yuvarlak silindir şeklinde ve sarı renklidir. Larvaları yaklaşık olarak dokuz milimetre boyundadır. Boynuzlu böcek yaklaşık olarak bir yıl kadar yaşamaktadır. Bu böceklerin dişileri normal ortamda yaklaşık olarak 100-200 yumurta arasında yumurta bırakmaktadır gelişme süresi ise 8 haftadır.

  Boynuzlu böcek zararları

  Boynuzlu böceğin zararlarına bakacak olursak bu böceklerin zararları bulaştıkları herhangi bir üründe yoğun bir şekilde beslenme özellikleri olduğundan ürünlerde çok fazla kayıplar oluştururlar. Boynuzlu böcekler genellikle un ve undan üretilen makarna, bisküvi, hububat kırması gibi ürünlere çok zarar verirler. Ayrıca boynuzlu böcek nişasta ve çeşitli yağlı tohumlara da çok aşırı derecede zarar verirler. Boynuzlu böcek ürün üzerinde bırakmış olduğu pislikleri ve salgıladıkları maddeleri nedeniyle ürünlerin kalitesini düşürerek zarar verirler. Boynuzlu böceklerinin ayrıca bazı ürünler üzerinde çok fazla olmalarından dolayı ürünlere ciddi zararlar vererek ürünler küflenme, kokuşma ve kızarıklık ortaya çıkarırlar. Boynuzlu böcek dünyasında birinci derece zararlıları arasında ilk sıralarda olmaları dolayısıyla özellikle ürünlerin sağlam tanelerine çok zarar verirler.

  Boynuzlu böceğin zararlarından nasıl kurtulur

  Boynuzlu böceğin zararlarını önlemek için ürünlerin depolandığı ambarlara veya saklandığı yerlere giremeyecekleri uygunlukta tel örgüyle çevrilmelidir. Özellikle bu ambarlarda veya depolarda cam kapı ve pencere kısımlarında delik, çatlak, kırık varsa sıva ile kapatılmalıdır. Ayrıca boynuzlu böceğin depolarda bekletilen ürünlere zarar vermemesi için depoda bekleyen ürünlerin neminin %13'ten fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca boynuzlu böceğin depolarda istiflenen ürünlerin bulunduğu yerlerde duvar ile mesafe konulmalıdır. Bu Mesafeler yarım metre ile bir metre arasında olmalıdır.


  ]]>
  Ağaç Böceği https://www.bocek.gen.tr/agac-bocegi.html Tue, 30 Oct 2018 16:28:37 +0000 Ağaç Böceği, genellikle serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen ağaçları ve ağaçtan yapılan her türlü malzemeyi çok seven kanatlı zararlı bir böcek türüdür. Doğal dış çevre yaşam ortamlarında ağaçlar ilgi al Ağaç Böceği, genellikle serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen ağaçları ve ağaçtan yapılan her türlü malzemeyi çok seven kanatlı zararlı bir böcek türüdür. Doğal dış çevre yaşam ortamlarında ağaçlar ilgi alanıdır. Evlerin içerisinde ise her türlü mobilya, ahşap evler, ağaç yapımı merdiven, ağaçtan yapılan sanat eserleri çatı, direkler ve kısmen çürümüş odunlar ilgi alanlarıdır. Çoğu insan ağaç böceklerinin evlerindeki eşyalarına zarar vermesinden yakınmaktadır. Ağaç böceklerinin ihtiyarları kotu kırmızımsı, kahverengi ve siyah renktedir.  Boyutları küçüktür. Bu böceklerin bazı türleri tüylü yapıya sahiptir. Yeni doğanlar Sarımsı kahverengi gibi renklerdedir. Ayrıca bu ağaç böceklerine mahzenlerde, kilerlerde ve müzelerde orta sıcaklıklı ve rutubetli her yerde rastlamak mümkündür. Özellikler her mekanın mutfak dolaplarının diplerinde yaşamını sürdürebilirler. Ilıman iklim bölgelerinde yoğunlukla görülmektedir. Asya, Avrupa, Cezayir, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda da yaygındır. Türkiye'de Karadeniz Bölgesi, Rize Trabzon, Gümüşhane dolaylarında yaygın olup İstanbul, Ankara, Ayancık'ta da yoğun olarak görülmektedir. Yoğunluktan ziyade hemen hemen her yerde kendilerine mekan kurabilen böcek türleridir. Bunun için gerekli önlemler alınarak zararlarından kısa zamanda kurtulmak için bilinçli adım atmak gerekir.

  Ağaç böceği zararları

  Ağaç böceği, çam, kayın, ladin, göknar, kavak, dişbudak, meşe, ceviz ve sedir ağaçlarına zarar vermeyi kendine ait görev haline getirmiştir. Yerleşim alanları, yapraklı ağaçlarının gövdelerindeki kabuklarının altındaki yumuşak alandır. Ağaçların gövdelerinde hoşlarına giden noktalarda galeriler açarlar. Yeşil alan dışındaki şehir yaşamı ortamlarında tahta olan her şeye zarar verirler. Döşeme tahtalarının çökmesine sebep olacak kadar tahribata ortam hazırlayabilirler. Bu böceklerin tahrip ettiği ağaç olan tahta benzeri alanların içi toz halindeki talaşla dolar. Zarar verdiği her alanın içi boşalmaktadır. Kütüphanelerde ise kitaplara zarar verirler. İnsan vücudu üzerine temas ettiklerinde deride yanma, kızarıklık, kaşınma meydana getirir.

  Ağaç böceği ile mücadele

  Bu böceklerin zararını en alt düzeye indirmek için kullanılan ağaç malzemelerin ardıç, servi, porsuk, sedir gibi sağlam yapıda olanlar tercih edilmelidir. Kerestelerin içinde yuva edinmiş olan ağaç böcekleri burada türeyeceği için bu keresteler kullanılmamalıdır. Yakacak ihtiyacını gidermede kullanılabilir. Mobilya içerisinde ağaç böceklerinin zarar verdiği noktalar varsa o parçalar değiştirilmelidir. Müze gibi yerlerde koruyucu maddeler kullanılmalıdır. Ağaç böceklerinin olduğu her yerde gerekli maddelerle gazlama ve dumanlama yapılmalıdır. İlaçlama yöntemi ağaç böceklerinin eşyalara zararından kurtulmak için ve sağlık açısından zararlı hastalık etmenlerini gidermek için kullanılır. Döşemelerdeki ağaç böceklerinden uzaklaşmak için solunum zehirleri tercih edilmelidir. Gazlama maddesine siyanür asidi önerilir. İnşaatlarda kullanılacak olan direklerin yüksek ısıda fırınlama işleminden geçirilmesi gerekir.  ]]>
  Kırmızı Böcek https://www.bocek.gen.tr/kirmizi-bocek.html Wed, 31 Oct 2018 02:45:36 +0000 Kırmızı böcek, doğanın bizlere sunduğu bu büyük ekosistemde böcekler çok geniş bir yer tutmaktadır. Oldukça çeşitli ve çok olan bu böcekler kendi aralarında gruplara ayrılırlar. Kırmızı böcek bu gruplarda Kırmızı böcek, doğanın bizlere sunduğu bu büyük ekosistemde böcekler çok geniş bir yer tutmaktadır. Oldukça çeşitli ve çok olan bu böcekler kendi aralarında gruplara ayrılırlar. Kırmızı böcek bu gruplardan sadece birini temsil eder. Kırmızı böcek çeşitleri saymakla bitemeyecek kadar geniştir. İsminden anlaşıldığı gibi üzere kırmızı renkteki her böceği bu gruba dahil edebiliriz. Bu böceklerin arasında keneler, örümcekler, halk arasında bilinen ismiyle uğur böcekleri, ateşböcekleri ve daha birçok küçük böcekler yer almaktadır. Bazı kırmızı böcekler çok tehlikelidirler çünkü kırmızı renkli şeylerin tehlikeli olduğu düşünülür. Kene de bu tehlikeli böceklerden bir tanesidir. Kırmızı kene yapıştığı insanda ciddi sorunlara sebep olabilmekte ve hatta yapıştığı insanın ölümüne bile yol açmaktadır. Kırmızı renk genelde zehirle bağdaştırıldığı için kırmızı böceklerde tehlikeli olarak görülmektedir. Ama bu bütün kırmızı böceklerin zehirli olduğu anlamına gelmez. Çünkü birçok kırmızı böcek zehirsiz olmakla birlikte tamamen zararsızdır. Böceklerin zehri dahil olduğu diğer grupların özellikleriyle daha ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekir.

  Kırmızı böcek yaşam alanı

  Kırmızı böcekler hayatımızın hemen her alanında göze çarpabilir. Bu grup çok geniş bir alana sahip olduklarından dolayı ağaçlarda, tohumlarda, toprakta, havada, duvarda hemen hemen yaşamın her alanında karşımıza çıkabilirler. Bazı kırmızı böcekler uçma özelliğine sahiptirler. Bunlardan en sık karşımıza çıkanları uğur böcekleridir. Zehirli olan kırmızı böceklerde kimi zaman karşımıza çıkmaktadır. Mesela kırmızı keneler yaz aylarında, yeşil olan bölgelerde karşımıza çıkabilir. Zehirli olan kırmızı böcekler için dikkatli olmamız gerekir.  

  Kırmızı böcek beslenmesi;

  Genelde otçul olarak beslenen böceklerdir. Ama çok nadir olsa da leşlerle veya küçük böceklerle beslenen kırmızı böcek türleri de görülmektedir.

  Kırmızı böcek zararları 

  Çok geniş bir konu olan kırmızı böceklerin bir kısmı kimi zaman çok zararlı olabilmektedir. Bunlardan bazıları, ilkbahar aylarında gündemde olan kırmızı kanatlı palmiye böcekleri zararlı olmaları sebebi ile Muğla’da 700 bin kadar palmiyenin kesilmesine sebep oldu. Yaklaşık 10 yıl önce Mersin’de görülen bu tehlikeli kırmızı palmiye böcekleri neredeyse Muğla da katliam yaptı. Başka bir örnek vermek gerekirse, keneler bir dönemin en büyük korkusu olmuştu. Yapıştığı her 10 insandan 9 unun ölümüne sebep olan kenelerde kırmızı böcekler arasında tehlikeli olan böcek türüdür.

  ]]>
  Yeşil Böcek https://www.bocek.gen.tr/yesil-bocek.html Wed, 31 Oct 2018 17:49:24 +0000 Yeşil böcek olarak bildiğimiz böcek türü başkalaşım geçirmiş böceklerdir. Gelişim evreleri sırasında değişime kademe kademe uğrarlar. Eklem bacaklılar sınıfındadır. Nezara viridula türündedir. Yetişmiş ergen olmuş Yeşil böcek olarak bildiğimiz böcek türü başkalaşım geçirmiş böceklerdir. Gelişim evreleri sırasında değişime kademe kademe uğrarlar. Eklem bacaklılar sınıfındadır. Nezara viridula türündedir. Yetişmiş ergen olmuş bir yeşil böcek ortalama olarak 15 mm. boyuna kadar ulaşabilirler. Nifmleri ergine benzemektedir. Yeşil ile kahverengi arasında renkleri vardır. İlk yumurtlama dönemlerinde toplu bir şekilde bulunurlar ve sonrasında dağılarak ayrılırlar. Ergin ve nimfler yani değişime uğrayan yeşil böcekler bitkilerin yada meyvelerin yaprakları ve gövdelerinden beslenirler. Bir yıl içerisinde ortalama olarak 3 kez döllenirler. Bitkilerin özleri ile beslenen bu yeşil böceklerin enli ve sert bir yapıları vardır en belirgin özellikleri ise dışarıya pis koku salmalarıdır.

  Yeşil Böcek Ve Bitkilere zararları
  • Meyve üzerinde olanlar süngerimsi bir görüntüye sahiptirler.
  • Yeşil böcekler meyvelerin bozulmasına neden olurlar.
  • Gelişen meyvelerden beslendikleri aman sarı yada beyazımsı lekeler oluşturmasına neden olurlar.
  • Genel olarak bitkilerin öz sularını emerler.
  • Olgunlaşmış olan meyvelerde zarara uğrattıkları yerlerin renkleri daha açık olur.
  • Meyvelerin bozulmasına neden olurlar.
  Yeşil Böcek Ve En Çok zarar Verdikleri Gıdalar

  Yeşil böcekler daha çok; patlıcan, fındık, domates, biber, fasulye ve börülcelere arar verirler. Bu böceklerin bir başka çeşidi daha vardır ve oda fındık yeşil kokarcası olarak bilinir. Bu yeşil böcek özellikle de fındık ağaçlarında bulunur ve de fındık ağaçlarına büyük ararlar verir. Fındık yetiştirmede ilk sıralarda gelen Türkiye ve İtalya'da bu böcek türü ile ilgili birçok problem yaşanmaktadır. Bu yeşil böceklerin yumurtaları fıçı şeklindedir ve ilk yumurtlamanın konulduğu yerde yeşil bir haldedir.  zamanla renkleri açılan bu böcekler neredeyse morumsu bir görünüm haline bürünürler. Her bir yumurtanın olgunlaşıp kırılma dönemleri 8 gün kadar sürer. Kümeler halinde bırakılmakta olan yumurtaların hepsi kendi kümeleri içerisinde eş zamanda açılır. Yumurtaların sağlıklı olarak doğanları ortalama olarak yüzde doksan seki civarıdır. 

  Fındık yeşil kokarca olarak adlandırdığımız böceğin belirli nimf evreleri vardır bu evreler ise;
  • Birinci dönem nimf: Baş göğüs duyargaları ve bacakları siyah, karın bölgesi ise yeşil renktedir. Üzerinde ki renk ise siyah lekeler halindedir. Duyargaları dört segmentlidir.
  • İkinci dönem nimf: Siyah renkte olan bu bölgeler zamanla yeşil renge döner ve üzerinde kalın siyah bantlar oluşur.
  • Üçüncü dönem nimf: Baş ve göğüs kısmı koyu yeşil ve karnı daha açık yeşil rengini alır. Karın üzerinde kalın çizgiler bulunan ve yeşil böcek diye adlandırdığımız bu böcek türünün duyargalarından bir ve ikinci kısımlar yeşile, üçüncü kısım ise kırmızıya, dördüncü kısım kahverengine dönüşür.
  • Dördüncü dönem nimf: Bu böcek türü artık adının rengini almıştır yani tamamen yeşil renkli olmuştur ve duyargalarının ilk üçü kırmızı renkte, dördüncü kısım ise kahverengidir.
  • Beşinci dönem nimf: Bu evrede böceğin kanat ileri daha da belirgin hale gelmektedir.
  ]]>
  Böcek Duası https://www.bocek.gen.tr/bocek-duasi.html Thu, 01 Nov 2018 08:59:07 +0000 Böcek Duası, bu eklem bacaklı hayvanlar dünyanın her yerinde vardır. Onlarda biz insanlar gibi yaşayan canlılardır. Böcekler zararlı ve zararsız olarak iki kısma ayrılır. Mesela akrep, sinek, pire, tahtakurusu zararlıyken Böcek Duası, bu eklem bacaklı hayvanlar dünyanın her yerinde vardır. Onlarda biz insanlar gibi yaşayan canlılardır. Böcekler zararlı ve zararsız olarak iki kısma ayrılır. Mesela akrep, sinek, pire, tahtakurusu zararlıyken, kelebek zararsız bir canlıdır. İnsanlar böceklerden korkar, evlerinde istemez. Bize zarar vermesin diye çeşitli çareler düşünür. Bu çarelerden biri de okunan dualardır. 

  Böcek Duası: Böcek duası olarak okunan dualardan biri  (Allahümme inni eselüke bi Rahmetike ala cemiyi halkike illeste cabellahüdüaehu ve atahu emniyetehu ve gafera lehu cemiya zünubih). '' Evden bir türlü çıkmayan bit, kalorifer böceği, dana burnu, fare, güve gibi böcekleri kovmak ve tekrar gelmesini engellemek için bu duayı okuyun. Allah'ın izni ile böcekler def olup gider. Böcek duasını her gün bir ya da üç kere okuyun. Bu duayı okuduktan sonra, evin etrafına bir çember şeklinde üfleyin. Çember içine aldığınız ev Allah' ın izni ile tüm böceklerden korunur.

  Zararlı Böceklere Karşı Okunacak Dua: Ebû Hüreyrenin (ra) rivayetine göre şöyle anlatılmıştır. Peygamber efendimiz S.A.V)  zamanında bir zat Peygamber Hz.Muhammed Sallalahu Aleyhi ve Sellem efendimize başından geçen bir olayı anlatır. Dün gece beni bir akrep ısırdı. Verdiği acı ıstırap ve acıdan çok çektim. Peygamber efendimizde o zata '' Gece olduğu vakit şunları söyleseydin, o sana vermezdi: '' Euzü bikelimatillahhittammati min şerri ma halaka '' (, yarattığın şeyin kötülüğünden Allah' ın Kur'an-ına sığınırım) Peygamber efendimiz bu duayı üç defa okusaydın hiç bir zarar vermezdi. dedi

  Bazı insanlarda böcek korkusu vardır. Bu korkuları yenmek içinde dualar bulunur.  Böceklerden kim korkarsa, bu duayı okusun diye buyrulmuştur. (Selamün ala nuhın fil alemin) Bu dua okunduğu zaman, Biiznillah Teala böceklerin hiçbir zararları olmaz, denilmiştir. 

  Diğer Bir Böcek Duası: “Bismillehillezi le yedurru mee ismihi şeyun fil erdi vele fissemei ve huvessemiu'l aliym). Manası: ('İsmiyle yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah'ın adıyla, O koruyan, hakkıyla işiten ve her şeyi bilendir). Bu böcek duası, böcek korkusunu yenmek için sabah ve akşam üç defa okunur. Allah’u Teala’nın koruması altına girer, hiçbir böcek ve insan, bu duayı okuyana zarar veremez. Dualarınız kabul olsun İnşallah.

  ]]>
  Bok Böceği https://www.bocek.gen.tr/bok-bocegi.html Fri, 02 Nov 2018 07:03:01 +0000 Bok Böceği, besin ihtiyacını kısmen ya da tamamen dışkıdan sağlayan böceklerin genel ismidir. Bu böcek türünün büyük çoğunluğu, kın kanatlılar (Coleoptera) takımında sınıflanan Scarabaeidae familyasının alt fami Bok Böceği, besin ihtiyacını kısmen ya da tamamen dışkıdan sağlayan böceklerin genel ismidir. Bu böcek türünün büyük çoğunluğu, kın kanatlılar (Coleoptera) takımında sınıflanan Scarabaeidae familyasının alt familyalarında Aphodiinae ve Scarabaeinae'nin üyesidir. Scarabaeinae alt familyasının 5.000'den fazla türünün büyük bir çoğunluğu, besin ihtiyacını tamamen dışkıdan karşılar ve bu yüzden de bu alt familya için bazen "asıl bok böcekleri" denir. Kın kanatlıların diğer bir familyası olan Geotrupidae da dışkıyla beslenir ve çooğunlukla "toprak kazan bok böcekleri" olarak anılırlar.

  Bok Böceklerinin Genel Özellikleri

  • Sert kabuklu böceklerdendir ve birçoğu parlak metalik renklerdedir
  • Genel olarak 5–60 mm büyüklüğündedir. 
  • Bu böcek, besini olan dışkıyı küre imal edebilme özelliğine sahip tek böcektir. 
  • 30 tane parmağı vardır
  •  Ön ayaklarının yardımıyla dışkıdan iri bir küre yapar, bu kürenin içine yumurtalarını aşılar ve küreyi başı hep doğuya dönük olarak, arka ayaklarıyla yuvasına itip gömer. 
  • Yumurtlamadan 24 gün sonra yavruları belirmeye başlayınca, küreyi topraktan çıkarıp suya götürür. Küre suda eridiği zaman da yavrular serbest kalır.
  • Aşırı soğuk ve kuru havayı sevmezler
  • Birçok farklı habitatta yaşarlar, çöl, tarlalar, orman, ve otlaklar buna dahildir. Antartika haricindeki tüm kıtalarda yaşayabilirler
  • Ay ışığının geliş açısına göre yönlerini bulabilirler. Bunun yanında yönlerini Samanyolu galaksisini kullanarak belirleyebildiği bilinen tek böcek türüdür
  • Kendi ağırlıklarının 10 katı ağırlıktaki dışkıyı küre haline getirip itebilirler. Onthophagus taurus türü erkek bok böceği kendi ağırlığının 1141 katı kadar ağırlığı itebilirler

  Bok Böceklerinin Beslenmesi

  • Birçoğu mantar ve çürüyen yaprak ve meyvelerle beslenir
  • Orta Amerika'da yaşayan bir tür olan Deltochilum valgum, kırkayakları yiyerek beslenen bir etoburdur.
  • Çoğunlukla su içmez veya başka şeyler yemezler. Çünkü ihtiyaçları olan her şeyi ana besin kaynaklarından alırlar
  • Ot obur ve etobur hayvanların gübrelerini yer ve bunları top haline getirerek saklarlar
  • Besinlerini çok hassas olan koklama duyuları sayesinde bulurlar
  • Bazı hırsız bok böcekleri, başka bok böceklerinin top haline getirdiği küreleri çalabilir

  Bok Böceklerinin Kullanımı ve Faydaları

  • Bok böcekleri tarım açısından çok faydalıdır. Dışkıyı gömmeleri ve gübreyi tüketmeleri sayesinde besin geri dönüşümüne katkı yaparlar ve toprak verimini iyileştirirler
  • Bok böceklerinin çiftlik hayvanlarının bağırsak ve mide parazitleri için etkin biyolojik kontrol etmeni oldukları da belirlenmiştir. Mide-bağırsak parazitlerinin birçoğunun yumurtaları, konağın dışkısına geçer. Sonrasında yumurtalar açılır ve bağımsız hareket eden larvalara dönüşürler. Bu aşamadan sonra ve hastalık safhasına kadar gelişirler. Dışkının tamamen ve hızlı bir şekilde kaldırılmasıyla, bok böcekleri bunun önüne geçilmesinde katkıda bulunur.  
  • Bok böceklerinin tünel açma davranışı sayesinde, toprağın suyu emme kapasitesi artar ve dışkı kullanma faaliyetleri toprağın besin döngüsünü ve verimini artırır. Yeterli sayıda bok böceği olması durumunda, yüzeyden dışkı kümesinin tamamını 24 saat içerisinde ortadan kaldırabilir. Ergin bok böcekleri, beslenme amacıyla sıvı bileşeninden, dışkı topakları için posasından yararlandığı için dışkı kümesi hızla yok olmaktadır. 
  • Bok böcekleri azot döngüsüne katkıda bulunur. Çünkü dışkının yüzeyde bırakılması, dışkının içerisindeki azotun buharlaşma nedeniyle % 80'e varan oranda kaybolmasına neden olur; dışkının hızlı bir şekilde toprağın bünyesine eklenmesiyle, bok böcekleri bitkinin kullanımı için ortamda daha fazla N içeriğinin kalmasını sağlarlar. 
  • Mikropların yerleştiği dışkıyı ortadan kaldırı]]> Kağıt Böceği https://www.bocek.gen.tr/kagit-bocegi.html Fri, 02 Nov 2018 14:00:08 +0000 Kağıt böceği, Bütün böcekler gibi kağıt(rutubet) böcekleri de evde bizleri rahatsız eden görüntü ve davranışları ile bilinirler. Kağıt böceği, aynı zamanda rutubet böceği, nem böceği ve gümüş b Kağıt böceği, Bütün böcekler gibi kağıt(rutubet) böcekleri de evde bizleri rahatsız eden görüntü ve davranışları ile bilinirler. Kağıt böceği, aynı zamanda rutubet böceği, nem böceği ve gümüş böceği olarak da adlandırılır. Kağıt böceğinin boyu kuyruğu ile beraber 2-3 cm arasında değişiklik gösterir. Kahverengi bronz, parlak gümüş renkli olabilir. En çok rastlanan rengi parlak gümüş olduğundan gümüş böceği olarak da bilinirler. Kağıt böceği, sırtı kambur çanak şeklinde küçük tırtıl böceğinin sabit ve kambur haline benzer. Üzeri pullarla çevrili olup, kanatsız ve yassı bir böcektir. Nemli pis yerleri severler ve buralarda yaşarlar.

   Kağıt böceği yaşam alanları

   Kağıt böceği, Latince lepisma saccharina ismiyle de bilinir. Genel olarak şeker dökülen bölgeler, eski tahta parçaları ve deri döküntülerini yiyecek olarak tüketirler. Evde bulunan açık yiyecekler kağıtlar vb. en sevdikleri yiyecek grubudur. Evrak ve arşiv bölümlerinin korkulu rüyasıdır. Evin taban döşemeleri, duvar kağıtlarının arka kısımları, banyo ve tuvalet eşikleri ve pis su giderlerinin çevresi, fayans ve zemin kalebodur boşlukları, kullanılmayan tesisat boruları gibi yerlerde barınırlar. Aynı zamanda kazan daireleri de en sevdikleri yerlerdir. Açlığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Baş kısmında iki tane anten vardır yönlerini bununla bulurlar. Kağıt böcekleri, sürekli karanlık yerler de yaşadıkları için görme konusunda duyuları yeterince gelişmemiş bir türdür. Gündüz ışıklı ortamlar da veya gece ışığın olduğu yerler de tam olarak yönlerini bulamazlar. Işıksız ve az ışıklı ortamlarda gündüze nazaran daha iyi bir görüşe sahiptirler. Kağıt böcekleri, bulundukları yerlerden çıkarak üzerinde ki mikrop ve bakteriler ile evin altından üstüne her yerde gezebilirler. Bu durumda doğal olarak üzerindeki mikropları yiyeceklere ve evin diğer bölümlerine bulaştırırlar. Bu nedenle kesinlikle evden sökülüp atılmalıdır. Bunun için en iyi yöntem ilaçlamadır.

   Kağıt böceği kurtulma yolları

   Kağıt böceği, ev ve ofislerin korkulu rüyası olsa da, kurtulmanın yolu çok da zor değildir. Kağıt (nem) böceğinden  kurtulmak için çeşitli basit yöntemler olsa da, bu yöntemler işimizi zorlaştırmakla beraber sağlımızı da riske atmaktadır. Kullanılan yapışkanlar veya bitki tarzı çözümler kağıt böceklerinin bir kısmında etkili olabilir fakat kesin çözüm değildir.

   Kağıt böceklerinden kurtulmanın denenmiş en kesin yolu Bayer K-othrine SC 50 Rutubet böceği ilacıdır. aç koyu sıvı şeklinde olup, 50 ml. şeklindedir, Etken maddesi Deltamethrin'dir. Halk sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmayan bu ilaç kullanıldığı yerde yaklaşık bir yıl kadar etkilidir. Kokusuz ve sıkıldığı yerde leke bırakmayan bu ilaç kullanıldığında mekanın terk edilmesine gerek yoktur. Bir kutu  ilaç, beş litrelik suyun içine boşaltılarak ağzı kapatılır. İlaç ile suyun iyice karışması sağlanır. Daha sonra uygun bir ilaç pompası ile özellikle böceğin çok barındığı yerlerden başlayarak evin her tarafı ilaçlanır. Ayrıca ilaç bileşiği kağıt böceği dışında karınca, hamam böceği, kalorifer böceği, tahtakurusu, bit, pire, örümcek gibi birçok haşere için kesin çözümdür.

    

   ]]>
   Ev Böcekleri https://www.bocek.gen.tr/ev-bocekleri.html Fri, 02 Nov 2018 23:05:45 +0000 Ev Böcekleri,  çoğu kişi evlerinde ne kadar hijyenik ortam sağlamaya çalışsalar da evde bulunan böceklerin yok olmalarına engel olmakta zorlanabilmektedirler. Birçok kurtulma yollarına başvurduklarına şahit oluruz. Böcekler e Ev Böcekleri,  çoğu kişi evlerinde ne kadar hijyenik ortam sağlamaya çalışsalar da evde bulunan böceklerin yok olmalarına engel olmakta zorlanabilmektedirler. Birçok kurtulma yollarına başvurduklarına şahit oluruz. Böcekler evinize girmek için birçok yolu kullanmaktadırlar. Lavabodan, tuvaletten, giderlerden gelebilirler. Böcekler çok hızlı üreyebilen haftalar içerisinde yumurtlayıp binlerce sayıya ulaşabilmektedirler. Ayrıca mikrop taşıdıkları için yaşam alanımızda bulunmaları sağlık açısında tehdit unsuru taşımaktadırlar. Bu yüzden evinizde böcek görmeye başladığınız ilk andan itibaren tedbir almakla beraber ilaçlama yollarına başvurmalısınız.

   Ev Böcekleri Türleri:

   Hamam Böceği: Lağımlarda üreyen bu böcekler giderlerden gelerek tuvalet ve banyoda görülme sıklığı fazladır. Genellikle geceleri karanlıkta ortaya çıkarlar. Bu hamam böcekleri çok hızlı sürede ürerler. Kapının eşiklerine biber yağı veya sabun sürerek hamam böceklerini uzaklaştırabilirsiniz. Sık sık deterjanla silerek evde dolaşmalarına engel olabilirsiniz. Ama en etkili yöntem sürekli belirli aralıklarla ilaçlama yapmalısınız. Daha fazla çoğalmalarını ve erişkin hale gelmelerini önlemeniz gerekmektedir.

   Gümüş Böceği: Gümüş böcekleri rutubetli ortamlarda yaşamayı severler. Güneş ışığından kaçtıkları için evinizi sürekli havalandırmalı ve güneşlendirmelisiniz. Güzel kokulara karşı hoşnut olmadıkları için lavanta yağı, tarçın, kekikle yaşamalarına engel olabilirsiniz.

   Güve: Evlerde bulunan tahıl, buğday, kuru maddelerin bulunduğu dolap, depo gibi yerlerde yaşamayı severler. Genellikle nisan ve mayıs aylarında, baharda mevsimi geldiğinde sıcak ortamlarda bulunurlar. Yiyecekleri kemirerek ve tatlarını bozarak yiyeceklere zarar verirler. Depo, dolap ve kuru maddelerin olduğu yerleri havalandırarak oradan uzaklaşmalarına engel olabilirsiniz. Marketlerde, aktarlarda bulabileceğiniz güve kovucu ilaçları kullanabilirsiniz. Lavanta, kekik, nane, fesleğen, defne yapraklarını bir beze sarıp kuru maddelerin olduğu dolaba koyarak güvelerin gelmesini önleyebilirsiniz.

   Karınca: Karıncalar açıkta buluna gıdalara, şekerli yiyeceklere gelirler. Eve girmelerini engellemek için bulundukları yerlere tebeşir tozu, tarçın, kırmızı biber koyabilirsiniz. Ayrıca sirke ve limon suyunu kullanarak onları kaçırabilirsiniz.

   Tahta Kurusu: Ahşap eşyalara zarar veren bu böceklerle baş etmesi gerçekten güçtür. Tek çaresi zarar veren ahşap eşyalarınızı belirli aralıklarla ilaçlamanız gerekmektedir. 

   Tesbih böceği: Evlerde görülen nemli bölgelerde, su sızıntısı yaşanan alanlarda genellikle mutfak tezgahlarında yaşayan böcek türüdür. Tesbih böceği çiçek saksılarında da görülebilir. Kısa bacaklı bir hayvandır. Korktukları zaman top gibi yuvarlanırlar. Öncellikle bu böceklerin bulundukları ve üredikleri bölgeler tespit edilip ona göre tedbir alınmalıdır. Bu böcekle baş etmenin tek yolu ilaçlamadır. Belirli sürelerde mutfak dolaplarını, mutfak tezgahını, banyo ve tuvaletleri ilaçlamak gerekir.

   Halı Böceği: Siyah halı böceği vücudu fırçaya benzeyen tüylerle kaplı küçük bir böcek türüdür. Halı dipleri ve aralarında yaşayan zararlı bir böcektir. Halı böcekleri yumurtlayarak çoğalırlar. Halıları, yünlü eşyaları yiyerek beslenirler. Halı böceklerinin yaşamlarını engellemek için kokulu, sıvı ilaçlar kullanılmalı, halıların temizliğine önem verilmeli ve sık sık süpürülmelidir.

   Kalorifer Böceği: Genellikle lavabo, banyo, mutfak su borularının üzerinde yaşayan ve sıcak ortamları seven bir böcek türüdür. Çok çabuk çoğalabilen ve yumurtalarını sırtında taşıyan bir böcektir. Kafasındaki antenlerle yiyecek ve yön bulma özelliği vardır. Bu böceği kokulu, sıvı ilaçlarla püskürtme yöntemiyle ilaçlama yapılarak yok olmalarını sağlayabiliriz.
   ]]>
   Dal Böceği https://www.bocek.gen.tr/dal-bocegi.html Sat, 03 Nov 2018 17:56:28 +0000 Dal böceği, gerçek ismi Phasmatodea'tir ve dünyanın en uzun böceğidir. Takım genelinde, sopaya benzer şekilde ince uzun vücutlu ve kanatsız türlerdir. Bunlarda vücut, şekil ve renklenme yönünden çevreye olağanüstü bir Dal böceği, gerçek ismi Phasmatodea'tir ve dünyanın en uzun böceğidir. Takım genelinde, sopaya benzer şekilde ince uzun vücutlu ve kanatsız türlerdir. Bunlarda vücut, şekil ve renklenme yönünden çevreye olağanüstü bir uyum sağlar. Birbirine birleşik gözlerinin güçsüz olması nedeniyle gece görüşleri çok zayıftır. İşitme ve ses çıkarma organları yoktur. Oldukça sessiz bir canlıdır. Genellikle geceleri hareketlidirler. Gündüzleri ise, bacaklarını ve antenlerini uzatarak katalepsi davranışı (katılaşma) gösterirler. Bitkilerin canlı kısımları ile beslenirler. Çiğneyici mideleri olmadığı için, besinler ağızda yeterince çiğnenir. Bazı türlerinde partenogenetik üreme görülür. Günün belli vakitlerine göre renk değişimi gözlenir. Özellikle nimf evresinde, vücudun kaybedilen üyelerin yenilenmesi görülür.

  Dal Böceği Fiziksel Özellikleri

  Boyları 1,5 cm ile 30 cm arasında değişmektedir. Dişileri 56,7 cm ‘lik boylarıyla dünyanın en uzun hayvanlarıdır. Ortalama olarak 65 g ağırlığındadır. Bazı türlerinin silindirik çubuk benzeri gövdeleri vardır. Carausius morosus gibi birkaç türü, çevrelerine uyacak şekilde pigmentlerini değiştirerek renk değiştirebilir. Ağız bölümleri baştan dışarı çıkıntı şeklindedir. Bacaklar tipik olarak uzun ve incedir ve bazı türler ekstremite ototomisi yapabilir (dökülme). Bazı türlerdeki vücudun geri kalanında ince uzun antenler bulunur. Genellikle gece gündüz yaşam tarzlarına uygun, karanlık koşullarda bile önemli ayrıntıları algılamalarını sağlayan etkileyici bir görsel sistemi vardır. Sınırlı sayıda yüzü olan küçük bileşik gözlerle donatılmış olarak doğarlar. Genç dal böceği, gündüz beslenir ve kendi istedikleri zamanları genişleterek serbestçe dolaşırlar.

  Dal böceği bacaklarında iki tür ped bulundurur: Yapışkan "ayak parmağı pedleri" ve bacaklarından biraz daha yukarıda yapışkan olmayan "topuk pedleri". Topuk pedleri, düşük basınçta güçlü sürtünme yaratan mikroskopik kıllarla kaplıdır, böylece her basamakta yüzeyden enerjik bir şekilde soyulmak zorunda kalmadan tutunabilirler. Yapışkan ayak parmakları, tırmanırken ek tutuş sağlamak için kullanılır, ancak düz bir yüzeyde kullanılmaz.

  Dal Böceği Beslenmesi

  Dal böcekleri, çoğunlukla ağaçların ve çalıların yaprakları üzerine beslenen, otoklavlar ve birçok neotropik (Güney Amerika) sistemlerin göze çarpan bir üyesidir. Bu canlılar oradaki baskın ışık boşluğu otoburları olarak varsayılmaktadır. Orman ekosistemindeki rolü, doruk ormanlarındaki ardıllığın ve direncin korunmasında görev yapar. Dal böceği bitkileri tüketerek, bitkilerin erken üretimini düşürür ve ardından toprağı dışkılama ile zenginleştirir. Bu, geç kalan bitkilerin kurulmasına ve tropikal ormanın geri dönüşümüne imkan sağlar. 

  Dal Böceği Zararları

  Dal böcekleri, yaprak dökmesi ile ağaçları gölge ve ormana zararlı olarak kabul edilir. Sayılarının çok olması halinde ağaçlara çok zarar verebilirler. Birkaç sene süren yaprak dökme ve dallara zarar vermesi sonucu ağaç bu süre sonunda ölür.

  ]]>
  Siyah Böcek https://www.bocek.gen.tr/siyah-bocek.html Sun, 04 Nov 2018 00:12:50 +0000 Siyah Böcek, haşere türüne mensup ışığı sevmeyen gece ortalıkta görünen siyah renkli böcek türüdür. Halk arasında karafatma olarak da bilinir. Renklerinin koyu olması anında fark edilmelerini kolaylaştırır. Evlerde rutube Siyah Böcek, haşere türüne mensup ışığı sevmeyen gece ortalıkta görünen siyah renkli böcek türüdür. Halk arasında karafatma olarak da bilinir. Renklerinin koyu olması anında fark edilmelerini kolaylaştırır. Evlerde rutubetin yoğun olduğu yerlerde mutfak, kiler, banyo, dolap içleri, kırık dökük noktalar, zemindeki çatlaklar, mahzen, odunluk- kömürlük, çatı, hangar, ahır gibi yerlerde grup halinde yaşayan siyah böcek tahıl ürünleri başta olmak üzere bitkisel veya hayvansal atık gıdalarıyla beslenirler. Mutfak tezgahı üzerinde geceden üzeri açık yemek, meyve her türlü gıda bırakılırsa bunların üzerinde dolaşarak beslenmeye çalışırlar. Özellikle gece mutfakta üstü açık gıdaların bırakılmaması siyah böceklerin ilgi alanları olmaması için sağlığınız bakımından önemlidir. Uzunlukları 1 milimetre ve 5 santimetre arasında değişmektedir. Tamamıyla siyah renge sahip böcektir. Uzun bacaklıdır. Hızlı hareket eder. Kötü koku salma özellikleri vardır. İnsan vücuduna dokunduklarında salgıladığı maddelerle alerjik reaksiyona sebep olabilirler. Deride kızarıklık, yanma, kaşıntı gibi rahatsızlık hissi oluşturur.

  Siyah böcek saldırıya maruz kaldığında arka bacakları üzerine yoğunlaşarak tipik savunma hareketi sergiler. Saldırının devam etmesi halinde sarı renkte bir madde salgılayarak koku yayarlar. İçeriğindeki kimyasal maddeden ötürü zararlıdır. Birçok türleri vardır. Üremesi yoğun olan böcek türündendir. Vücutlarının bir kısmı kopsa dahi birkaç gün o şekilde yaşayabilirler.

  Siyah böcek ile mücadele

  Bu böceklerin yaşam alan noktaları tespit edilerek ilaçlama yapılmalıdır. Düzenli aralıklarla yapılan ilaçlamayla siyah böceklerden kurtulmak mümkündür. Ancak ilaçlama yapılırken ev içerisinde insan kalmamalıdır. Aksi halde ilacın yan etkisiyle karşı karşıya kalınır. İşlem bittikten sonra da bütün odaların pencereleri açılarak havalandırma yapılmalıdır. Bunun yanı sıra yapışkan tarzı ve ilaç zehirli gıdalar ile de siyah böcekleri uzaklaştırma yöntemi uygulanabilir. Özellikle sıcakken bu böcekler her yerde karşınıza çıkabilir. Ayrıca siyah böcek ile mücadele edebilmek için Belediyelerin genel park, bahçe, cadde ilaçlaması yapması daha iyi bir çözüm yolu olacaktır.
  ]]>
  Böcek Kapan Bitkisi https://www.bocek.gen.tr/bocek-kapan-bitkisi.html Sun, 04 Nov 2018 21:57:05 +0000 Böcek kapan bitkisi, Dionaea muscipula familyasından, ABD'nin güneydoğusundaki sulak alanlarda yetişmekte olan böcek ve örümcekgiller ile beslenen bir bitkidir. Böcekkapan bitkisi sinekkapan bitkisi veya venüs sinek kapanı olarak da Böcek kapan bitkisi, Dionaea muscipula familyasından, ABD'nin güneydoğusundaki sulak alanlarda yetişmekte olan böcek ve örümcekgiller ile beslenen bir bitkidir. Böcekkapan bitkisi sinekkapan bitkisi veya venüs sinek kapanı olarak da bilinir. Çok senelik bir bitki olan sinekkapan, etçil bir bitkidir. Dikenli yapraklarını kapatarak, yaprağın üzerinde bulunmakta olan avını sıkıştırır. Özel olarak sindirici bir sıvı salgılayarak avını öldürür ve 5-20 gün arasında sindirir. Ayrıca araştırmalar sonucunda sinekkapan bitkisinde elektrik içeren bir mekanizma olduğu iddia edilmektedir. Bitki yapraklarının iki ucunda yer almakta olan tüyün, fiziksel uyarılara dönüştürebilme özelliği olduğu için avın yaprak üzerindeki hareketini bitkinin elektrik mekanizmasını kullanarak avını yakaladığını gözlemlenmiştir. Böcek kapan bitkisi peat moss adı verilmekte olan baltık torfunda yaşamaktadır. Bu torf minarellerinden arınmıştır. Bitki kökü ile alamadığı besini almak için evrimleşmiş ve kapan ile avlarını yakalayabilmeye adapte olmuştur. Böcek kapan bitkisi gereken bütün ihtiyaçlarını kapanları ile almaktadır.

  Böcek Kapan Bitkisinin Yapısı

  Böcek kapan bitkisi, roet biçiminde yayılmış dört ile seki yaprağı ve de şemsiye görünümlü beyaz çiçekleri ve de bir sapı bulunur. Her yaprağının ayası uca doğru bir ip gibi uzar. Bunun iki yanından bir lop yer alır. Lopların kenarlarında kıllar vardır yani kıllar ile çevrilidir. Üst yüzlerinin ortasına doğru en küçük herhangi bir temasa bile duyarlı olan üç sert kıl bulunur. Bir böcek bu kıllardan herhangi birine dokunursa kapan kapanmaz. Bir kıla dokunduktan sonra yirmi saniye içerisinde tekrar aynı kıla dokunur ise kapan harekete geçerek üst üste gelir ve kenarlarında bulunan kıllar birbirine girerek hayvanı içerisine alır. Bunun amacı ise yanlış alarmları önlemektir. Tuzağın dişleri aralıklı kalacak şekilde kapanır ve bu sayede de yaprakta yer almakta olan büyük av küçük aralıklardan kaçamazken küçüklerin kaçmasına izin verilmiş olduğunu ifade eder. Bitkinin kapanı yalnızca üç kere tuzak kurabilir. Bitki bu neden ile avları tercih edecektir. Kapanın kapanma hızı, ışık, avın boyutu, nem miktarı ve de genel yetişme koşulları gibi etkenlere bağlı olarak değişebilir. Böcek kapan bitkisinin üzerindeki avın kaçmak için çırpınma hareketi bitkinin avını daha kolay bir şekilde sindirmesine yardımcı olmaktadır. Böcek kapan yaprağının erinde birçok asitli öz su ve küçük salgı bezleri bulunur. Bu sıvı böceği öldürerek yumuşak olan kısımları eritir.  Kurumakta olan kapanlar bitkiye zarar vermemesi için kesilir. Her kapanın sadece bir kere ömrü yoktur. Yağmur suları kapanı asla tetiklemez. Yanlışlıkla kapanmış olan kapanlar yaklaşık olarak yarım saat sonra tekrar açılır.

  Böcek Kapan Bitkisi Yaşam Süresi

  Böcek kapan bitkiler, tohum üzerinden yetişir.  Yaklaşık olarak dört veya beş yılda olgunluğa ulaşırlar. Doğru koşullarda yetiştiği zaman ise 20-30 sene yaşayabilirler. Böcek kapan bitkisi kış aylarında domancy adı verilen bir kış uykusuna yatar ve bu uyku dönemlerinde kapanları kararır ve dökülür yani bitki normal görünümünden uzaklaşır. Bahar ayı geldiği zaman ise bitki tekrar yeni kapanlar oluşturarak eski görünümüne döner. Genç olan böcek kapan bitkisi ise ilk bir kaç yıl kış uykusuna gerek duymaz.
  ]]>
  Kurt Böceği https://www.bocek.gen.tr/kurt-bocegi.html Mon, 05 Nov 2018 08:56:34 +0000 Kurt Böceği, Dünyanın hemen her yerinde geviş getiren hayvanların ender olarak da insanın safra yollarında yerleşerek hastalık etkeni olan bir trematoddur. Morfoloji Fasciola hepatica, şekli yaprağa benzeyen yassı bir helmin Kurt Böceği, Dünyanın hemen her yerinde geviş getiren hayvanların ender olarak da insanın safra yollarında yerleşerek hastalık etkeni olan bir trematoddur. Morfoloji Fasciola hepatica, şekli yaprağa benzeyen yassı bir helminttir. Ön kısmında, koni biçiminde bir kısım, bundan sonra genişleme vardır. Helmint, ortalama 3 cm boyunda ve 1 cm eninde olup orta kısmı sarımsı kahverengi, kenarları koyu gri renktedir. Ön kısmında birbirine yakın bulunan 1-1.5 mm kadar çapında ağız ve karın çekmenleri, vücut yüzeyinde dikenler vardır.

  Kurt Böceği Çeşitleri

  Fasciola hepatica: Kurt Böceği birçok türde görülebilir. Bunlardan bir tanesi de latince ismi ile Fasciola hepatica, koyunlarda beş yıl ya da daha uzun süre canlı kalabilir. Besinlerini vücut yüzeyinden alır. Fasciola hepatica yumurtaları oval şekilde, ortalama 140x80µ büyüklüğünde ve kapaklıdır. Yumurtlandıkları zaman içerisinde embriyon yoktur. Ortada yumurta hücresi ve bunun etrafında vitellus hücreleri bulunur. 

  Fascioliasis hepatica: Bir başka kurt böceği türü olan Fascioliasis hepatica'da (fasyolyaz) klinik tanı zordur. Laboratuvar tanısı kesindir. Bu da dışkıda veya duodenumdan sondayla alınan muayene maddesinde Fasciola hepatica yumurtalarının, ender olarak dışkıda helmintin kendisinin görülmesiyle olur. Hasta, Fasciola hepatica'nın son konağı olan koyun, sığır gibi hayvanların infekte karaciğerini yemişse dışkısında bu helmintin yumurtalarına rastlanabilir (yalancı parazitlik). Kuşku uyanan böyle bir durumda en az üç gün hastanın karaciğer (et) yememesi önlenir ve inceleme tekrarlanır.

  Dicrocoelium dendriticum: Kurt böceği türlerinden Dicrocoelium dendriticum, lanset biçiminde olup 5-15mm boyunda ve 1,5-2,5mm enindedir. Ağız ve karın çekmenleri vardır. Kapaklı olan yumurtalar ortalama 40x25µ büyüklükte, oval ve kahverengi. Bunlar dışkıyla çıkarıldıkları sırada içlerinde mirasidyum vardır. Son konağın dışkısıyla çıkan ve içinde mirasidyum bulunan yumurta, karada yaşayan belirli bazı yumuşakçaların vücudunda önce sporokist, redya, serkaryalar meydana gelir. Yumuşakçanın solunum sisteminde serkarya bir araya gelerek etrafları müküsle çevrilir. Salyangoz hareket ederken bu yapışkan ve 10-15 serkaryadan olan topak bitkiler ve taşlar üzerine bırakılır.

  ]]>
  Şellak Böceği https://www.bocek.gen.tr/sellak-bocegi.html Mon, 05 Nov 2018 10:52:47 +0000 Şellak Böceği, diğer bir ismiyle coccus lacca isimli bir böcek türüdür. Bu böcek gözenekleri arasında lak adı verilen koruyucu kalkanının altında sertleşmiş bir madde salgılar bu maddeye şellak yani lak denir. Şellak böce Şellak Böceği, diğer bir ismiyle coccus lacca isimli bir böcek türüdür. Bu böcek gözenekleri arasında lak adı verilen koruyucu kalkanının altında sertleşmiş bir madde salgılar bu maddeye şellak yani lak denir. Şellak böceği bu maddeyi biriktirir bu madde ezilen, yıkanabilen ve kurtulabilen bir maddedir. Şellak böceğinin salgıladığı bu madde genellikle boyacılık sektöründe, mürekkep yapımında, ahşapları cilalama da ve mühürler de kullanılan mühür mumu yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca şellak böceğinin üretmiş olduğu lak çeşitli şekerleme kaplarında da kullanılmaktadır. Şellak böceğinin dişisine gomalak böceği denilmektedir. Şellak böceği salgı maddesi olarak lak isimli bir madde salgılar gıdalarda kullanılan şellak bir çok ürün üzerinde katkı maddeleri olarak birçok firma tarafından ürünlerinde renklendirici olarak ta kullanılmaktadırlar.

  Şellak Böceği ve Şellak Nedir,

  Şellak böceğinin üretmiş olduğu salgı maddesine denir. Bu madde özellikle sakız şekerleme çikolata ve fındık kaplamada kullanılmaktadır. Ayrıca şellak böceğinin üretmiş olduğu lak madde şekerlerin üzerinde parlatıcı olarak da kullanılmaktadır. Çikolata sakız ve şekerleme alanında bir çok sanayide alanında kullanılmaktadır. Şellak böceğinin ürettiği bu madde özellikle çikolata ve şekerlerin üzerinde kullanıldığından çikolata ve şekerlemelere parlaklık verir ancak şellak böceğinin ürettiği lak madde kullanılmasında dinende herhangi bir sakıncası yoktur. Şellak böceği özelliğinden dolayı üretmiş olduğu lak madde koruyucu bir madde olarak bilinir. Şellak böceklerinin çıkardıkları bu madde kırılgan veya taneli olabilirler. Ayrıca renk olarak kahverengi veya sarı tonlarda pulçuk şeklinde bulunurlar gıdaların kaplama işleminde kullanılırlar. Şellak böceği özellikle Güney Asya'da ve Hindistan'da yetiştirilen palas isimli ağaçlardan beslenirler. Şellak böceği küçük ve kanatlı bir hayvandır ve üzerlerine kondukları ağaçların kabuklarını yiyerek ağacın içindeki ağaç öz suyunu emerek beslenirler. Şellak böcekleri düşmanlarından korunmak için yüzlercesi bir birleri üzerlerine yapışarak patlayıcı bir madde salgılarlar. Öyle ki ağaçlar üzerinde salgıladıkları bu patlayıcı maddeler insanlar tarafından alınarak biriktirilir ve biriktirilen Şellak böceğinin ürettiği madde yıkanır ezilir ve kurutularak çeşitli sanayi alanları ve gıda sektörü alanlarda kullanılır. 

  Şellak Böceği Ve Şellak Kullanım Alanları,

  Şellak böceğinin üretmiş olduğu bu madde özellikle sodyum borat, sodyum karbonat ve amonyak gibi alkoliklerde veya organik solventler ile eritilebilir. Şellak böceğinin üretmiş olduğu lak madde alkolle eritildiği durumda etanol ve metenoller gibi sağlam ve sert bir tabaka oluşturur. Bu tabaka evet özelliği sayesinde mobilyacılıkta çok sık alanda kullanılır. Ayrıca ses kaydedici cihazlarda şellak böceğinin üretmiş olduğu madde yine kullanılmaktadır. Şellak böceğinin üretmiş olduğu madde çeşitli ürünlerde özellikle parlatma ve kaplama olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca şellak böceğinin salgıladığı madde yıkama işleminde elmaların üzerindeki doğal mumun özelliğinin kaybetmesi durumunda elmaların üzerlerinde mum olarak kaplama yapılarak kullanılır. Fakat elmalar üzerinde kullanılan şellak böceği maddesinin kullanıldığı esnada bazen şellak böceğin üretmiş olduğu maddelerin üzerinde ezilen şellak böceklerinin parçalarının da bulunduğu bilinmektedir. Şellak böceği dünyada Koruyucu ve sertleşmiş zamklı bir madde üreten bir böcek olarak kayıtlara geçmiştir.
  ]]>
  Tesbih Böceği https://www.bocek.gen.tr/tesbih-bocegi.html Tue, 06 Nov 2018 00:52:50 +0000 Tesbih Böceği; Latince Adı tesbih böceği olarak isimlendirilseler de bunlar gerçekte böcek familyasından değillerdir. Bu tür karada yaşamakta olan kabuklulardandır. Türkiye’de genel olarak görülen iki türü vardır. Bu t Tesbih Böceği; Latince Adı tesbih böceği olarak isimlendirilseler de bunlar gerçekte böcek familyasından değillerdir. Bu tür karada yaşamakta olan kabuklulardandır. Türkiye’de genel olarak görülen iki türü vardır. Bu türlerin isimleri Porcellio laevis ve P. scaber'dir. Dış görünümü tesbih böcekleri düz, oval varlıklardır. Boyları ise yaklaşık olarak 1 cm'dir. Vücutları birden fazla bölümden meydana gelir. Yedi çift ayakları ve iki çift antene sahiptir. Tesbih böceklerinin kuyruğa benzemekte olan iki adet uzantısı mevcuttur. 

  Tesbih Böceği Davranışı ve Beslenmesi;

  Tesbih böcekleri bedenlerinde su tutamadıkları için yaşamlarının büyük kısmını nemli ortamlarda geçirirler. Dış mekânlarda ağaç kütüğü, kaya, saksı ve çöp kutularının altına saklanırlar. Tesbih böcekleri organik artıkları ve çürüyen bitkileri yiyerek beslenmektedirler. Bundan dolayı ise ekili alanlarda yer alan kuru otların altında sıklıkla görülürler. Nemin muhafaza edilmesi için genel olarak geceleri hareket ederler. Tesbih böcekleri evlerin iç kısmına zemin seviyesindeki kapılardan ve pencerelerden girerler. Kayar cam kapılar evlere girdikleri yerlerin başında gelmektedir. Ev sahipleri, tesbih böcekleri ile evlerin nemli ve rutubetli kısımları ile bodrum katlarında karşılaşır. Tesbih böcekleri evin bütün yerlerinde gezebilir. Garaj ve depo kısımlarında da çok görülmektedir. Tesbih böcekleri için evin çoğu yeri fazlasıyla nemsiz bir ortam olduğundan iç mekâna girdikten bir zaman sonra ölürler. 

  Tesbih Böcekleri İle Mücadelede; 

  En kuvvetli yol saklandıkları yerlerin temizlenmesidir. Saklanabilecek oldukları nemli ortam olmadığı zaman tesbih böcekleri uzaklaşacak ya da ölecektir. Bu konuda ev sahiplerinin yapabileceği bir takım basit işlem vardır: Yakacak odun ve kütükler evlerden uzağa taşınmalı ve yerden yüksekte muhafaza edilmiş olmalıdır.  Tesbih böceklerinin saklanmak için kullanmakta olabileceği ağaç kütüğü, tahta ve taşlar uzaklaştırılmalıdır. Kuru yaprak yığınları temizlenmeli ve kesilen çimler kesinlikle atılmalıdır. Yağmur oluklarının tıkalı olmadığı ve drenajın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği yerler kontrol edilmelidir. Ekili alanlarda yer alan kuru otların temizlenmesi lazımdır. Evlerin çevresinde bulunan kuru ot ve yapraklardan arındırılmış olan bir bölge bırakılmalıdır. Bu bölge 15 ila 30 cm genişliğinde olması gereklidir. Böylelikle tesbih böceklerinin ve diğer zararlı canlıların yuvalanması önlenebilir. Evlerin civarında nemli ve gölge bir ortam oluyorsa ağaç dallarının ve bodur ağaçların budanması gerekebilir.  Dış kapıların düzgün bir şekilde kapatıldığından emin olunmalıdır. Pencere yalıtım bantları ve kapı altında olan süpürgelikleri onarılmalı ve kötü durumda olanlar ise değiştirilmelidir Döşeme altındaki boşlukları tesbih böceklerinin içeriye girmesine engel olacak şekilde kapatılmalıdır. Fakat döşeme altındaki havalandırma deliklerinin hava sirkülasyonunu sağladığından emin olunması gerekir. Tuğla evlerde oturan kişiler, tesbih böceklerinin evin içerisine girmesini durdurmak için dren deliklerinin küçük plastik perdelerle kapatmayı tercih edilmektedir.  Su yalıtımı, bodrum katlarındaki duvarlarda rutubeti düşürebilir. Hangi ürünlerin önerildiğini görmek için ev eşyaları satan mağaza danışmanlarından yardım alınabilir. Bazı durumlarda bodrum katlarında olan rutubetin azaltılması için nem giderici cihazların kullanılmasıda iyi olabilir.


  ]]>
  Toz Böceği https://www.bocek.gen.tr/toz-bocegi.html Tue, 06 Nov 2018 05:20:41 +0000 Toz böceği, yaşam alanlarında göz ile görülemeyecek kadar küçük boylara sahip olan böceklerdir ve insanlar için tehdit olmasına karşın sinsi bir şekilde evlerde üreyerek yayılırlar. İnsanlarda cilt sorunlarına neden olur Toz böceği, yaşam alanlarında göz ile görülemeyecek kadar küçük boylara sahip olan böceklerdir ve insanlar için tehdit olmasına karşın sinsi bir şekilde evlerde üreyerek yayılırlar. İnsanlarda cilt sorunlarına neden olurlar ve nefes yolu ile de çeşitli rahatsızlıkları tetiklemesine sebep olurlar. Akarlar ve toz böcekleri yaşamış olduğumu evlerimizde, yattığımı yatakta, halıda, solumuş olduğumu havada kısacası yaşam alanımızın geçtiği her yerde bulunmaktadır. Kuşkusuz bu böcekler görünme boyutlarda oluşu kolay üremelerine ve de insanların tedbir almalarında onların istediği şekilde cereyan etmesini sağlar. 

  Toz Böcekleri Nasıl Beslenir

  Yaşam alanlarımızda üremekte olan bu böcekler ölü deri hücreleri ve kabukları ile beslenirler. Bu neden ile insanların yaşamış oldukları ortamlarda bulunurlar. İnsan aktiviteleri ile çevreye yayılım gösterirler ve hareket ederler. Beslenme malzemelerin toplandığı yerler ise genel olarak yatak, minder, mobilya ve halılardır. Normal şartlarda insanlar bu böcekleri göremedikleri için fark edemeyebilirler. Bu neden ile dönem dönem toz böceklerine karşı ilaçlama yaptırılması gerekir. İlaçlama yapılmadığı takdirde insanlarda çok ciddi boyutlarda solunum rahatsızlıkları ve cilt alerjisine neden olabilir.

  Toz Böceklerinin Özellikleri

  Toz böcekleri bize görünmeyen böceklerdir ama etrafımızda sarılmış bir şekilde evimizin her tarafıında yaşamaktadır. Göremediğimiz, varlığı bir mikroskop olmadan kanıtlanması zor olduğundan dolayı çok  dikkatli bir şekilde bakılınca görülürler ve insanlar çoğu aman bunların böcek olduğuna inanmakta zorlanırlar. Akar adı verdiğimi ve diğer adıyla toz böceği olan bu böcekler insan kafa tasına benzeyen bir bedenden oluşurlar. Bedenin üzerinde ise seyrek olarak tüyler bulunur. Ağzı kafa tasına benzeyen bu vücudun önünde toplanmış ve delmeye ayarlı özel bir yapıdadır. Sahip olduğu bu yapısı ile kendisine uygun bulduğu yiyeceği küçük parçalara ayırabilir dolayısıyla bulduğu yiyecekleri küçük parçalara ayırabilir. Vücutları oval şeklindedir. Seki küçük bacakları vardır. Ayaklarında yapışkan bir madde vardır böylece halı iplikçilerin arasına kolay bir şekilde gömülebilirler. Bu seki küçük bacak en güçlü vakum temizleyicilerden bile çekiş gücüne direnç gösterebilir. Dirençli bir yapıya sahiptir. 

  Toz Böcekleri ile Mücadele Nasıl Olmalıdır 

  Toz böcekleri sıradan böceklere karşı daha dirençli bir yapıları vardır. Kimyasallara karşı oldukça dirençli olan bu toz böcekleri haşere mücadelesi veren bir çok ekibin zorlandığı böcek türüdür. zor ölen bu böcekler mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ve kaliteli toz böcek ilaçları kullanılarak bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Toz böceklerinin önlemini almak için mutlaka ulv yöntem ile yani sisleme ilaçlaması yapılması ve mutlaka kokulu toz böceği kimyasalları kullanarak evde toz böcekleri ile mücadele verilmelidir. 
  ]]>
  Bit Böceği https://www.bocek.gen.tr/bit-bocegi.html Tue, 06 Nov 2018 10:19:34 +0000 Bit böceği, bitler phthiraptira grubundan kanatsız böceklerdir. Her tür kuş ve memelilerde yaşayan zorunlu parazitlerdir. Çiğneyici bit böcekleri konakladığı canlının tüyleri arasında yaşar ve d Bit böceği, bitler phthiraptira grubundan kanatsız böceklerdir. Her tür kuş ve memelilerde yaşayan zorunlu parazitlerdir. Çiğneyici bit böcekleri konakladığı canlının tüyleri arasında yaşar ve deri artıklarıyla beslenmesini sürdürür. Emici bit böcekleri ise, konakladıkları canlının derisini delerek, kan ve diğer salgılarla beslenirler. Tüm hayatlarını konakladıkları canlı üzerinde geçirerek, yumurtalarını konakladıkları canlının kıl ve tüylerine bırakırlar. İnsanlar üzerinde yaşayan bit böcekleri, baş, vücut ve kasık biti olmak üzere 3 çeşittirler. Vücut biti bilinen herhangi bir böceğin en küçük haline sahiptir. Bit böcekleri mikroskopla incelenen ilk böceklerden biri olma özelliğine sahiptir. 

  Bit böcekleri hakkında genel bilgi,

  Bit böcekleri sanıldığı gibi pis insanlara daha kolay bulaşmaz, bit temiz insanlarada bulaşır. Bit böceği ense ve kulak arkasındaki kaşıntı ile kendini belli eder. Biti erken fark etmek temizlenme açısından daha kolay olur.

  Ergin bit böcekleri 2-4.3 mm uzunluğunda, kanatsız ve yassı şekilli canlılardır. Bit böceklerinin renkleri beyaz ve gri renkler arasında değişir. Bacak uçlarında kancaya benzeyen pençeleri bulunur. Memelilerden ve kuşlardan beslenen parazitlerdir. İnsanlarda yaşayan bitler elbise kıvrımlarına ve dikiş aralarına yerleşerek oradan deriye geçiş yaparlar. Kuşlardaki bitler ise bakıcılarına geçmektedir. İnsan bitleri genelde ense kökünde, kulak arkasında ve saçlarda bulunur. Bit böceklerinin yumurtaları olarak bilinen sirkeler salgıladıkları özel bir sıvı saçlara sıkıca yapışırlar. Sirkeler beyaz renge sahiptir. İnsanlarda görülen vücut biti saç biti kadar yaygın değildir. Ayrıca vücuda yerleşen bit böceklerinin hastalık taşıyıcısı oldukları bilinmektedir. Saç bitleri maksimum 100 yumurta üretirler, vücut bitleri ise 200 kadar yumurta üretir.

  Emici bit böcekleri,    

  Boyları 0.5-5 mm arasında değişir. Başları dar gövdeleri oval ve düzdür. Emici bit böceklerinde göz çukuru yoktur, gözler ya çok küçük yada eksiktir. Antenleri 3-5 bölüm halindedir. Başlarına geri çekmek sureti ile oynatabildikleri ağızları ile delme ve emme işini yaparlar. Emici bit böceklerinde ağız parçaları, dişli bir hortumdan oluşur ve bu hortumun içi keskin bir silindir şeklinde tükürük kanalı ve beslenme kanalından oluşur. Göğüs bölümleri kaynaşık halde, karın bölümleri ayrık vaziyette 6 bacaklı olup, her bir bacağın ucunda da büyük birer pençe bulunur.

  Çiğneyici bit böcekleri,

  Bu bit böcekleri yassı şekilli uzunlukları 0.5-6mm'dir. Vücut şekilleri emici bit böcekleri ile aynıdır. Başları göğüs kısımlarından daha kalındır. Göz yapıları birleşiktir. Ağız çiğnemek için muhteşem şekilde uyarlanmıştır. Antenler 3-5 arasında değişip bacaklar kısa ve sağlamdır, bacaklarda bir yada iki pençe bulunur. Konakladıkları canlının saç yada tüy rengine göre renk alırlar. Çiğneyici bitlere leşçide denir. Çünkü tamamen artıklarla beslenirler.

  Bit böcekleri konakladıkları yerden çıkarıldıkları zaman uzun süre hayatta kalamazlar. Bitin rengi soluk bejden griye kadar çeşitli tonlarda olabilmektedir. Ayrıca kanla beslenen bir bit ise, renk oldukça koyu haldedir.

  ]]>
  İpek Böceği Yetiştiriciliği https://www.bocek.gen.tr/ipek-bocegi-yetistiriciligi.html Wed, 07 Nov 2018 01:31:21 +0000 İpek Böceği Yetiştiriciliği, Tırtılın dut yaprağı üzerindeki işlemleriyle belirli aşamalardan geçip ipek kumaşının özünü oluşturan ipliklerin elde edilmesi ile ün kazanmıştır. Zamanla ticari amaç için ipek böceğ İpek Böceği Yetiştiriciliği, Tırtılın dut yaprağı üzerindeki işlemleriyle belirli aşamalardan geçip ipek kumaşının özünü oluşturan ipliklerin elde edilmesi ile ün kazanmıştır. Zamanla ticari amaç için ipek böceği yetiştiriciliği boy göstermiştir. Kelebeğin yumurtlama esnasında yumurtalarını dut ağacındaki yaprağın üzerine bırakır ve birkaç gün sonra ölür. Genellikle ilkbahar mevsiminde yeşil dut yaprakları üzerindeki yumurtalardan larva halinde tırtıllar çıkmaya başlar. Bunlar sık tüylü ve siyah renklidir. Devamlı taze dur yapraklarını yiyerek beslenirler. Yaklaşık iki ay içerisinde defalarca içerisinde yaşadıkları kıyafet misali kabuklarını değiştirirler. Bu zaman zarfında ortalama 8 cm kadar olurlar. Büyüdükçe açık bir renk alarak yoğun tüyleri dökülmeye başlar. 

  Yetişkin dönemlerine geldiklerinde ağızlarının üst kısmındaki delikten iplik halinde zamk gibi bir sıvı madde çıkararak kozasını kurmaya başlar. İpek böceği öncelikle kozanın dış kısmını ardından da kendi vücudunun çevresini örmeye devam ederek görünmez hale gelir. Kendi halinde bırakılır ise birkaç hafta içinde kelebek haline gelerek örmüş olduğu kozayı parçalayarak dışarı çıkar. Bu sebepten ötürü ipek böceği yetiştiriciliğinde kozasını ören böcek kelebek haline gelip kozadan çıkmadan bu kozalar toplanarak sıcak su içerisine atılır veya sıcak su buharına tutularak içerisindeki tırtıl öldürülür. Böylece kozalar zarar görmeden elde edilir. Bu kozalar ile tel şeklinde ipek lifleri elde edilerek ham ipek üretilir. Böylece dokuma türünün ham maddesini oluşturmuş olur.

  İpek böceği yetiştiriciliğinde ipek böceklerinin neslinin devamının sağlanabilmesi için kozaların bir kısmının gelişimini tamamlayıp kelebeğin dışarı çıkmasına izin verilir. Türkiye'de yılda bir kez ilkbahar mevsiminde yapılan ipek böceği yetiştiriciliği, bitkisel üretimde aşırı ve bilinçsizce kullanılan zirai ilaçları ile sanayileşme ve göç olaylarından etkilenerek son zamanlarda önemini kaybederek belirli sayıda üretimi sağlanmaya başlanmıştır. Bunun gelişimi için için Devlet'in teşvikleri şarttır. İpek böceği yetiştiriciliğinde üretimle ilgili aşamalar; Verimli dut ağacının yetiştirilmesi, ipek böcekçiliği tohumu ve yaş koza üretimi. Son olarak da kozadan iplik elde edilmesi işlemi ile dokuma maddesinin aşamasıdır.

  İpek böceği yetiştiriciliği nerelerde yaygındır

  İpek böceği yetiştiriciliği 4000 yıl önce ilk zamanlarda Çin'de ortaya çıkmış ve bu tekniği herkesten gizli tutmuşlardır. Sonrasında Avrupa'ya yayılarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Hindistan, Brezilya, Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Tayland'da yaygındır. Türkiye'de ipek böceği yetiştiriciliği en çok Bursa'da meşhurdur. Ardından Eskişehir, Antalya, Ankara, Bilecik, Diyarbakır, Muğla, İzmir, Hatay, Sakarya illerinde yaygınlık gösterir. Dut ağacı her iklime ve toprak türüne uyum sağladığı için genel olarak dut yaprağının olduğu her yerde ipek böceği yetiştiriciliği yapılabilir. Fakat iklimin ve toprak şartlarının uygun olmasına rağmen uğraş gerektiren bir durum olduğu için belirli bölgeler dışında tercih edilmemektedir.
  ]]>
  Hamam Böceği Isırığı https://www.bocek.gen.tr/hamam-bocegi-isirigi.html Wed, 07 Nov 2018 09:21:05 +0000 Hamam Böceği Isırığı, Hamam böceği neredeyse bütün bayanların korkulu rüyasıdır. Dışarıdan gelip eve yerleşirler.gündüzleri pek sevmezler. Genellikle akşamları veya geceleri ortaya çıkarlar. İnsanların uykuya ç Hamam Böceği Isırığı, Hamam böceği neredeyse bütün bayanların korkulu rüyasıdır. Dışarıdan gelip eve yerleşirler.gündüzleri pek sevmezler. Genellikle akşamları veya geceleri ortaya çıkarlar. İnsanların uykuya çekildikleri saatleri severler. Evlerde en çok mutfak ve banyoyu severler. Buralarda yaşarlar. Gündüzleri uyuyarak geçirirler. Geceleri aktifleşirler. Hamam böceği hem etçil hem de otçuldur. Doğal olan her şeyi tüketirler. Mutfaklarda açıkta kalan yiyecekleri, tabak ve çatallarda kalan atıkları, yerlere dökülen saç telleri ve deri kırıntılarıyla da beslenirler. Hemen her şeyi kendilerine yiyecek besin olarak tüketirler.

  Hamam Böceği Isırığı (ısırır mı)

  Hamam böceği ısırığı diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü hamam böcekleri kan emici bir parazit değildir. Her şeyi yedikleri için kan emme ihtiyacı duymamaktadırlar. Çok nadir bir durumda hamam böceğinin ısırabileceği söylenir. Hamam böceklerinin nüfusu gereğinden fazla artış gösterirse ve yiyecek sıkıntısı çekmeye başlarlarsa böyle bir durumla karşı, karşıya kalına bilinir. Otçul ve etçil olduklarını göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir şeyin olma olasılığı imkansızdır yada çok düşüktür. Hamam böceklerinin yaşama kaideleri  amaçları sadece yemek bulmaktır. Bu nedenle insanlardan uzak dururlar. Yapılan araştırmalara göre hamam böceği ısırığı ile ilgili en önemli bilgi, uzum bir süre gemilerde yaşayan gemicilerin derileri ve tırnaklarının kemirilmesi yönündedir. Böyle bir durumda nadiren görülür. Çünkü hamam böcekleri kana ihtiyaç duymazlar. Hamam böcekleri her ne kadar zararsız sanılsa da ısırma yoluyla olmasa da dolaylı yollarla insanlara zarar verirler. Bu böcekler kendi dışkılarını yerler,bunun dışında birbirlerinin ölülerini ve ölmüş olan küçük hayvanları da yerler. 

  Lağım, banyo ve tuvalet gibi pis yerlerde dolaştıklarından oralardaki pislikleri ayakları ile yediklerimize bulaştırırlar. Açıkta kalan bir yiyeceği bir defa ısırmış olmaları o yiyeceğin tamamını mikrop bulaşmış demektir. Hijyen açısından da hijyenik olmadığından sağlığımıza çok fazla zarar verirler. Gıda zehirlenmelerin neredeyse % 95’i bu tür hayvanlardan kaynaklanır. Hamam böceklerinin bulaştırdığı bir çok hastalıkta vardır. Bunlar sarılık, verem, dizanteri, kolera, veba, kara humma, gıda zehirlenmesi ve alerjik astım gibi hastalıklara yol açar. Hamam böceklerinden kurtulmak çok önemlidir. Evde hijyeni sağlamak gerekmektedir. Çok hızlı üreyemezler ilaçlama bir  çözüm yolu olabilir. Üç ay gibi bir kuluçka dönemleri olduğundan erken ilaçlama köşe, bucak kuluçka dönemi bitmeden üremelerini durduracaktır. Öldüklerinde dahi yumurta bırakmaya devam ettiklerinden öldüklerinden emin olduğunuzda tamamen temizlemeniz gerekmektedir. Açıkta kalan tabak, bıçak, bardak, tava ve tencerelerin tamamen temizlediğiniz den emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde üreyip çoğalarak sağlığımıza daha fazla zarar vereceklerdir.

  ]]>
  Pervane Böceği https://www.bocek.gen.tr/pervane-bocegi.html Thu, 08 Nov 2018 02:27:25 +0000 Pervane böceği daha çok yusufçuk olarak bilinir. Büyük birleşik gözlere sahip olan ve saydam kanatlı uçan bir böcek olarak bilinmektedir. Daha çok mum ile arasındaki bir aşk hikayesi ile bilinen bu böcek özellikle Divan Edebiy Pervane böceği daha çok yusufçuk olarak bilinir. Büyük birleşik gözlere sahip olan ve saydam kanatlı uçan bir böcek olarak bilinmektedir. Daha çok mum ile arasındaki bir aşk hikayesi ile bilinen bu böcek özellikle Divan Edebiyatında geniş bir yer kaplamaktadır. "Şem u Pervane" gibi pek çok esere de konu olan bu canlının ilahi aşka ulaşan ve bunun içinde yanacağını bile bile muma uçması, mumun ateşinde kavrulmayı tercih eden bir canlı olduğu var sayılmaktadır.

  Pervane Böceği Özellikleri

  Gerçek anlamda pervane böceği ışığa kapılıp giden bir canlıdır. Öyle ki lambanın yandığı bir odada bulunan bu canlı lamba kapandığı zaman kendini lambanın üzerine atmaktadır. Bu yüzden ışık tekrar açıldığında lambanın üzerine yapışmış ya da yere düşmüş böceklerle karşılaşabilmeniz de mümkündür. Buda tıpkı mum ile arasındaki aşk hikayesinin anlatıldığı eserlerde görülen durumla benzerlik taşımaktadır.

  Birçok kişi pervane böceği ile helikopter böceği, yusufçuk gibi canlıları birbiri ile karıştırmakla birlikte kimi kaynaklarda bu böceğin daha çok yusufçuk olduğu konusunda bilgiler verilebilmektedir. Ancak bu böceğin efsanevi bir varlık mı yoksa gerçekten de yusufçuk böceği mi olduğu konusunda net bir şey söyleyebilmek mümkün değildir. Ancak yusufçuk ve helikopter böceklerinin de bahsedilen hikayedeki pervaneler gibi lambaya yapışması atalarında benzerlik olduğu düşüncesini akla getirmektedir.
  ]]>
  Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir https://www.bocek.gen.tr/hamam-bocegi-nasil-yok-edilir.html Thu, 08 Nov 2018 12:21:48 +0000 Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir, Hamam böcekleri gündüzleri uyuyan geceleri aktifleşen haşerelerdir. İnsan hayatını, sağlığını etrafa yaydıkları  salyaları ve mikroplarla olumsuz etkilerler. Bir çok hastalığa yol a Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir, Hamam böcekleri gündüzleri uyuyan geceleri aktifleşen haşerelerdir. İnsan hayatını, sağlığını etrafa yaydıkları  salyaları ve mikroplarla olumsuz etkilerler. Bir çok hastalığa yol açarlar. Hamam böcekleri genellikle mutfak ve banyoda dolar altlarında, yarılmış olan duvar veya tahtaların aralarında insanlardan saklana bilecekleri kuytu köşelerde yaşarlar. Geceleri herkes uyuduktan sonra sessizlik olunca yuvalarından çıkar ve yaşayabilmek için besin, yiyecek ararlar. Hemen her şeyi yediklerinden yeme sıkıntısı çekmezler. Gece açıkta duran yiyecekler, yıkanmamış olan çatal, kaşık, tabak, bardak ve tencerelerde kalmış atıkları yiyerek beslenirler. Yedikleri her şeye salyalarını ve mikroplarını bulaştırırlar. Bu da insanlara dolaylı olarak bulaştığından bir çok hastalığa neden olur.

  Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir

  Hamam böceklerinden kurtulmanın bir çok farklı yolu vardır. Evinizdeki hamam böceğinden kurtulmak için evin temizliği ve hijyeni çok önemlidir. Çok iyi bir gözlemci olmanız gerekir. Ve her şeyi yapacak şekilde not etmelisiniz. Öncelikle eve giriş noktalarını tespit edip girmelerini engelleyecek şekilde önlerini kapatmalıyız. hamam böceklerinin her şeyi yediklerini söylemiştik pudra şekeri ve karbonatı deneye bilirsiniz. 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı pudra şekerini karıştırarak bulundukları mekanlara koyunuz. Hamam böcekleri bu karışımı çok severler ve iştahla yerler. Bir süre sonra karbonat hamam böceklerinin midelerinde şişlik yapacağından midelerinde yırtılma meydana gelecek ve haham böcekleri öleceklerdir. Diğer bir karışımda 1 yemek kaşığı borik asit, 1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı unu karıştırıp  geniş hamam böceklerinin rahatlıkla girebileceği bir tabağa koyup görüldükleri yerlere bırakınız. 

  Belli bir zaman sonra oldukları yerde yada yuvalarında öldüklerini göreceksiniz. Yada patatesi haşlayıp içerisine boraks katarak karıştırın ve yine yuvalarına yakın yerlere koyunuz. Bu karışımında bir süre sonra etkisini göstereceğini hamam böceklerini öldüğünü göreceksiniz. Hamam böceklerinin sevmedikleri bazı kokular vardır. Bunlar; kedi nanesi, lavanta, salatalık, sarımsak, kırmızı biber, biberiye yağı, defne yaprağı, narenciyeler, yalancı portakal, nane çayı, ada çayı, çay ağacı yağı, karanfil yağı, sirke, boraks, pandanotu, naftalin, beyaz fare, boya kokusu ve amonyak gibi ürünlerin kokusunu sevmezler. Bu ürün yada gıdaları sıvı olarak sprey gibi kullanarak hamam böceklerini evinizden ve de iş yerlerinizden uzak tutabilirsiniz. Kapı eşiklerine geldiklerini gördüğünüz yerlere sabun veya biber yağı sürebilirsiniz. Hamam böcekleri yemek yemeden 40-45 gün aç yaşaya bilirler fakat 7 günden fazla susuz yaşayamazlar. Su ve yiyecek bulmalarını engellemeniz gerekmektedir. İçerisinde su ve yiyecek bulunan her şeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Lavabo ve banyoları mutlaka kuru tutmalısınız. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız daha kesin çözümler istiyorum diyorsanız yapacağınız en kesin yol uzmanlardan yardım almak olmalıdır. Hemen bir ilaçlama firmasından yardım alabilirsiniz. Yada bildiğiniz bir ilaç markasından alıp kullanabilirsiniz. Hamam böceklerinin öldükten sonrada yumurta bıraktığını unutmayınız. Öldükten sonra yuvalarını dezenfekte etmeniz çok önemlidir.

  ]]>
  Böcek Yumurtaları https://www.bocek.gen.tr/bocek-yumurtalari.html Thu, 08 Nov 2018 22:12:19 +0000 Böcek Yumurtaları, pek çok kişinin bilmediği en önemli özellik çoğunun böcek ilaçlarına karşı dirençli bir yapıda olması ve kullanılan böcek ilaçlarının bu yumurtalara tesir etmemesi nedeniyle böceklerin varlığı Böcek Yumurtaları, pek çok kişinin bilmediği en önemli özellik çoğunun böcek ilaçlarına karşı dirençli bir yapıda olması ve kullanılan böcek ilaçlarının bu yumurtalara tesir etmemesi nedeniyle böceklerin varlığını sürdürme durumunun devamlı görülmesi olarak dikkat çeker. Kimi böcek yumurtaları açık alanlarda iken, kimi haşerelerin ise yumurtaları duvar araları, taşların altı ve nemli bölgelerde olur,  bu böceğin çeşit ve türüne göre farklılık gösterebilir. Yumurta, etrafı kabukla çevrelenmiş olan yumurta hücresidir. İçinde besin depo edilmiş ve bir zarla koruma altına alınmıştır. Larva, yumurtadan çıkana kadar yumurta içerisindeki bu besinle beslenir. Böceklerin çoğu yumurtlayarak ürerken birçoğu da yavrularını canlı doğurur ve bu şekilde ürer. Böcek yumurtaları kimi türlerde paket halinde, bir şerit içinde yüzlerce depolanırken bazılarında ise bu sayı daha azdır. Zararlı böcek yumurtaları için en önemli önleme yöntemi, haşerelerin ev ve konutlarda ilk görüldükleri zaman alınan ilaçlama tedbirleridir. 

  Haşere Yumurtalarını İmha Etme: Böcek ilaçlama için, bir ilaçlama firmasından hizmet talep etmek, evdeki böceklerden kurtulmaya yönelik bir çözüm iken, olası böcek yumurtalarının her tarafa bırakılması ve zaman içinde bu problemin kronik bir hale gelmesinin önlenebilmesi için çok önemlidir. Bilhassa evlerin mutfağındaki böcek yumurtaları insan sağlığını ciddi olarak risk altına girmesine, gıda maddeleri ile besinler arasına bırakılan böcek yumurtaları ve dışkıların insanların sağlığı üzerinde kalıcı zararların yaşanmasına sebep olacağı unutulmamalıdır. Evlerde en çok şikayet edilen zararlı haşere yumurtaları hiç kuşkusuz  kalorifer böceği, hamam böceği, pire ve gümüş böcekleri tarafından ev içine bırakılan böcek yumurtalarıdır. Evde böceklerin her tarafa yayılması için oldukça hızlı bir üreme oluşturur. Böcek yumurtalarının yok edilmesi için etkili ve kalıcı özelliği son derece yüksek olan halk sağlığı ilaçları tercih edilmeli, ucuz ve kalitesiz olan ilaçların kullanımından uzak durmak gerekir.

  Böcek Yumurtaları Yoğun Olduğu Mevsimler: Tüm haşerelerin yumurtaları genellikle bahar aylarında en fazla insanlar için problem oluşturan bir özelliğe sahiptir. Bu dönemlerde böceklerin uyanıp, toprak üzerine çıkması ile doğal olarak çok ciddi şekilde böcek yumurtalarıyla karşılaşmak şaşırtıcı olmaz. Yaz ayları böceklerin üreme ve yumurtlama dönemleridir. Bu kış aylarına oranla yaz dönemleri çok daha yoğun olarak böcek yumurtası bırakılması anlamına gelir. Birçok ilaçlama şirketi, gerek böcek yumurtaları ve gerekse böceklerin yok edilmesi ile ilgili, uzun süre kalıcı tesir gösteren haşere ilaçları kullandığı için böcek yumurtalarını imha edici özelliği yüksek kalitede haşere ilacı kullanarak böceklerle mücadele eder. Etrafa bırakılan böcek yumurtaları hem mekanlar hem de insan sağlığı açısından son derece zararlı olduğundan, bu yumurtaların yok edilmesi için etkili bir ilaçlamanın ardından kapsamlı bir hijyen içeren temizlik ile mümkün olabilir.

   

  ]]>
  Orak Böceği https://www.bocek.gen.tr/orak-bocegi.html Fri, 09 Nov 2018 13:43:24 +0000 Orak Böceği, Orak böceği küçükken hikayesini dinleyerek uyuduğumuz Ağustos böceğinin ta kendisidir. Orak böceğini yazın çalışmadan müzik dinleyen kışın ise aç kalan tembel bir böcek olarak tanırız. Bakalı Orak Böceği, Orak böceği küçükken hikayesini dinleyerek uyuduğumuz Ağustos böceğinin ta kendisidir. Orak böceğini yazın çalışmadan müzik dinleyen kışın ise aç kalan tembel bir böcek olarak tanırız. Bakalım gerçekten masalda anlatıldığı gibi bir böcek mi

  Sıcak bölgelerde yaşayan orak böceğinin en bilinen özelliği öten bir böcek olmasıdır. Orak böcekleri gruplar halinde öterler. Ve öten orak böcekleri erkek olanlardır. Orak böcekleri karınlarındaki zarın titremesi sonucunda öterler. Yapılan araştırmalara göre ötme işinin amacı, dişi orak böceklerinin dikkatini çekmek ve onları çiftleşmeye davet etmektir. Orak böceklerinin ömürleri çok kısa olduğu için zamanlarının çoğunu gelecek nesilleri oluşturmak üzere çiftleşmeye ayırırlar. Orak böcekleri aralıksız olarak hiç durmadan ötebilen böceklerdir.

  Orak böceği özellikleri nelerdir

  Dişi orak böcekleri erkeklerine göre daha iridirler. Orak böcekleri bazen insanları ağaç yada bitki kökü zannettikleri için ısırabilirler. Ama amaçları zarar vermek değildir. Görünüşleri itibari ile çekirgeye benzerler. Bir orak böceğinin yaşam süresi aşağı yukarı 1 ay kadardır. Bu kısacık yaşamlarının neredeyse tamamına yakınını ağustos ayında yaşarlar. Dişi orak böcekleri yumurtalarını ağaç kovukları veya dallara açtıkları yarıklara bırakırlar. Yumurtadan çıkan orak böceği yavruları kendilerini toprak altında kazmış oldukları yuvaya gömerler. Yuvalarını kendi dışkılarından yaptıkları bilinmektedir. Hayatta kalabilmek için ağaçların köklerinden beslenirler. Ve yıllar sonra yaklaşık 20 yıl sonra topraktan çıkarlar. Yeryüzündeki ortalama 3 hafta olan yaşam sürelerini tamamlarlar. Yer altında geçen süre uyuma süresidir. Yeryüzünde en kısa yaşayan böcek olmasına rağmen yer altı süresi de hesaba katıldığında dünyada en uzun yaşayan böcek orak böceğidir. Dünya üzerinde yaşayan orak böceği çeşidi 2000 civarındadır. Ve her türün kendine ait bir ötme şekli vardır. Orak böcekleri bazı ülkelerde yiyecek olarak tüketilmektedir. Orak böceklerinin adeta zara benzeyen saydam kanatları vardır. Toprak altında yaşadıkları sürede kanatsız olup, yeryüzüne çıkınca ani şekilde kanatlanırlar. Orak böcekleri aynı anda hem ötüp hem yemek yiyebilme özelliğine sahip böceklerdir.

  Orak böceği 3.5 cm boyunda tombul böceklerdir. Orak böceklerinin başlarında petek şeklinde 2 gözleri olup alın bölgelerinde ise 3 adet daha nokta şeklinde küçük gözleri vardır. Arka bacaklarının yardımı ile sıçradıkları için çekirge ile karıştırılırlar. Orak böcekleri gündüzleri yaprak aralarında yaşarlar. Hortumlarını ağaç filizlerine batırarak, ağaçların özlerini içerler. Erkek orak böcekleri eş aramak için öttüklerinde sesi duyan diğer kuşlara yem olurlar. Orak böceklerinin ön kanatları arka kanatlarından daha uzundur.   

  ]]>
  Işık Böceği https://www.bocek.gen.tr/isik-bocegi.html Fri, 09 Nov 2018 17:37:52 +0000 Işık böceği, bir diğer adıyla ateş böceği olarak bilinen hayvanlardan biridir. Günümüzde birçok kişi hayatında bir kez bile olsa gecenin karanlığında yıldız gibi parlayan ışık böceğini görmüştür. Fakat insanlar ı Işık böceği, bir diğer adıyla ateş böceği olarak bilinen hayvanlardan biridir. Günümüzde birçok kişi hayatında bir kez bile olsa gecenin karanlığında yıldız gibi parlayan ışık böceğini görmüştür. Fakat insanlar ışık böceğini daha çok ateş böceği olarak bildikleri için ışık böceği ismini çok fazla duymamışlardır. Işık böceklerine daha çok yaz aylarında karşılaşılır. Yaz mevsimlerinde çok bol bir şekilde görülen bu böcek, kış aylarına doğru ciddi bir derecede azalacağı için kış aylarının soğuklarında görülmesi mümkün değildir.

  Neden ışık böceği adını almıştır
  Bu böcek türü gece vakitlerinde özellikle yeşillik olan alanlarda kuyruk bölgesinden ışık saçmaktadır. Saçtıkları bu ışık kimi zaman sürekli olarak yansa bile bazen de eşit aralıklarla yanıp yanıp sönmektedir. Bu ışık nedeniyle uzun yıllardan beri adı ateş böceği olarak bilinmiş ve bazı bölgelerde bu böceğin adı ışık böceği olarak bilinmektedir. Işık böceğinin kuyruğunda bu ışık çıkmaktadır. Bunun nedeni olarak araştırmacılar ışığın bir haberleşme mekanizması olduğunu söylemektedir. Öyle ki ışık böcekleri, çıkarmış oldukları ışıklar sayesinde birbirleriyle iletişime geçerek özellikle de dişileriyle iletişim kurmaktadır. Fakat bu böcekler bir tehlike sezdiklerinde ışıklarını kapatarak kendilerini gizlemektedir. Bu nedenle sizlerde ateş böceklerine belli bir mesafeden daha fazla yaklaştığınızda bu böceklerin kendilerini gizlemek için söndüklerini göreceksiniz.

  Işık böceği nasıl ışık saçar
  Işık böcekleri çıkarmış olduğu ışıkların sırrı günümüzde bile henüz çözülememiştir. Bu konu üzerinde çok fazla araştırma yapılmasına rağmen herhangi bir sonuca tam olarak ulaşılamamıştır. Fakat son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar sonucunda ışık böceklerinin iç kısımlarında meydana gelen oksitlenme durumları nedeniyle ortaya kimyasal bir enerji ile ışık çıkar. Yani bu hayvanlar kimyasal bir sıvı ile çıkardıkları ışığı beslemektedir. Bu kimyasal madde ışık böceği kuyruk kısımlarında yapılır ve ışık burada şeffaf bir katmanda oluşur.

  Işık böceği birçok zaman yeşil renkte ışık saçmaktadır. Birçoğu yeşil renk olan bu böceklerin bazı türleri hafif sarımsı bir ışık saçmaktadır. Bu rengiyle farklı bir tür olduğunu anlayabiliriz. Familya olarak lampyridae familyasına ait olan ışık böcekleri çıkardıkları ışıkla ayrıca bir de savunma amacıyla kullanıldığını söyleyebiliriz. Çünkü bu böcek türü ışığını savunma anında açtığı zaman karşısındaki böceğe ya da canlıya daha korkutucu gelmektedir. Bu nedenle belli bir seviyede savunması güçlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre ışık böceğinin çok olduğu bölgelerde bazı kurbağaların aşırı bir şekilde ışık böceği tüketmelerine bağlı olarak belli bir süre sonra kendilerinden de ışık çıktığı görülmektedir. Bunun nedeni ise kurbağanın karın bölgesinde çok fazla ışık böceği birikmesidir. 

  Erkek ve dişi ayrımı: Işık böceklerinde erkekler ve dişiler arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle erkek ise dişiyi küçük bir inceleme sonrasında ayırt edebiliriz. Erkek ışık böcekleri direk olarak kanatlıdır. Dişilerde bulunmayan kanatlar erkeklerde bulunur ve larvalara benzer bir yapısı bulunur. Bu nedenle ışık böceklerinin erkek türleri uçabilmektedir. Fakat azda olsa ışık böceği dişi olanlarının bazılarında da kanat bulunmaktadır. Bu hayvanların her iki cinsinde de besin türlerinin otçul olduklarını belirtebiliriz.
  ]]>
  Dozdoz Böceği https://www.bocek.gen.tr/dozdoz-bocegi.html Fri, 09 Nov 2018 21:28:54 +0000 Dozdoz Böceği, 'Scarabaeidae' ailesine ait olan bu böcek, 'Melolonthinae' alt familyasındandır. Dozdoz Böceği, 38 mm'lik uzunluğuyla Melolonthinae familyasının en büyük böceğidir. Bu böceğin ismi Polyphylla Fullo o Dozdoz Böceği, 'Scarabaeidae' ailesine ait olan bu böcek, 'Melolonthinae' alt familyasındandır. Dozdoz Böceği, 38 mm'lik uzunluğuyla Melolonthinae familyasının en büyük böceğidir. Bu böceğin ismi Polyphylla Fullo olmasına karşın Türkiye'de Haziran Böceği, 'Kadı Lokması' veya Dozdoz böceği olarak adlandırılır. Vücudu sağlamdır ve rengi hafif kırmızımsı olmak üzere daha çok koyu kahverengi ya da siyaha yakındır. Dış kabuğunun renkleri içinde ayrıca nokta şekline benzer beyazlanmalar vardır. Erkek böceklerin antenleri, dişilere göre çok daha uzun, yelpaze şeklinde ve 7 parçalı bir yapıya sahiptir. 

Dozdoz Böceği Üremesi

Yetişkinler haziran ayının 2. Haftası veya temmuz ayının ilk yarısı akşam üzeri güneş battıktan sonra, uçuşur, çiftleşir ve daha sonra toprağa girerek yumurtlarlar. Yumurtalarını toprağın 18–20 cm altına gruplar halinde bırakırlar. Yumurtalar ilk günler mat krem renginde ve zamanla pembemsi krem rengine dönmektedir. Yumurtalar 2,8- 3 mm boyutlarındadır. Yumurtalar temmuz sonlarında çıkarak lavralar oluşur. Larvalar büyük, etli ve sarımsı olup ‘C’ harfi şeklindedir. Lavranın üstü ince ve seyrek kıllarla örtülü, baş kısmı büyük ve öne doğru meyillidir. Göğüs kısmından çıkmış olan 3 çift bacakla toprağı kazar. Karnın son halkası diğerlerinden daha büyüktür.  Olgun larva toprakta ördüğü yuva içinde prepupa evresini yaşar ve aynı yuva içinde pupa olur. Pupalar 40- 50 mm. boyunda koyu kahverengi renktedir. Ağustos eylül ayında 2. dönem larva olur, köklerle beslenir. Mart ayında tekrar beslenir; mayıs sonu haziran ayı içinde 3. dönem larva haline gelirler.  Bu dönem larvalarda yaz boyu beslenir, kışı istirahat şeklinde geçirdikten sonra ilkbaharda zararı devam eder. Genelde 2-2,5 yılda bir yavrulama yaparlar.

Dozdoz Böceği Beslenmesi

Bu böcekler çam ağaçları yapraklarıyla beslenirler. Işığı severler. Haziran ve Temmuz aylarında, güneş battıktan sonra kanatlanıp uçmaya başlarlar. Çok ağır bir şekilde uçarlar. Uçtuklarında çok yüksek ses çıkarırlar.

Dozdoz Böceği Yaşam Alanları

Dozdoz Böceği, Kuzey Afrika ve Avrupa'da yaşar. Asıl yaşam alanları Orta ve Güney Avrupa'dır ve buralarda daha çok görülür. Ancak neredeyse her yerde nadir görülen bir böcek türüdür. Çam ormanları, kumlu yerler ya da üzüm bağlarında yaşarlar.

Dozdoz Böceği Zararları

Bu böceğin larvası, asma bitkisi köklerinde beslenir. Özellikle kumsal alanlarda yetişen bağlarda asmanın toprak altı kısımlarını kemirerek zarar verirler. Kökleri zarar gören asmalar zamanla beslenemeyerek kurur. Özellikle de genç bağlarda bulunan dozdoz böceğinin çok fazla zararı olmaktadır. Zarar oranı %50-80 arasında olabilmektedir. Asma haricinde tek ve çok yıllık diğer bitkilere de zarar vermektedir.

]]>
Su Böceği https://www.bocek.gen.tr/su-bocegi.html Sat, 10 Nov 2018 04:09:37 +0000 Su Böceği, kimi zaman parmak ısıran yada timsah böceği olarak da biliniyor bunun bir sebebi var bu böceklerin rostrum ismi verilen ve omurgalılar da çene ye benzer ağız parçaları böcekler arasında bildiğimiz en güçlülerden Su Böceği, kimi zaman parmak ısıran yada timsah böceği olarak da biliniyor bunun bir sebebi var bu böceklerin rostrum ismi verilen ve omurgalılar da çene ye benzer ağız parçaları böcekler arasında bildiğimiz en güçlülerden bir tanesidir. Dolayısıyla ısırıkları da bi o kadar güçlüdür. Genellikle tatlı suların etrafında bulundukları bilinir ve ortalama 2 santimetre büyüklüklerinde olabiliyorlar. Bazıları ise 12 santimetreye kadar uzadıkları da az da olsa biliniyor. Su böcekleri oldukça saldırgan avcılardır. Avlarını takip ederek bir yerlere saklanıp av gelince birden ortaya çıkıp avını öldürebilirler su böcekleri o kadar zekilerdir. Genellikle küçük kabuklularla, balıklarla beslenirler. Ancak küçük su yılanları ve kaplumbağaları öldürerek yedikleri bile oluyor. Saldırıları sırasında tükürükleriyle meşhur bir hayvandır ve tükürdükleri yerdeki hücrelerin hızla eriyip ve parçalandıkları görülebiliyor. Ancak her ne kadarda çok ciddi bir acıya neden olsa da tıbbi olarak insanlara çok fazla zarar vermedikleri görülür.

Su böceği usta bir su avcısıdır. Larvaları su içerisinde de yasamaları mümkündür. Yetişkinleri de suyun içerisinde uzun süre nefesini tutarak kalabilirler. Ancak yetişkinlerin aralıklarla yüzeye çıkıp nefes alması gerekir yoksa ölür. Avlarını genellikle su içinde kayaların arasına gizlenerek beklerler ve av geldiği zamanda avını parçalayarak feci bir şekilde öldürür. Bu usta avcıların yavrularına dişi değilde erkekler bakar ve kanatları arasında yumurtalar çatlayana kadar korur. Bu süreçte erkek üreyemez dişiler ise çiftleşmeye devam edebilir. Erkekler ise çiftleşeceği dişileri seçerler. Bunun sebebi erkeklerin yavrulara daha fazla katkı sağlıyor olmasıdır.
]]>
Amerikan Hamam Böceği https://www.bocek.gen.tr/amerikan-hamam-bocegi.html Sat, 10 Nov 2018 13:47:36 +0000 Amerikan Hamam Böceği: Latince Adı Periplaneta americana olup, dış Görünümü Uzunluğu, erişkinleri 50 mm’den (3 inç)  daha uzun olabilmektedir. Yetişkin Amerikan hamam böcekleri, kırmızı kahverengi ya da akaju rengindedir. Ba Amerikan Hamam Böceği: Latince Adı Periplaneta americana olup, dış Görünümü Uzunluğu, erişkinleri 50 mm’den (3 inç)  daha uzun olabilmektedir. Yetişkin Amerikan hamam böcekleri, kırmızı kahverengi ya da akaju rengindedir. Başlarının arka tarafındaki bölge sarı şerit ile çevrelenmiştir. Dişi Amerikan hamam böcekleri, yumurtalarını korumak için koruyucu keseler yapar. Bu keseler kapsül biçimindedir. Hamam böceği kapsülü meydana getirdikten sonra nemli ve sıcak bir yere bırakır. Hemen hemen bir Amerikan hamam böceğinin kapsülünde neredeyse 16 yumurta bulunur. Yumurtalar çatlamaya başladıktan sonra kapsül şeklindeki keselerden küçük yavru hamam böcekleri doğar. Bu daha gelişmemiş böcekler geliştikçe kabuk değiştirirler. Şayet yiyecek bolsa, Amerikan hamam böcekleri yumurtadan yetişkinliğe 5½ ay gibi çok kısa bir sürede ulaşırlar. 

Beslenme ve Davranış: 
Hem dişi hem de erkek Amerikan hamam böceği uçabilmektedir. Hamam böcekleri büyüdükçe kanatları da gelişir. Amerikan hamam böcekleri normal olarak açık havada yaşarlar. Nemli ve sıcak olan çiçek malçların ve tarhların altı gibi alanları seçerler. Amerikan hamam böcekleri, ülkemizde şehirlerde, özellikle de kanalizasyon sistemlerinde alabildiğine yaygındır. Amerikan hamam böcekleri, evlere yiyecek ya da su bulmak için girer. Pencere bantları hasar görmüş ise kapıların altından kolaylık bir şekilde geçebilirler. Bu tür hamam böcekleri için bodrum camları veya garajlar da oldukça tercih edilen giriş yerleridir. Amerikan hamam böcekleri evlere girdikten hemen sonra genellikle mutfağa, banyoya, çamaşırlıklara ve bodrumlara girerler. Amerikan hamam böcekleri dışarıda  küçük odun parçacıkları, mantar, yaprak ve yosun yiyerek beslenirler. Bu esnada küçük böcekleri de yerler. İç mekanlarda boruların içinde, elektrikli ev aletlerinin altında, mutfak dolaplarında ve de yerlerde yiyecek ararlar. Buldukları yiyinti kırıntıları, artıkları ve dökülmüş yiyeceklerden beslenirler. Veyahut da gece bırakılmış olan ev hayvanlarının yemlerini de yemektedirler.

Amerikan Hamam Böceği İstilası:
Ev sahipleri bu tür hamam böceklerini aktif halde görebilirler. Bu Amerikan hamam böcekleri bayağı hızlı koşabilirler ve büyük oranda karanlık yerlere hızlıca kaçarlar. Şayet korkarlarsa bazen uçtukları da olur. 

Dışkıları: Bu böcekler, gizlendikleri karanlık yerlerde dışkılarını salarlar. Ev sahipleri bu dışkıları kilerde, bodrumda ya da elektrikli ev aletlerinin arkasında görebilirler. Amerikan hamam böceklerinin dışkıları ise küçük olup, bazıları bunları fare dışkısı bile sanır. Amerikan hamam böceklerinin dışkılarının kenarlarında çizgiler bulunur ve uçları küttür. Halbuki fare dışkısının uçlarının sivri olduğu bilinir. Fareler, kendilerini yaladıkları için dışkılarında tüyleri de gözlenir. Yumurta Kapsülleri Amerikan böceğinin yumurta keseleri neredeyse 38 mm uzunluğundadır. Kırmızımsı veya kahverengimsi siyah tonlarında koyu renktedirler.
]]>
Yaprak Böceği https://www.bocek.gen.tr/yaprak-bocegi.html Sun, 11 Nov 2018 13:18:33 +0000 Yaprak Böceği, Dünya içesinde yüzyıllardır birlikte yaşamış olduğumuz hayvanların, bitkiler ve öbür canlıların kendi hayatları içerisinde çok ilginç ve ilgi çekici özellikleri mevcuttur. Doğayı ortak olarak kullandığ Yaprak Böceği, Dünya içesinde yüzyıllardır birlikte yaşamış olduğumuz hayvanların, bitkiler ve öbür canlıların kendi hayatları içerisinde çok ilginç ve ilgi çekici özellikleri mevcuttur. Doğayı ortak olarak kullandığımız bu canlıların ilgi çekici özellikleri genel olarak ya savunma veya saldırı eğilimli özellikler taşır. Ve canlılara verilmiş olan bu özel yetenekler genel anlamda kamuflaj şeklinde olmaktadır. Kamuflaj özelliği saldırı esnasında avına görünmeyecek şekilde yaklaşmak için, savunma esnasında ise yırtıcı olan canlılardan saklanmak amacıyla kullanılır. Tam bir kamuflaj ustası olan yaprak böcekleri, bilimsel olarak ismi ise 'Eophyllium Messelensis' hayvanı kendilerini korumak amacıyla yaprak şekline girebilme yeteneğine sahiptir. Bu hayvanın yeteneği aşırı şaşırtıcı bir şekilde tamamen bir kamuflajdır.

Yaprak Böceği Özellikleri; Yaprak Böceği'nin kusursuz olan kamuflaj özelliği ilk defa, Almanya'da bulunmakta olan bir yaprak böceği fosili vasıtası ile keşfedilmiştir. Almanya'da fosil memleketi olarak hitap edilen Messel yerinde çalışma yapmış olan Alman bilim adamlarının bulmuş olduğu fosil ile beraber, yaprak böceği hakkında birden fazla önemli bilgi elde edilmiş olmaktadır. Tam olarak 47 milyon yıldır dünya içerisinde yaşamlarını devam ettiren bu yaprak böceklerinin boyları tam olarak 6 santimetreye kadar uzanabiliyor. Kamuflaj kralı olarak bilinen yaprak böcekleri, düşmanlarından ve yırtıcı canlılardan korunmak için birden fazla ağacın yaprak çeşitlerini taklit edebilmektedirler.

Yaprak Böceği Nerede Yaşar Yaprak böcekleri Güneydoğu Asya ve civarındaki adalarda ikamet ederler, buralarda hayatlarını devam ettirirler. Yaprak böceklerinin, bütünüyle yaprağa benzeyen bu vücutları dişilerde 10 santimetreye, erkeklerde ise 6 santimetre civarına kadar uzanmaktadır. Genel anlamda kendi şekillerinden küçük ya da kendi şekillerinden büyük bir yaprak çeşidine sahip olan ağaçlarda kamufle olmadıklarından dolayı, insanlar genel şekilde onları yaprak sanarak üzerine basıp öldürürler. Yaprak böcekleri gündüz zamanlarında her ne kadar sakin durup tüm gün kamufle şekilde olmuş olsalar da gece zamanlarında besin aramaya başlarlar. Gece zamanlarında besin aradıkları zaman kendilerine yakın boyutta olan küçük kuşlara bile saldıracak kadar yırtıcı hayvanlardır. Dişi yaprak böcekleri çiftleşme sonrasında büyük olacak şekilde gri yumurtlar salar. Çok sonra yumurtadan çıkmış olan genç yaprak böcekleri, yetişkinlik çağına tam anlamıyla gelene kadar sayısız şekilde metamorfoza uğrarlar. Renk ve şekil değiştirirler. Yaprak böcekleri küçük böceklerdir fakat yırtıcı bir böcek cinsidir.
]]>
Kıskaç Böceği https://www.bocek.gen.tr/kiskac-bocegi.html Mon, 12 Nov 2018 12:04:30 +0000 Kıskaç Böceği, halk arasında bilinen kulağa kaçan böceği ismiyle anılır. Kıskaç böceği isminden de bilindiği gibi insanların kulaklarından girerek girebilen zararlı bir böcektir. Kıskaç böceği kanatlılar ailesinden ol Kıskaç Böceği, halk arasında bilinen kulağa kaçan böceği ismiyle anılır. Kıskaç böceği isminden de bilindiği gibi insanların kulaklarından girerek girebilen zararlı bir böcektir. Kıskaç böceği kanatlılar ailesinden olan bir böcek türüdür. Bu böcekler genellikle otçul olarak beslenir sebze ve meyve tüketirler. Kıskaç böceği çeşitli renklerde bulunurlar kahverengi, sarı, kırmızı ve yeşil gibi birçok değişik renkte olabilirler. Kıskaç böcekleri bulundukları bölgelere göre renk ve boyutlarında farklılık gösterebilirler.

Kıskaç böceği özellikleri

Kıskaç böceklerinin vücut yapıları zırhlı bir ağaca benzer kabuklu zırhla kapanmıştır. Bu böceklerin yetişkinlerin boyları yaklaşık olarak 2-4 santimetre arasında değişmektedir. Kıskaç böcekleri çok hızlı hareket edebilen böcek türlerindendir. Bu böceklerin 6 adet bacakları bulunmaktadır ve vücut yapılarına oranla küçük bir kafa yapısı olmaktadır. Kıskaç böcekleri vücut yapıları ince ve uzundur. Kıskaç böceklerinin baş kısımlarında sağ ve sol da olmak üzere iki adet anten bulunur bu antenler sayesinde Kıskaç böcekleri çevresinde hareket eden bir çok varlıkların farkına varırlar. Kıskaç böcekleri vücut yapıları özelliği itibariyle baş kısımlarında bulunan antenler sayesinde kendine zarar verecek tehlikeli olacak böceklerin, haşerelerin ve canlıların farkına varırlar. Bu böceklerin isminden de bilindiği gibi vücut kısmının arka bölümünde iki adet kıskaç bulunmaktadır Arıca Kıskaç böceklerinin erkeklerin de bulunan bu kıskaçlar dişi kıskaç böceklerine oranla daha büyüktür. Bu kıskaçları genellikle kendilerine zarar verecek canlılara karşı savunma silahı olarak kullanmaktadırlar.

Kıskaç Böceği Beslenmesi

Kıskaç böcekleri daha önce de bahsettiğimiz gibi otçul olduklarından ot ile beslenirler ayrıca kıskaç böceklerinin besin kaynakları arasında her çeşit yeşillik sebze, meyve ve otlar bulunur. Bunların yanı sıra diğer küçük böcek türleri ile beslenirler Kıskaç böcekleri sebze ve meyve dışında beslendikleri küçük böcekleri yakalayarak kıskaçları sayesinde sıkıştırarak öldürerek beslenirler. Kıskaç böcekleri özellikle beslenme zamanları gecedir.

Kıskaç Böceği Yaşam Alanları

Kıskaç böcekleri özellikle bahçe ve tarlalarda evlerin rutubetli bölümlerinde yaşarlar. Ayrıca kıskaç böcekleri yaprak döküntüleri altında yaşlı ağaçların kurumuş ağaç kabukları arasında, rutubetli merdiven boşluklarında ve taşların altında yaşayabilirler. Bu bölgelerde Kıskaç böcekleri özellikle gündüzleri saklanarak yaşarlar.
]]>
Mayıs Böceği https://www.bocek.gen.tr/mayis-bocegi.html Mon, 12 Nov 2018 19:17:54 +0000 Mayıs Böceği, Büyük olanlar genel olarak kızıl kahverengi renge sahiptir. Larvalar ise tombul, beyaz ve kıvrık C şeklinde olmaktadır. Halk arasında 'manas ya da kadı lokması' olarak da tanınır. Larvaların bedenlerinin so Mayıs Böceği, Büyük olanlar genel olarak kızıl kahverengi renge sahiptir. Larvalar ise tombul, beyaz ve kıvrık C şeklinde olmaktadır. Halk arasında 'manas ya da kadı lokması' olarak da tanınır. Larvaların bedenlerinin son halkası çok gelişmiş, şişmiş bir hal haline gelmiştir. Bu yer içerisindeki besin sebebiyle siyahımsı görülmektedir. Havaların ısınmasıyla Nisan-Mayıs aylarında ergin olanlar topraktan çıkmaya başlarlar. Güneş battıktan sonra uçuşup ağaçlara konan ergin olanlar çiftleşerek yumurtalarını işlenmemiş olan ve üzeri otlanmış olan bahçelerde toprağa bırakırlar. Bir dişi ortalama olarak 60 yumurta bırakır. Yumurtadan çıkmakta olan larvalar toplu şekilde yaşayıp otların köklerini kemirir ve 2 ay geçtikten sonra gömlek değiştirerek ikinci dönem larva halini alırlar. İkinci dönem larvalar oburca beslenir. Sonbaharda kışı geçirmeyi amaçladıkları için toprağın derinliklerine inerler. Bu derinlik ise fındıkta yaklaşık 50 cm civarındadır. 

Mayıs Böceği Zararları; Mart ve Nisan ayları içinde önemli zararlar yapacak bir beslenme başlar ve Haziran ayı başına kadar devam eder. Daha sonra bir gömlek daha değiştirerek üçüncü dönem larva halini alırlar. Üçüncü dönem larva süresi ise bir yıl olmakta ve bu dönem içinde önemli zarar yapar. Temmuz ayında toprak yüzeyinden 15-35cm derinde topraktan bir yuva içinde pupa olurlar. Eylülde ergin hale geçmekte olan pupalar yuvayı terk etmemekte ertesi yıl ilkbahara kadar burada ikamet ederler. Bu şekilde yumurtadan çıkmakta olan birey 3 yıl sonra ergin halini alır, 3 yılda bir döl meydana getirir. Erginler yapraklar ve çiçekler üstünde beslenerek zarar yaparlar. Yoğun olarak bulunmakta oldukları meyve ve orman ağaçlarını yapraksız şekilde bırakabilirler. Ancak zifin (sarı orman gülü) çiçeklerinin fazla olduğu yerlerde bu çiçekleri tercih etmelerinden ötürü kültür bitkilerinde zararlı duruma geçmezler. Larvalar, birinci dönemlerinde toprak üstüne yakın olan otların kökleri üstünde beslendiklerinden fındık ve fidanlıklarda zarar yapmazlar. Ancak ikinci döneme geçmekte olan larvalarda gelişme çabuk olur ve daha derinlere indiklerinden ot köklerinden uzaklaşmakta olup ağaç ve ağaççıkların kökleriyle beslenirler. Fındıkların 1 cm çapına kadar olan köklerini basit bir şekilde koparıp saçak kökleri tahrip ederler. Daha sonra oluşan cılız sürgünler ve yoğun popülasyonlarda ana dallar yaz sıcaklarında tüm fındık bahçelerinde yaygın olarak boy gösterir. Fakat belli olan yerlerde mücadeleyi gerektirecek yoğunluktadır.

Mayıs Böceği İçin Gereken Kültürel Önlemler; Ergin olanlar görüldükleri zaman toplanıp öldürülmelidir. Civarda zifin (sarı orman gülü) varsa ergin olanların bunların çiçekleri üstünde toplandığı unutulmamalıdır. Bahçe işlemesi esnasında görülen larvaların toplanıp öldürülmesi çok önemlidir. Kullanılmakta olan hayvan gübresi ve zuruf artıkları ile zararlı olanları fındık bahçelerine yaklaştırmamak için bu çeşit gübre ve atıklar açık alanlarda uzun bir zaman bekletilmemelidir. Kullanılmakta olan hayvan gübrelerinin temiz olmasına dikkat edilmelidir.
]]>
İlginç Böcekler https://www.bocek.gen.tr/ilginc-bocekler.html Tue, 13 Nov 2018 04:27:59 +0000 İlginç Böcekler, Dünyada yaşayan milyonlarca farklı böcek türü vardır. Böceklerin bazıları son derece sevimli olurken bazıları da son derece korkutucu ve ürkütücü olabiliyor. Bu minik canlıların ortak özelli İlginç Böcekler, Dünyada yaşayan milyonlarca farklı böcek türü vardır. Böceklerin bazıları son derece sevimli olurken bazıları da son derece korkutucu ve ürkütücü olabiliyor. Bu minik canlıların ortak özelliği kemiklerinin olmamasıdır. Kemik yerine gövdelerinin dışını kaplayan sert kabukları vardır. Böceklerin vücutları baş, göğüs ve karından oluşur. Şöyle bir düşündüğümüzde belki aklımıza  en fazla 10-20 adet bildiğimiz böcek adı gelir. Peki ya diğerleri hiç bilmediklerimiz Eminim ki bazı böceklerin adını ilk defa duyacaksınız. İlginç böcekler çeşit çeşit olmak üzere dünyada yaygın olarak görülürler. Bu bilmediğimiz böceklere kısaca bir göz atalım.

İlginç Böcekler hangileridir

 • Afrika Golyat böceği, dünyanın en büyük ve en ağır böceğidir. Elinize koyduğunuzu varsaydığınızda neredeyse avucunuzun ortasını tam olarak doldurur.  
 • Kalkanlı böcekler kendilerine zarar geleceğini anladıklarında etrafa inanılmaz derece de pis bir koku yayarlar.
 • Katil böcek, avına çok hızlı bir şekilde saldırarak keskin gagalarıyla avını adeta bıçaklar. Sonrada kurbanına zehirli enzim enjekte eder.
 • Botflies, bu ilginç böcek türü larvalarını büyütebilmek için bir canlının bedenine ihtiyaç duyar. Bu yüzden bir insanın derisinin altına yerleşmek sureti ile hayata tutunur.
 • Dünyanın ilginçlik yönünden en büyük böceklerinden biride Titan böcekleridir. Yaklaşık 7 cm. uzunluğundadırlar. Kıskaçları ile çok sert cisimleri bile ortadan ikiye bölme özellikleri vardır.
 •  Akrep sineği, kuyruğunun akrebe benzemesinden dolayı bu ismi alsa da zararsızdır. Ama hem sinek hem akrep görüntüsü bu böceği ilginç hale sokmaktadır.
 • Dikenli çiçek peygamberdevesi böceği, bu böceğin ilginç yanı ise kendisinin minicik yumurtasının ise kendisinin 3 katı kadar olmasıdır.
 • Kuyruklu hükümdar kelebeği tırtılı, kafasından aşağısı normal bir böcek gibi görünse de kafası adeta ağaç kütüğüne benzemektedir. Bu yüzden ilginç böcekler arasında yer alır.
 • Atlas kelebeği, görüntüsü ile en güzel ilginç kelebekler arasındadır. 25 cm'lik kanadıyla oldukça ihtişamlıdır. Kanatlarının uç kısımları yılan başına benzemektedir.
 • Pipevine çatal kuyruklu tırtıl, floresan mavisi rengiyle oldukça ilginç böcekler arasındadır. Vücut kısmında ise boynuzları vardır. Bu boynuzlar turuncudur.
 • Extatosoma tiaratum,  sırık böcek diye de adlandırılan bu ilginç böcek 20 cm boyutlarında olup, vücudu dikenlerle doludur. Zarar göreceğini hissettiği an arka ayakları üzerine kalkıp ön ayaklarını açar. Bu böceğin ilginç özelliği insanlara fıstık ezmesi gibi kokan bir kimyasal atmasıdır.
 • Pudibunda tırtılı, bu böceğin parlak sarı renkli vücudu oka benzeyen dikensi tüylerle kaplıdır. Sırtının ortasından püsküllü kıllar geçer. Uzaktan bakıldığında yumuşak bir süngeri andıran ilginç böcektir.
 • Kedi yüzlü tırtıl, oldukça savunmasız bir böcektir. Kendine göre ilginç savunma mekanizmaları geliştirmiştir. İlginçliği buradan gelmektedir. Başka bir canlının şekline bürünme özelliğine sahiptir. Suratını korkunç hallere sokabilir. Kafasının üstünde göze benzeyen iki siyah noktası vardır. Ama asıl kafası bu siyah noktaların altında saklıdır. 
]]>
Uçan Böcekler https://www.bocek.gen.tr/ucan-bocekler.html Tue, 13 Nov 2018 11:33:54 +0000 Uçan Böcekler, Tabiatta uçan ve yürüyen birçok böcek türü bulunmaktadır. Bunların bazısı bizim için tehlike arz etmediği ve zararı olmadığı gibi kimi böcekler bize tehlikesi olduğu kadar sağlık sorunu da yaratabiliyor. Uçan Böcekler, Tabiatta uçan ve yürüyen birçok böcek türü bulunmaktadır. Bunların bazısı bizim için tehlike arz etmediği ve zararı olmadığı gibi kimi böcekler bize tehlikesi olduğu kadar sağlık sorunu da yaratabiliyor. Uçan böcekler açık kapı ve pencereden rahatlıkla girip bizi evimizde rahatsız edebiliyorlar. Evin içine girerek rahatsızlığa sebep oldukları gibi kolay hareket ettiklerinden dolayı bu böceklere müdahale etmek zorlaşıyor. Yeşil alanlarda bu tür böcekler daha fazla olmakla beraber yaz aylarında insanları oldukça zor ve rahatsız edici bir duruma sokabiliyorlar. Yaz aylarında havanın sıcak olmasıyla genellikle açık pencereden giren uçan böcekler yaşam alanımızda tehdit oluşturmaktadırlar. Uçan böcekler kimi zaman evde bulunan açıkta kalan şekerli bir gıdaya veya kan kokusuna gelir ve insanların korkuya kapılmasına neden olur.

Uçan Böcekler Nelerdir

Ağustos Böceği: Cırcır böceği olarak da bilinen bu böcek türü 120 desibele kadar ses üretebilir. Isırığı tehlikeli değildir.
Güve: Güveler ev içlerinde tahıl ambarları depo gibi alanlarda bulunan ürünleri kemirerek beslenirler. Güve yapı olarak kelebeğe benzer. Güvelerin kanatları soluk renklidir.
Sivrisinek: Sivrisinek en küçük yapılı olan böcek türüdür. Bu böceklerin baş kısmında bir çift anten bulunur ve bu antenler nemin yerini ve besini rahatlıkla bulmalarına yardımcı olur. 
Kara Sinek: Rengi genel olarak koyu gri ve siyah olan uçan bir böcek türüdür. Kara sinek bütün uçan böcek türler içinde arka kanatlarının değişimiyle oluşan denge organı sayesinde en üstün uçma kabiliyetine sahip olan uçan bir böcek türüdür.
Uğur Böceği: Çok yaygın olarak görülen kırmızı kanatlı bir böcektir. Larvaları yumuşak derili, çok defa renkli desenli ve çok hareketlidir. Genellikle dört defa deri değiştirirler.
Ateş Böceği: Ateş böceği genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar. Bu ışığın yanı sönme ritmi erkekle dişinin buluşmasını sağlayan bir işaret sistemidir.
Kanatlı Karınca: Kanatlı karıncalar diğer karınca türleri gibidirler.
Helikopter Böceği: Yusufçuk böceği olarak da bilinen bu böcek türleri özellikle yaz aylarında görülür. Helikopter böceklerinin renkleri oldukça dikkat çekici ve uzun vücut yapıları olan gözleri birbirine oldukça yakın olan uçan bir böcektir.

]]>
Gelin Böceği https://www.bocek.gen.tr/gelin-bocegi.html Tue, 13 Nov 2018 12:39:38 +0000 Gelin böceği, günümüzde aslında çok fazla duyulmayan bir böcek türü olarak bilinse bile asında bir diğer adı uğur böceğidir. Birçok kişi bu böcek türünü uğur böceği olarak bilgisi için bir diğer adının gelin böce Gelin böceği, günümüzde aslında çok fazla duyulmayan bir böcek türü olarak bilinse bile asında bir diğer adı uğur böceğidir. Birçok kişi bu böcek türünü uğur böceği olarak bilgisi için bir diğer adının gelin böceği olduğunu bilmemektedir. Ülkemizin bazı bölgelerinde bu böcek gelin böceği olarak bilinmektedir. Direk olarak yörelerden yörelere  göre isim değiştiren bu canlı ülkemizde en çok uğur böceği olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise tabi ki bu böceğin beraberinde uğur getirmiş olduğuna inanılmasıdır. Gelin böceği, Coccinellidae adı verilen familyaya ait bir böcek türüdür. Ülkemizde birçok bölgede yaygın olarak karşılaşılan bu böcekler daha çok bitkiler üzerinde yaşamaktadır. Bu familyada bulunan tüm böceklerin birçoğu gelin böceği olarak bilinmektedir. Bu böcek türlerinin çok büyük bir kısmı kırmızı bir renge sahiptir. Fakat böceğin beyazı, kırmızısı, yeşili ve sarısı olmak üzere çeşitli renkleri bulunmaktadır. Gelin böceğinin en büyük boyu genellikle kırmızı olduğu için daha çok kırmızı rengi insanların gözüne çarpmaktadır. Gelin böcekleri tropikal bölgelerde daha çok mavi ve yeşil renklerde görülse bile ülkemiz ikliminde daha çok kırmızı ve üzeri siyah desenli olarak görülmektedir. Ülkemizde en çok dut ağacı üzerinde bulunan bu böcek türü boy yaklaşık olarak 0,5 cm kadar büyümektedir. Bu rakam ortalama olduğu için bazen 0,6 ya da 0,7 cm büyüklüklerinde gelin böcekleri görebilirsiniz. 

Gelin böceği zararları: 

Gelin böceği, insanlar üzerinde ciddi zararlara neden olmamaktadır. Birçok zaman zararsız olan bu böcek sadece insanların üzerine konarlar ve bu şekilde rahatsızlık verirler. Fakat bazı gelin böcekleri insanlarda ısırma eylemini gerçekleştirebiliyorlar. Bu gibi durumlarda çok hafif bir acı meydana geleceği için insanlar kendilerini savunmaktadır. Bunun haricinde ciddi bir problem oluşturmamaktadır. Fakat belirtmek isterim ki bazı insanlarda alerjik durumlardan dolayı bu ısırmalar sonrasında kişide ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle eğer sizlerde de alerji sorunları varsa ve gelin böceği tarafından ısırılmışsanız kendinizi sıkı gözetime alın ve değişiklik gözlemeniz durumunda uzman bir doktora görünün. İnsanların yanı sıra gelin böcekleri tarımsal olarak da olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Özellikle yaprakların tüketilmesi nedeniyle bitkilerde bu şekilde problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bazı tarımcılar gelin böceklerin uzaklaştırılabilmesi için tarım ilaçlarını kullanmak zorunda kalabilmektedirler. 

Genel olarak gelin böceği

Gelin böcekleri kanatlarını çıkararak uçabilmektedir. Bu nedenle çok iyi bir uçucu olduklarını söyleyebiliriz. Bu hayvanlar en küçük bir şekilde rahatsız edildiklerinde direk olarak yere düşerek ölü taklidi yaparlar. Bu durum aslında onların bir savunma sistemidir. Özellikle ilkbahar aylarında çok yaygın bir şekilde görülen bu böcekler yumurtlayarak çoğaldıkları için bitkilerin üzerinde çoğalırlar. Gelişme süreleri yaklaşık 30-60 gün arasıdır. Bu hayvanlar bir sene içerisinde iki kez döl verirler ve bu şekilde çok hızlı bir şekilde çoğalabilirler. Gelin böceği hayatı boyunda birçok yumurta vermektedir. Bu yumurtaların birçoğu kullanılsa bile birçoğu da diğer küçük böcekler tarafından yem olarak kullanılırlar. Bu nedenle üreme konusunda da oldukça iyi olduklarını söyleyebiliriz.  
]]>
Deri Böceği https://www.bocek.gen.tr/deri-bocegi.html Tue, 13 Nov 2018 19:29:17 +0000 Deri böceği, başta insanlar olmak üzere deriler üzerinde bulunan böceklerden biridir oldukça küçük olduğu için birçok zaman görülmeyen bu böcek, hem insanlarda hem de hayvanlarda aynı etkileri göstererek hastalıkların oluş Deri böceği, başta insanlar olmak üzere deriler üzerinde bulunan böceklerden biridir oldukça küçük olduğu için birçok zaman görülmeyen bu böcek, hem insanlarda hem de hayvanlarda aynı etkileri göstererek hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Deri böceği, direk olarak deri üzerinde yaşadığı için insanlar bu böceğe deri böceği adını vermiştir. Net olarak bir bilgi elde edilmiş olmasa bile deri böceğinin normal koşullarda ömrü bir yıl kadardır. Bir yıl içerisinde uygun koşulların sağlanmasıyla birlikte bu böcek çoğalma gösterebileceği için gerekli önlemler alınmadığında deri böceği insan vücudunda çoğalarak problemlere neden olacaktır. Deri böceğinin üzeri tüylerle kaplıdır. Bu nedenle en fazla sıcak havayı severler. İnsan vücudunda ise derinin sıcak olduğu bölgelerde biraz daha yoğun bir şekilde bulunurlar. Bunun haricinde doğada ağaç kavuklarında, toprak altlarında, saksılar içerisinde bu böcekle karşılaşılabilir. Ancak daha önceden de söylediğimiz gibi bu böceğin boyutu çok küçük olduğu için görülmesi çok zordur. Deri böceği ile kişisel müdahaleler sonucunda herhangi bir olumlu sonuç alınamayabilir. Bu nedenle insanlar bu böcek için gerekli olan işlemleri yapsalar bile sorun devam edebilmektedir. 

İnsanlara vermiş olduğu zarar: Bu böcek insanlarda uyuz hastalığına neden olan en önemli faktörlerden biridir. İnsan vücudunda çoğalarak ya da birçok farklı sayıda deri böceği oluşması durumunda kişilerde uyuz hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda deri böceğinin ciddi bir sorun haline gelmiş olduğu söylenebilir. Boyutları yaklaşık olarak 2 mm kadar olan bu böcekler bir diğer adıyla uyuz böceği olarak da bilinmektedir. Deriden içeriye giren bu böcekler insanlarda çok şiddetli bir şekilde kaşıntıya neden olurlar. Deri içerisine yerleşen deri böceği yaklaşık olarak iki hafta içerisinde vücudun hassas bölgelerinde belirti olarak etkiler gösterir. Özellikle koltuk altlarında, kasıklarda ve ayak parmakları arasında bu böceğe çok rastlanır. 

Deri böceği, bazı insanlarda su toplanmasına, iltihap oluşmasına ve buna benzer bakteri problemine neden olabileceği için bazen çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu durumlar sadece insanlar için geçerli değildir. Aynı zamanda evcil olan hayvanlarda da çok karşılaşılan durumlardır. Özellikle kedi ve köpek gibi hayvanlarda deri böceği çok görülmektedir. Bu durum nedeniyle bilinmelidir ki deri böceği bulaşması durumunda acilen uzman bir doktora giderek gerekli olan müdahaleleri yaptırmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 

Deri böceği nasıl bulaşır
 • Deri böceği insanlara daha çok yaşanılan alandan bulaşmaktadır. Özellikle çok sayıda hayvanın olduğu alanlarda yaşıyorsanız birçok zaman deri böceği sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. 
 • Deri böceği sorunu yaşayan insanların yanında gezmek ve bu kişilerin eşyalarını kullanmanız durumunda da deri böceği probleminden etkilenebilirsiniz. 
 • Toplu yaşam alanlarında çok fazla bulunmanız durumunda farklı kişilerde bu böcek sizlere de bulabilmektedir. 
 • Son olarak belirtmek isterim ki bu böcekler hafif olduğu iççin rüzgarın etkisiyle uçabilmektedir. Bu nedenle özellikle hijyenik olmayan ortamlarda bu böcekler havalanarak vücudunuza gelebilmektedir. Bu durumda önemli olan uzman bir doktora giderek yardım almaktır.
]]>
Yatak Böcekleri https://www.bocek.gen.tr/yatak-bocekleri.html Wed, 14 Nov 2018 14:39:41 +0000 Yatak Böcekleri, yatak böceklerinin diğer adı tahta kurusudur. Ve bu böcekler yatak kenarlarında ancak yetişkin hale gelince gözle görülebilirler. Yata böcekleri çıplak gözle kolaylıkla görünüp tespit edilen canl Yatak Böcekleri, yatak böceklerinin diğer adı tahta kurusudur. Ve bu böcekler yatak kenarlarında ancak yetişkin hale gelince gözle görülebilirler. Yata böcekleri çıplak gözle kolaylıkla görünüp tespit edilen canlılardan değildir. Saklanmayı ve kendilerini gizlemeyi son derece iyi bilirler. Ve hiç beklemediğiniz bir anda saldırıya geçerler. Sürekli seyahat ediyorsanız ve otellerde kalıyorsanız er geç yatak böceği ile tanışma fırsatı elde edersiniz. Güney Asya ülkelerinin yatak böcekleri konusundaki ünleri dillere destandır. 

Yatak böceği nedir ve özellikleri nelerdir

Yatak böcekleri 4-5 mm boyunda, düz gövdeli kırmızımsı kahverengi renkli, oval şekli olan böceklerdir. Kan emdikten sonra daha da şişerek kırmızı renk alırlar. Beslenme şekilleri sadece kandır. Hiç beslenmeden bir buçuk yıl hayatta kalabilirler. Soğuk hava koşulları da yatak böceklerini etkilemez. Özellikle geceleri aktif hale geçerler. Yataklar başta olmak üzere çarşaflar, süpürgelikler, priz boşlukları, resim çerçeveleri doğal yaşam alanlarıdır.

Şayet otellerde sık olarak konaklıyorsanız, ilk bakacağınız yer yatağın alt kısmı olsun. Yatak böcekleri gece hayatını severler, ışıklar kapanır kapanmaz harekete geçerler. Yatak böceklerini yakalamanız için en iyi fırsat karanlıkta ışığı açtığınız andaki bir kaç saniyedir. Yani elinizi çabuk tutmanız gerekir.

Yatağın altını kaldırıp baktığınızda, ufak siyah ve kahverengi lekeler görüyorsanız, kesin yatak böceği var anlamına gelir. Genellikle yatak etiketlerinin bulunduğu yer yuvalandıkları yerdir. Yataktaki lekeler kan izlerinden kaynaklanır.

Dişi yatak böcekleri bir günde 1-5 arası olmak üzere hayatları boyunca 200-500 yumurta yumurtlarlar. Ilık bir ortamda yeterince beslenebilirler ise 1 sene kadar yaşarlar. Tahta kurularını yani yatak böceklerini gözlemleyerek varlıklarını anlayabildiğiniz gibi, deri döktüklerinden dolayı etrafta kabuk parçaları da bulabilirsiniz. Beslenmelerini tamamladıktan sonra yuvalarına geri dönerler. Dışkılarını ise yuvalarında siyah yada kahverengi bir renkte bırakırlar. Kanatları olmayan yatak böcekleri insanlardan ve hayvanlardan beslenirler. Kendilerine özgü çirkin bir kokuları vardır. 

Yatak böcekleri ısırdıkları yerde kırmızı ve kaşıntılı bir iz bırakırlar. Bazen kaşıntıdan dolayı kanamalar oluşur. Yatak böcekleri özellikle kuş yuvalarının ve çatı katlarının bulunduğu evlerde çok daha fazla görülür. Deneyimli bir ilaç firmasını devreye sokmadan yatak böceklerinden kurtulmak neredeyse imkansızdır. Çanta cüzdan benzeri kişisel eşyalarınızı kesinlikle yerlere bırakmamalısınız. Çünkü yatak böcekleri sizin üstünüze bile saklanarak başka bir yere hemen yerleşirler. Bilmediğiniz bir yerde yada otelde kalmak zorunda olduğunuzda bavulunuzu yatak kenarına koymamaya özen gösterin. Ve seyahatten döner dönmez ilk işiniz bavulunuzu boşaltıp eşyalarınızı dezenfekte etmek olsun. Yatak böceğinin temiz olmakla pek bir alakası yoktur. Çünkü yaşadıkları yerden kolayca başka bir yere geçiş yapabilirler. Gittiğiniz yerlerde DEET oranı yüksek ürünlerle korunmanız mümkün. Yatak böcekleri ısırdıkları yerde 3 hizalı ısırık izi bırakırlar. Ve bunların dayanamadığı tek şey kaynar derecedeki sıcak sudur. Yatak böceklerine karşı en büyük savunma eşyaların 50 derece ve üzeri su ile yıkanmasıdır.

]]>
Sarı Böcek https://www.bocek.gen.tr/sari-bocek.html Wed, 14 Nov 2018 17:08:02 +0000 Sarı Böcek, tropikal kökenli haşereler olup sıcak alanları ve rutubetli ortamı çok seven böcek türlerindendir. Eklem bacaklılar ailesinin en yoğu üyeli olan gruplarına sahiptir. Sayıca zengin olan sarı böcekler Meksika'da besi Sarı Böcek, tropikal kökenli haşereler olup sıcak alanları ve rutubetli ortamı çok seven böcek türlerindendir. Eklem bacaklılar ailesinin en yoğu üyeli olan gruplarına sahiptir. Sayıca zengin olan sarı böcekler Meksika'da besin maddesi olarak tüketilir. Sarı böcek oldukça hızlı hareket eder ve solunumunu trake aracılığıyla sağlar. Birçok madde salgılayan bezlere sahiptirler. Sinir sistemleri ve duyu organları aşırı derecede gelişmiştir. Bu böceklerin bazılarında gece ışık çıkarma özelliği de görülmektedir. Çoğalmaları yumurta döllenme durumu ile gerçekleşir. Yaşam ve beslenme şartlarına göre çoğu aynıdır. Yumurtlama döneminde yavrular canlı olarak doğdukları gibi larva olarak da bir kenara bırakabilirler. Zamanla sarı böcekler evlerin belirli noktalarında özellikle gece sessiz sakin vakitlerde hareketlenmektedir. Bunun yanı sıra insan vücuduna temas ederek alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Bu durumun yaşanmaması için ilaçlama yönteminin belirli aralıklarda düzenli olarak yapılması gerekir. 

Sarı böceklerden korunma yöntemi

Gerekli ilaçlama yapılarak sonrasında alanın havalandırılması sağlanmalıdır. Aksi taktirde bu ilaçlar solunum yolu ve cilt problemlerine yol açabilir. Bunun için dikkatli adım atarak özellikle çocukların bu koruyucu maddelerden korunması sağlanmalıdır. Diğer açıdan da ortam temiz tutulmalı sarı böceklerin kurdukları yuva noktaları belirlenerek ilaçlar o noktalara yoğun olarak sıkılmalıdır. Bunu yaparken de kendi sağlığınızı hiçe saymadan gerekli önlemleri alarak işe koyulması gerektiği unutulmamalıdır.
]]>
Tuvalet Böceği https://www.bocek.gen.tr/tuvalet-bocegi.html Wed, 14 Nov 2018 19:32:06 +0000 Tuvalet Böceği, tuvalet böceğinin diğer isimleri, nem böceği ve gümüş böceğidir. Evlerde en sık rastlanılan rengi parlak gümüş renkli ve kahverengi olanlarıdır. Tuvalet böceği kanatsız ve yas Tuvalet Böceği, tuvalet böceğinin diğer isimleri, nem böceği ve gümüş böceğidir. Evlerde en sık rastlanılan rengi parlak gümüş renkli ve kahverengi olanlarıdır. Tuvalet böceği kanatsız ve yassı bir böcek türü olup üzerleri pullarla kaplıdır. Tuvalet ve banyo ortamı gibi nemli ve pis yerleri tercih ederler. Siz herhangi bir şey yapmadığınız sürece evinizi terk etmezler. Ülkemizde en fazla rastlanılan ev böceği türlerindendir. Tuvalet böceği ile mücadele sanıldığı kadar kolay değildir maalesef. Evinizde mutlaka profesyonel bir ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Tuvalet böceği nedir, özellikleri ve korunma yöntemleri nelerdir

Tuvalet böceği 300 bin yıldır mutasyona uğrayıp değişiklik yaşamadan kalmış bir böcek türüdür. Evlerin taban döşemelerinde, banyo ve tuvalet eşikleri, özellikle pis su giderlerinin olduğu yerler, duvar kağıtlarının arkası, fayans ve zeminlerde oluşan kalebodur boşluklarının araları, tesisat boruları yaşamak için en sevdikleri ve tercih ettikleri yerlerdir. Sürekli karanlık ortamlarda yaşamalarından dolayı görme sistemleri gelişmiş değildir. Gözleri ışık olmayan ortamlarda çok daha iyi görür. Tuvalet böceği mikroplu ortamda yaşadıklarından dolayı evin her tarafında dolaşarak mikropları dağıtırlar. Bu bakımdan son derece zararlı olan böceklerdir. Taşıdıkları mikrop ve bakterileri özellikle mutfak kısmında yiyeceklere bulaştırmaktadırlar.

Yaklaşık 1 yıl kadar hiç bir şey yemeden yaşayabilmektedirler. Oldukça obur bir böcek cinsi olan tuvalet böceği aklınıza gelebilecek her şeyi tüketme özelliğine sahiptirler. Duvar kağıtları, kitap ciltleri, toz şeker, un, tahıl, ekmek kırıntıları en sevdikleri şeylerdir. Normal şartlarda yaşam süreleri 1-3 yıl arasıdır. Ancak rutubet ve yiyecek koşulları çok çok uygun ise 8 yıla kadar da yaşayabilmektedirler.  Çiftleşmeden önce yaklaşık 30 dakika kadar aşk dansı yaparlar.

Tuvalet böceğinden kurtulmanın en önemli yolu evdeki nem oranını azaltmaktan geçer. Kapı eşikleri ve özellikle banyo tuvalet eşikleri çamaşır suyu ile silinirse tuvalet böceklerinin yumurtaları yok olur. Evinizdeki çatlakları kapamak da bir çözümdür, fakat en kesin çözüm ilaçlamadır.Evinizi sık sık havalandırıp güneş ışığı almasını sağlamalısınız. Sabun kokusunu hiç sevmezler bu yüzden arap sabunu ile evinizi sık sık silmeye özen gösterin. Şekere bayıldıkları için bir miktar toz şekeri karbonat ile karıştırıp bulundukları yerlere koyabilirsiniz. Bu onlar üzerinde öldürücü bir etkiye sahiptir. Borik asit ve patates karışımı da etkili olabilmektedir.

Her ne kadar bunları uygulamanıza rağmen tuvalet böceklerinden kurtulamadıysanız o zaman en kesin çözüm, Bayer K-othrine denilen ilaçtır. İlacın etken maddesi deltamethrin olup koyu renkli ve sıvı haldedir. İlaç uygulandığı ortamda aşağı yukarı 1 yıl kadar etkilidir. Kokusuz bir ilaç olup evinizi terk etmenize gerek bulunmamaktadır. Tuvalet böceğinin bulunması muhtemel yerleri ilaçladığınızda diğer haşerelerden de kurtulmanızı sağlar.          

]]>
Teke Böceği https://www.bocek.gen.tr/teke-bocegi.html Thu, 15 Nov 2018 09:20:22 +0000 Teke Böceği, bu böcek türü özellikle Uzak doğudaki ülkelerde yaşayan özellikle dünyadaki bütün bitkilerin kanseri şeklinde bilinen uzun antenli diğer adı "anoplophora chinensis" olarak tanınmaktadır. Teke böceğinin ergen ol Teke Böceği, bu böcek türü özellikle Uzak doğudaki ülkelerde yaşayan özellikle dünyadaki bütün bitkilerin kanseri şeklinde bilinen uzun antenli diğer adı "anoplophora chinensis" olarak tanınmaktadır. Teke böceğinin ergen olanlarının boyu yaklaşık olarak 15-20 mm ve renkleri de siyahtan sarı ve esmer renge dönen bir böcek türüdür. Teke böceğinin ortada ve her iki yanında olmak üzere üç siyah renkte leke ve beyaz renkler bulunmaktadır. Ergin olan teke böcekleri genellikle beslenmezler. Teke böceğinin larvaları çoğunlukla vücutları düzgün ve şişman olup, segmentlerinin arasında derin pileler ile bölünmüştür. Teke böceğinin larvalarının rengi beyazdır. Teke böceğinin larvalarının baş kısımları göğsünün içerisine doğru çekili olduğu için gözle bakıldığı zaman kesinlikle görülmez. Olgunlaşan larvaların büyüklükleri 20-22 mm arasında değişmektedir. 

Teke Böceği Yaşam Döngüsü; Ergin teke böcekleri mayıs ile ağustos aylarında genellikle aktif olurlar. Dişi teke böcekleri yumurtalarını çoğunlukla ovipozitörleri sayesinde enine kesilmiş odun parçalarının çatlaklarının ya da yarıklarının arasına bırakırlar. Yumurtadan çıkan teke böceklerinin larvaları bulundukları diri odunun yiyerek tahrip ederler. Diri odun parçasından sadece çok ince aynı karton kalınlığında bir odun tabakası bırakırlar. Bunun için teke böceklerinin larvalarının zararları çoğunlukla dışarıdan bakıldığı zaman hiç bir şekilde belli olmaz. Fakat bazı yerlerde dikkatli bakıldığında çok incelen talaş yığınları gözle görülebilmektedir. Türkiye'nin şartlarında teke böceklerinin larvadan ergin olarak çıkmaları temmuz ile eylül ayları arasında olmaktadır. 

Teke Böceği Zararları, bu böcek türü ev kirişlerinde, tavan kısımlarında ve döşemelere büyük oranda zarar vermektedir. Zarar uğramış olan sağlam diri odunlar ise, teke böceğinin zararından sonra tam anlamı ile kullanılamayacak bir hale gelmektedir. Ancak bu odunlara kişi dışarıdan baktığı zaman yalnızca oval şeklinde bir çıkış deliği mevcut olmaktadır. Teke böceğinin tasallutu buradan bakıldığında kesinlikle görülmez. Görülen bu çıkış deliklerinin önünde sadece incelen öğüntüler görülmektedir. Çoğunlukla teke larvalarının bulunduğu yollar birbirleriyle bağlantılı ve kısa olarak derinlere doğru ilerleme göstermektedir. Teke böcekleri özellikle çatı kısmındaki sağlıklı olan odun parçalarına büyük oranda zarar verdiklerinden dolayı çatıların uzun süren ömrünü 15-25 seneye çökertmektedir. Ayrıca teke böcekleri telgraf ve telefon direkleri ile tahta perdelere vermiş olduğu zararlardan ötürü bunların yenilenmesi genellikle ekonomik açıdan büyük bir yük teşkil etmektedir. Aynı zamanda teke böceklerinin zarar verdiği diğer bir ağaç cinside iğne yapraklı olan ağaç türüdür. 
]]>
Kulağa Kaçan Böcek https://www.bocek.gen.tr/kulaga-kacan-bocek.html Thu, 15 Nov 2018 09:42:59 +0000 Kulağa kaçan böcek, bilinen en eski böcek türlerinden bir tanesidir. Bu böcek türü hem etçil hem de otçul olarak beslenmektedir. Bu böcekler sanıldığı gibi zararlı bir böcek türü değildir. Aksine insanlara çok zarar Kulağa kaçan böcek, bilinen en eski böcek türlerinden bir tanesidir. Bu böcek türü hem etçil hem de otçul olarak beslenmektedir. Bu böcekler sanıldığı gibi zararlı bir böcek türü değildir. Aksine insanlara çok zararsız böceklerdir. Ancak, adının kulağa kaçan olması nedeniyle halk bu böceklerin insanın kulağına girerek zarar verdiğini düşünmelerini sağlar. Bu yanlış bir düşüncedir. Kulağa kaçan böceklerin dışarıda yaşayanlarının beslenmeleri bitki artıkları ve küçük böcekler ile olmaktadır. Ev ve apartman dairelerinde yaşayan kulağa kaçan böcekleri ise, evde bulunan çöplerde ve mutfakta açık ortamda bırakılan yiyecekler sayesinde beslenmektedir.

Kulağa kaçan böcek üremesi ve yaşam alanları

Kulağa kaçan böceklerin dişi olanlarının bir sene içerisinde bıraktığı yumurta sayısı 4 veya 5 adet olmaktadır. Bu yumurtaların her birinin içerisinden yaklaşık 50 adet civarında yavru çıkmaktadır. Kulağa kaçan böceklerinin en sevdiği iklim yaz mevsimi olup, en sevdiği hava da doğal olarak sıcak havalardır. Bu böcekler kış aylarında ise ev ya da apartmanlardaki duvar çatlaklarının içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Ormanlık alanlarda yaşayan kulağa kaçan böceklerin kış aylarındaki yaşam yeri ise, ağaç kavukları veya taş dipleri gibi ortamlardır.

Kulağa kaçan böcek özellikleri

Kulağa kaçan böceklerin yaklaşık olarak 500'den fazla türü bulunmaktadır. Bu böcekler sıcak bir iklime sahip olan tüm bölgelerde yaşayabilmektedir. Kulağa kaçan böceğin yetişkin bir hale gelmiş olanının boyu yaklaşık 5 santim kadar olmaktadır. Rengi ise kahverengi veya sarı renk olan yetişkin bir kulağa kaçan böceğinin 6 adet bacağı bulunmaktadır. Kulağa kaçan böcekleri baş kısımlarından uzanan ve iki adet olan antenleri ile 50 metre uzaklıkta olan başka kulağa kaçan böcekleri ile iletişim halinde olabilmektedirler. Kulağa kaçan böceklerinin gövdelerinin son kısmında ise çift taraflı bir kıskaçları bulunmaktadır. Kulağa kaçan böcekleri bu kıskaçlar sayesinde ağaç dallarına tutunabilmekte ve yukarı doğru tutunarak çıkabilmektedir. Ayrıca, parlak bir rengi olan bu böceklerin vücut yapısı oldukça incedir. Son olarak, seri olarak hareket etme yeteneğine sahip olan kulağa kaçan böceklerini yok etmek için elektronik makinelerin yardımı ile sıvı ilaçlama yapılmasına gerek duyulmaktadır.
]]>
Uçan Hamam Böceği https://www.bocek.gen.tr/ucan-hamam-bocegi.html Fri, 16 Nov 2018 01:56:41 +0000 Uçan Hamam Böceği,  istenilmeyen zararlı haşere türlerinden uçma yeteneğine sahip böceklerden biridir. Rutubetli sıcak ortamları severler. İnce kanatlarının olması uçmalarına olanak sağlamıştır. Renkleri sarı, kahverengi Uçan Hamam Böceği,  istenilmeyen zararlı haşere türlerinden uçma yeteneğine sahip böceklerden biridir. Rutubetli sıcak ortamları severler. İnce kanatlarının olması uçmalarına olanak sağlamıştır. Renkleri sarı, kahverengi ve siyah olarak çeşitlilik gösterir. Kutup bölgeleri ve soğuk yüksek yerler dışında her yerde yaşam alanı kurabilirler. Familyaları geniştir. Ayak ve baş kısımlarında bulunan antenleri uzundur. Her ortama uyum sağlamakla birlikte en çok nemli sıcak yerlerde binaların içinde, mutfak dolaplarının en derin noktalarında, banyoda ve apartmanlarda yuva kurarlar. Gün içerisinde insanların yoğun olduğu alanlarda pek görünmezler. Fakat gece sakinliğinde her yerde dolanırlar. Özellikle mutfakta gıda ihtiyaçlarını gidermek için görünmektedirler. Salgıladıkları maddeler ve dışkılar sayesinde yaşam alanlarını belirlemek mümkündür. Kendi gruplarıyla dayanışma içerisinde yaşayan eklem bacaklı türlerindendir.

Uçan hamam böcekleri su altında en fazla yarım saat yaşayabilir. Salgıladıkları zamk sayesinde 1 ay aç kalarak bu maddeyi tüketebilirler. İnsana kıyasla radyasyon ışınına dayanıklılıkları mevcuttur. Kafa kısımları yok olan uçan hamam böcekleri yaklaşık iki hafta daha yaşayabilir. Çünkü beyinleri ayak kısmındadır. Her ortama uyum sağlamaları çeşitli hastalıkları da üzerinde taşımalarına etkendir. Çok erken üreme yaparlar.

Uçan hamam böceği ile mücadele etmenin yolları

Bu tiksindirici böcekler uçtukları için vücudunuzun her yerine konabilir. Mikrop taşıdıkları için bir an önce bunlardan kurtulmak en doğrusu olacaktır. Bunun için yapılmadı gereken ilk şey kontrol ederek yaşam noktalarını tespit etmek olacaktır. Duvar, zemin çatlakları uçan hamam böceği için ideal yerlerdir. Ardından gerekli yerlere düzenli ilaçlama yapılması gerekir. İlaçlı gıdalarla da tuzak kurulabilir. İlaçlama yapılırken ortam içerisinde birkaç saat durulmamalı ve kapı pencere sonrasında açılıp içeri havalandırılmalıdır. Aksi halde sağlık problemi teşkil eder.
]]>
Halı Böceği https://www.bocek.gen.tr/hali-bocegi.html Sat, 17 Nov 2018 01:55:50 +0000 Halı böceği; Halk arasında kara böcek diye de bilinen halı böcekleri özellikle evlerde, apartmanlarda yani genel olarak konutlarda az kullanılan eşyalarda ve eski elbiselerde yuva yapar ve bu kısımlarda ço Halı böceği; Halk arasında kara böcek diye de bilinen halı böcekleri özellikle evlerde, apartmanlarda yani genel olarak konutlarda az kullanılan eşyalarda ve eski elbiselerde yuva yapar ve bu kısımlarda çoğalırlar. Halı böceklerinin farlı türleri vardır ve bu böceklerin boyları ortalama olarak 14 mm ile 16 mm arasında değişkenlik gösteren gözle görülemeyen böcek türleridir. Halı böcekleri zararsız bir tür böcekler olarak nitelendirilse bile eski eşyalarda, koltuklarda, halılar arasında yaşayan binlerce halı böcekleri her geçen zaman evlerimizde çoğalarak türlü türlü hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu böcekler bilhassa astım hastalarının yaşamını zorlaştırır nefes almalarını mani olur ve hastalığın ileri boyutlara yükselmesine neden olur. Halı böceklerinin renkleri genellikle siyah olarak bilinse de farklı renklerde de halı böcekleri vardır. İlaçlama yapıldığında halı böcekleri arasında kırmızı yada kahverengi halı böcekleri görülebilir.


Bu halı böceği evlerimizde evcil hayvanların kıl, tüy, ipek yada hayvansal eşyalar ile beslenirken bazı halı böcekleri ise evlerde beslenen  bitkilerin yaprakları ve köklerini yiyerek beslenirler. Birçok zaman ülkemizde halı böceklerinin olduğu vatandaşların bitkilerin üstünde siyah siyah böcekler gördüğü zaman anlar. Halı böcekleri çok hızlı üreyebilen bir böcek türü olarak ve böceklerin evde yaşadığı anlaşılır anlaşılmaz hızlı bir biçimde mücadele edilmesi gerekir. Bir halı böceği 1-2 hafta içinde larvalaşarak yada kısa bir süre zarfında ergin hale gelir. 
Halı böceği ile mücadelede diğer böcek türlerine göre daha kolay ve daha tesirli sonuçlar verir çünkü bu böcekler biyolojik yapısı olarak kimyasal ilaçlara karşı dayanımları zayıftır. Evde yapılacak  sıvı ilaçlama şekli ile kolay bir şekilde halı böceklerinden kurtulunur. Buna ek olarak evlerdeki halı böceklerinin çokluğuna göre bu böcekler için jel şeklinde ilaçlama yöntemleri'de uygulanır. Böcekler ile mücadelede doğru yöntem doğru ilaçlama yapılması ile beraber çok önemlidir. 

]]>
Kanatlı Böcekler https://www.bocek.gen.tr/kanatli-bocekler.html Sat, 17 Nov 2018 04:29:01 +0000 Kanatlı böcekler, eklembacaklılar grubunda bulunan hayvan türleri böcek olarak adlandırılır. Yeryüzündeki hayvanların dörtte üçü böceklerden oluşmaktadır. Böceklerin bazıları kanatlara sahiptir. Vücudunda kanat
Kanatlı böcekler, eklembacaklılar grubunda bulunan hayvan türleri böcek olarak adlandırılır. Yeryüzündeki hayvanların dörtte üçü böceklerden oluşmaktadır. Böceklerin bazıları kanatlara sahiptir. Vücudunda kanat bulunan her böcek, ister uçsun ister uçmasın kanatlı böcek grubuna dahil edilmektedir. Bu böcekler genellikle uçmak için ve korunmak için kanatları sırt bölgelerinde bulunur. Böcekler genellikle iki kanatlı olsalar da 4-65 kanatlı böceklerde bulunmaktadır. Kanatlı böcekler tam başkalaşım ve yarı başkalaşım olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

Yarı Başkalaşım Gösteren Kanatlı Böcekler
 • Kulağa kaçanlar takımı böcekleri (Dermaptera): Bu böceklerin ön kanatları çok kısa ve deridendir. Arka kanatları ise şeffaf olup, uçmadıklarında bir yelpaze gibi kıvrılmış olur. Karın uçlarındaki iri kıskaçlar dikkat çeker. Dermaptera böcekleri geceleri faaliyet gösterirler. Kurumuş ve çürümekte olan otlar ile beslenirler.
 • Su perileri takımı böcekleri (Odonata): Su kenarlarında bulunup, zarif uçuşları ile dikkat çeken renkli böcekler odonata böcekleridir. Vücutları uzun ve incedir. Şeffaf damarlı kanatları çok büyüktür. Bu tür böceklerin gözleri çok iyi gelişmiştir.  Odonata böcekleri oldukça iyi avcıdır.
 • Beyaz karıncalar takımı böcekleri (Isoptera): Grup halinde yaşayan böceklerdir. Gruplarını, kral, kraliçe, işçi ve asker sınıfından oluşan kimseler teşekkül eder. Tropik bölgelerde yaşarlar. Büyük yaprak yığınlarını yapıp, bir koloni teşkil ederler. Kurumuş ağaç ve odunları içten kemirerek zararlı olurlar.
 • Düz kanatlı böcekler (Orthoptera): Otuz binden fazla türü bulunan beyaz karıncalar takımı, ziraata zararlı olmaları bakımından oldukça önemlidir. Ön kanatları deriden olup, bu ön kanatların altında zar şeklinde olan arka kanatları kıvrılmış bir yelpaze şeklinde bulunur. Fakat uçacağı zaman yelpazesini açar. Karın uçlarında yumurta koyma boruları olan ovipozitörler bulunur. Hamamböcekleri, danaburnu ve çekirgeler bu takıma bağıdır.
 • Yarım kanatlılar takımı böcekleri (Hemiptera): Bu tür böceklerin ön kanatlarının yarısı başka yapıda, diğer yarısı başka yapıdadır. Kaideye yakın tarafı kitini şeklinde, diğer tarafı ise zar şeklindedir. Alt kanatlarının ise tamamı zar şeklindedir. Ziraata zararlı olan pek çok türü bulunmaktadır. Memleketimizde hububat tarlalarında önemli zararlar oluşturan süne, yarım kanatlılar takımına aittir.
Tam Başkalaşım Gösteren Kanatlı Böcekler
 • Kın kanatlılar (Coleoptera): Böcek takımları arasında tür olarak en zengin olan kanatlı böceklerdir. Üst kanatları sert kitini yapıdadır. Alt kanatları ise zar şeklindedir ve dinlenme halinde diğerlerinin altında katı olarak bulunmaktadır. Zararlar etkili türleri varsa da bazı türleri faydalıdır.
 • Sinir kanatlılar (Neuroptera): Sinir kanatlılar vücudu çatı gibi örterler. Ancak kanat damarlarının sinir şeklinde yapısı vardır. Genellikle küçük böcekleri yerler ve bu yüzden faydalıdırlar.
 • İki kanatlılar (Diptera): Diğer böcek kanatlılar takımından iki kanatlı olmaları yönü ile ayrılırlar. Fakat ikinci çift kanatları halter şeklindedir. Halterler diptera böceğinin uçuş sırasında yön değiştirmesini sağlar. Karasinek bu türe aittir.
 • Pul kanatlılar (Lipidoptera): Vücudu ve kanatları kiremit şeklindedir ve renkli pullar ile kaplıdır. Bütün kelebekler bu takıma girmektedir. Kın kanatlılardan sonra en zengin olan türlerdir. Erginin ağız parçaları hortum şeklinde olur. Larvalarına ise tırtıl adı verilir. Tırtıllar, pupa olduktan sonra ergin hale gelirler. Erginler balözü ile beslendikleri için zararsız yapıdadır. Fakat larvalar bitkilere büyük zararlar verebilir.
]]>
Nem Böcekleri https://www.bocek.gen.tr/nem-bocekleri.html Sat, 17 Nov 2018 17:17:47 +0000 Nem böcekleri; adından da anlaşılacağı gibi nemli ortamlarda çoğalır ve yaşarlar. Nem böcekleri 2-3 cm. uzunluğunda değişik renkleri olan örneğin; kahverengi, bronz ve parlak gümüş renkleri olan bir böcek çeşididir. Nem b Nem böcekleri; adından da anlaşılacağı gibi nemli ortamlarda çoğalır ve yaşarlar. Nem böcekleri 2-3 cm. uzunluğunda değişik renkleri olan örneğin; kahverengi, bronz ve parlak gümüş renkleri olan bir böcek çeşididir. Nem böcekleri dış görünüş olarak tırtıla benzer, kanatsız baş kısmında iki tane anteni olan yassı bir böcektir. Açlığa ve susuzluğa dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Görme sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle gündüzleri yönlerini bulmakta zorluk çekerler. Nem böceğinin en sık rastlanan türü ise gümüş renginde olanlarıdır. Ayrıca nem böcekleri yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Dişi olan nem böceği her yumurtlamada ortalama yüz tane yumurta bırakabilirler. Ancak bu kadar hızlı çoğalmalarına rağmen bir yıllık ömürleri vardır.

Nem böceklerinin yaşadığı yerler; nem böcekleri yaşayabilmek ve çoğalabilmek için evdeki nem olabilecek ortamları tercih ederler. Buralarda genellikle gider borularının etrafı, banyo dolaplarının içerisi, mutfak dolaplarının içerisi, tuvalet ve banyo eşiklerinin etrafı, fayans araları, kazan daireleri, depo ve sığınaklar, zemin boşlukları evdeki su birikintisi olan her yerde yaşayıp üreyebilirler. 

Nem böcekleri ne ile beslenirler;  nem böcekleri tahta kırıntıları, deri döküntüleri, peçete ve kağıt bardakları başta olmak üzere tüm gıda maddeleri ile beslenirler. Tuvalet, banyo, gider boruları gibi pis ortamda yaşadıkları için üzerlerinde ve ayaklarında mikrop bulundururlar. Bu da gıda yoluyla insanlara mikrop yoluyla hastalık taşımasına sebep olur.

Nem böceklerinden kurtulmak için;  bu böceklerden kurtulmanın en kesin yolu evi ilaçlatmaktır. Bu yöntemle birlikte evde de önlem almak için banyo ve tuvaletlerde şu birikmemesine dikkat etmek, düzenli olarak dolap içlerini ve bulunabilecekleri yerleri çamaşır suyu ve sirkeli ile temizlemek. Çünkü bu böcekler çamaşır suyunun kokusuna dayanamayıp ölürler ve üreyemezler. Başka bir çözüm yolu ise banyo ve tuvalet eşiklerine acı biber sürmektir. Ayrıca evde çatlak olan yerleri yani fayans araları gibi yerleri de kapatmakta fayda vardır.
]]>
Böcek İlacı https://www.bocek.gen.tr/bocek-ilaci.html Sat, 17 Nov 2018 23:09:03 +0000 Böcek İlacı: Yıl boyunca evlerimizde, bahçelerde, parklarda böceklerle karşılaşmaktayız. Maalesef birçok böcek sağlığımızı tehdit eder türdendir. Bu durumdan kurtulmanın bir yöntemi de ilaçlamadır. Kimi aileler kendi yö Böcek İlacı: Yıl boyunca evlerimizde, bahçelerde, parklarda böceklerle karşılaşmaktayız. Maalesef birçok böcek sağlığımızı tehdit eder türdendir. Bu durumdan kurtulmanın bir yöntemi de ilaçlamadır. Kimi aileler kendi yöntemleriyle ilaçlama yaparken kimiside profesyonel olarak ilaçlama şirketlerinden destek almaktadır. Gerek evlerde gerekse bahçe ve işyerlerinde bulunan zararlı böcek çeşitlerinin yok edilmesinde kullanılan kimyasal ilaçların doğru kullanılmadığı takdirde insanların zehirlenmelerine neden olduğu bilinmektedir. Bu sebeple uzman kişiler tarafından yapılan böcek ilaçlamaları hem bireyler açısından sağlıklı hemde  çevreyi korumaya yönelik ilaçlarla bu işlem yapılmaktadır. Çevremizde, bahçemizde, evimizde veya parklarda en çok görülen böcekler şunlardır; Evlerimizin özellikle de mutfaklarımızda yerleşen karıncalar yine mutfak, lavabo ve banyolarda çok sık  rastladığımız hamam böcekleri, bahçelerde sıkça karşılaşılan eşek arıları, bitler, salyangozlar, sivri sinekler, çıyan, keneler, akrep, sinek, çekirgeler, güveler, yılanlar ve insanların daha çok rahatsızlık duydukları ve korktuğu fareler, kertenkeleler gibi böcekler için ilaçlama yapılmaktadır.

Böcek İlaçları Çeşitleri: 

Kokulu böcek ilaçlama; Böceklerin çok yoğun yaşadığı ve yok edilmesinin kolay olmadığı böcek çeşitleri için kullanılan bir yöntemdir. En etkili olan yöntem kokulu ilaçlama yöntemidir. Ayrıca hem böcekleri hem de böceklerin yumurtalarını ortadan kaldırmayı hedefler. Kokulu ilaçlama yapılacak ise, ilaçlama yapılacak mekanda insanlar veya ehlileştirilmiş hayvanlar olmamalıdır. Besinlerin üstleri örtülmeli varsa çocuk oyuncakları ortadan kaldırılmalıdır.

Kokusuz Böcek İlaçlama; Genellikle kapalı mekanlarda uygulanması uygundur. Koku yapmadığı için insan sağlığına zararı dokunmamaktadır. Böylece ev ve işyerlerinde güvenle tercih edilecek bir yöntemdir. İlaçlama öncesi herhangi bir önleme gerek duyulmaz. İlaçlamanın ardından hemen temizlik yapılmamalı, ilaçlanmış mekan bir kaç gün sonra temizlenmelidir. Yok edilmesi zor olan böcekler için pek uygun değildir. Bunun haricinde diğer böcekleri kolaylıkla yok etmektedir. 

Jel Şeklinde İlaçlama: Oldukça kolay uygulanan bu yöntemle ilaçlamanın yapıldığı yeri terk etmeye gerek yoktur. İnsan sağlığına ve evcil hayvanlara hiçbir zararı yoktur. Uzun  süre kalıcılığını koruduğu için ev ve işyerlerinde tercih sebebidir. Hormonal bir kokuya sahip olan bu jel ilaçlar, kuytu kenarlara, kapı ve pencere kenarlarına ve duvar diplerine bir şırınga yardımı ile bırakılır. Böcekleri çeken bir kokuya sahip olan bu jel, böcekleri kendine çeker. Böylece jelin kokusunu alan böcekler jelin kokusuna gelerek  ilacı yerler. Bu şekilde yuvasına dönen böcek burada ölür ve diğer böcekle rede bu şekilde ilacı taşır.

]]>
Haziran Böceği https://www.bocek.gen.tr/haziran-bocegi.html Sun, 18 Nov 2018 22:40:15 +0000 Haziran Böceği, Scarabaeidae ailesine ait melolonthinae alt familyasından gelen, kırmızı ve kahverengimsi renginin üzerinde küçük odacıklar şeklinde sık olarak beyaz pulcuklar ile tamamen kaplı vücut rengine sahip olan haziran Haziran Böceği, Scarabaeidae ailesine ait melolonthinae alt familyasından gelen, kırmızı ve kahverengimsi renginin üzerinde küçük odacıklar şeklinde sık olarak beyaz pulcuklar ile tamamen kaplı vücut rengine sahip olan haziran böceklerinin erginlerin vücut uzunluğu 28-40 mm dir. Büyük yelpaze biçiminde antenleri bulunur. Göğüs kısımlarında oldukça gelişmiş üç tane bacakları bulunan bu böcek türü bacaklarını toprağı eşelemek için kullanırlar. Yumurtalarının ebatları 2-3 mm civarındadır ve rengi krem renginde ve mattır. Yumurtalar zaman ilerledikçe pembemsi bir renge dönüşür. 

Yaşayış şekli, yumurtalarını 18-20 cm toprağını eşerek gruplar halinde buraya bırakırlar ve bu yumurtalar temmuz ayının sonlarına doğru açılırlar. Açılan larvalar ilk olarak toprakla beslenmeye başlarlar. Ağustos ve eylül ayında larvalar ikinci dönemine geçer ve kökler ile beslenerek kışı bu dönemde geçirirler. Tekrar beslenmek için mart ayını bekleyen larvalar mayıs ayının sonu ve Haziran ayında üçüncü dönem larva olarak yaz mevsimi boyunca beslenirler. Kışı dinlenerek geçiren bu canlıların ilkbahar ayında zararı devam eder. Beslenmelerini tamamladıktan sonra pupa ve purepeople dönemlerini bitirip ergin hale gelirler ve 2-2,5 senede bir döl verirler.

Zararları ve zararlı olduğu bitkiler, haziran böceğinin larvaları oldukça zararlıdır. Asmaların köklerinden beslenen haziran böceği larvaları topraklarını alt kısımlarını kemirdikleri için asma çubuklarına zarar verirler. Bu nedenle asma çubukları tutmaz. Asmaların dışında diğer tek ya da çok yıllık bitkilere de zarar veren ve genellikle ince kumlu, alüvyonlu ve kumsal topraklarda yetişmekte olan bitkilerin kökünde bulunan haziran böceği larvalarının ekonomik olarak zararları oldukça büyüktür.

Haziran böceği mücadele şekli, yumurtalarını otlu yerlere bırakan haziran böcekleri ile mücadele etmek için bulaşık alanlı bağları otlardan temizlemelidir. İlkbahar ve yaz aylarında hareketli olan larvalardan kurtulmak için mutlaka toprak hafriyatı yapılmalıdır. Bu sayede yumurta ve larvalar güneş ışığı ile karşı karşıya kalırlar ve bu şekilde haziran böceğinin larva ve yumurtalarının zararları engellenmiş olur.

Haziran böceği ile kimyasal mücadele, bu böcek türünün vereceği zararlar ile mücadele edebilmek için şubat ve mart aylarında yapılacak fidan dikimi ile birlikte ilaçlama yapılmalıdır. Kuru bağlarda ilaçlama işleminin larvaların toprağa yakın olduğu ilkbahar mevsiminde yapılması tavsiye edilir. İlaçlama işlemi yapılırken ilaç, dikim çukuruna ve omcanın açılan köküne direkt olarak verilmelidir.
]]>
Sümüklü Böcek https://www.bocek.gen.tr/sumuklu-bocek.html Mon, 19 Nov 2018 15:21:13 +0000 Sümüklü böcek, eklem bacaklılar türün de bir böcek değil de karından bacaklılar sınıfından, kabukları körelmiş ya da hiç bulunmayan yumuşakçalar türünden olan bir hayvan çeşididir. Sümüklü böcekler kendi Sümüklü böcek, eklem bacaklılar türün de bir böcek değil de karından bacaklılar sınıfından, kabukları körelmiş ya da hiç bulunmayan yumuşakçalar türünden olan bir hayvan çeşididir. Sümüklü böcekler kendi araların da çokça çeşitleri bulunmaktadır. Sümüklü böcek adını genel olarak kara da yaşayan ve ak ciğerli salyangozlar alt sınıfında yer alan kabuksuz ya da kabuğu körelmiş olan yumuşakçalar için kullanılmaktadır. Bu böcekler yumuşak ve yapışkan bir gövdeye sahiptirler. Sümüklü böceklerin genel olanı kara da ve nemli ortamlar da yaşamaktadırlar ancak başka bir sümüklü böcek türü olduğu bilinen türler de tatlı sular da yaşadığı bilinmektedir. Sümüklü böceklerin bir kısmı bitkilerle bir kısmı ise etçil olarak solucan gibi hayvanlarla beslenir. Bu böceklerden ılıman bölgelerde yaşayan gibi türleriyle tropikal bölgelerde yaşayan türlerinin besin kaynağını bitkiler oluşturmaktadır. Avrasya bölgesin de yaşayan testacellidae türündeki böceklerin ise besin kaynağını yer altında yaşayan solucanlar karşılamaktadır. Sümüklü böcekler nemli ortamlar da yaşadığı için salgıladıkları bir madde bulunmaktadır ve bu maddenin görüntüsü sümük görünümün de olduğu için adını da bundan dolayı almıştır. Zehirli hayvan türlerin den olmadığı için bazı ülkeler de yenilirler. 

Sümüklü böcekler yaşamlarını sürdürebilmeleri için bitki yaprakları ve meyvelerin bulunduğu ortam da ve nem oranının yüksek olduğu bölgeler de yaşamaları gerekmektedir. Sümüklü böcekler de yaz ve kış uykusuna yatma durumları bulunmaktadır. Bu nedenle metabolizmaları yavaş çalışır ancak ortam koşulları yerin de ve istedikleri gibi olursa buna gerek duymazlar. Sümüklü böcekler de diğer böceklere kıyas olarak dört tane burunları bulunmaktadır ve bu sebepten çok iyi koku algılarlar. Sümüklü böceklerin üremesi yumurta ile çoğalarak olmaktadır. Sümüklü böcekler sürünerek hareket ederler ve onlar da bacak bulunmaz ayakları da yoktur. Hareket edebilmeleri de vücutların da salgıladıkları ve kendilerine özel salgıların üzerin de ilerleyerek sağlarlar. Bu sebepten de geçtikleri yerler de salgıladıkları salgının izi bulunmaktadır. Hatta yaz ayların da bazen yerlerde sümüksü ve parlak bir iz görebiliriz işte bu izleri bırakan hayvan sümüklü böceklerdir. Bazı sümüklü böceklerin sırtların da bir kabuğu bulunmaktadır bu türlerine de salyangoz adı verilmiştir. Bu türden olan sümüklü böcekler ise sırtların da bulunan kabuğun kenarlarına yakın olan küçük bir delikten aldığı havayla solunum yaparlar. 

Sümüklü Böcek
Sümüklü böceklerin ağızları için de şerit şeklinde üzeri küçük dişlerle kaplı dilini bir törpü gibi kullanarak bitkileri bu şekil de kopararak beslenirler. Kabuklu olan sümüklü böceklerin sırtın da bulunan kabuk ile bedeninin arasın da bir sıvı bulunur. Bu sıvı vücutlarının devamlı nemli kalmasını sağlar ve rahatça hareket etmelerini sağlar. Bu nedenle vücutlarının büyük kısmını su oluşturan kabuklu sümüklü böcekler kışın soğuktan donarak ölürler, çok sıcak havalar da ise vücutlarında ki su miktarı azaldığın dan kuruyarak ölürler. Bu nedenle sümüklü böcekler için en uygun ortam nem oranının yüksek olduğu ortamlardır. Daha kurak ortamlar da yaşayan sümüklü böcekler akşamları serin saatler de nem oranı artış gösterdiği için o saatler de ortaya çıkarlar. İnsanları ısırmazlar bu sebepten zararsız hayvanlardır. Sümüklü böcekler nemli ortamlar da yaşadığı için ve bitkiler ile beslendiği için bazı ülkelerde çok sevilerek yenilmektedir bu sebepten bazı ülkeler bu böceğin ticaretini yapmaktadırlar. Genellikle yaz aylarında çiftleşme dönemine giren sümüklü böcekler çift eşeyli hücrelere sahiptir. Bu sebepten dolayı karşı cinsten böceklere ihtiyaçları yoktur. Üremeleri yumurtlama ile olmaktadır. Bir sümüklü böcek her yumurtlama döneminde ortalama 100-200 arasında yumurta bırakır. Türkiye de ise nemli ortamlar da yaşayabildikleri için en fazla nemli olan bölgemiz olan Marmara bölgesi ve Karadeniz]]> Tardigrat Böceği https://www.bocek.gen.tr/tardigrat-bocegi.html Mon, 19 Nov 2018 20:47:54 +0000 Tardigrat Böceği; Tardigrat, boyu 1 mili metreyi geçmeyen eklem bacaklı olan bir türüdür. Su bulunan her yerde yaşar. Okyanusun sekiz kilometre aşasında, kutuplarda, radyoaktif sızıntının bulunduğu yerlerde, Himalayaların doru Tardigrat Böceği; Tardigrat, boyu 1 mili metreyi geçmeyen eklem bacaklı olan bir türüdür. Su bulunan her yerde yaşar. Okyanusun sekiz kilometre aşasında, kutuplarda, radyoaktif sızıntının bulunduğu yerlerde, Himalayaların doruklarında, ormanlarda, göllerin dibinde, nemli olan kumsallarda, Alpler’in çayırlarında, yaprakların üstündeki minik su damlalarında, evdeki yosun bulunana ortamlarda yaşayabilirler. Yarım litre suda, 100.000 kadar tardigrat yer alabilir.

Tardigrat Böceğinin Çoğalması,

Tardigratların bazı cinsleri, kendi kendilerine üreyebilir. Çoğalmak ve bir aile kurmak için değişik bir türe ihtiyaçları bulunmamaktadır. Tek bir tanesi, kendi başına üreyerek büyük bir aile kurabilir.Çiftleşerek çoğalan cinslerinin ise, üreme biçimleri son derece komplekstir. Dişi, erkeğin içerisine bir tüp sokarak spermini çalar ve döller. Tardigratların ilginç özellikleri yalnızca bunlar ile sınırlı değildir. 

Tardigrat Böceğinin Mumya Yapımında Kullanımı,

Bilindiği üzere antik mısır, tıpta oldukça ileriydi. Bugün bile, mumlayama işleminin bütün süreçleri tam anlamıyla çözülemedi. Tardigratlarsa, mumyalama mevzusunda antik mısırdan daha fazla deneyimlidir. Milyonlarca seneden beri fazla üstün bir tıp bilgisini kullanmaktadırlar.Su kaynakları kuruduğu zaman, tardigratlar kendi canlılık hallerini geçici olarak durdururlar. Bütün hayat fonksiyonları durur, tamamen hareketsiz bir şeklide kalırlar. Ancak ölmezler. Vücutlarında bulunan bütün suyu dışarı atarlar ve hücre yağlarını da trelahoz isimli bir şekere dönüştürürler. Trelahoz, canlının bütün hayati organlarını bir arada tutar ve korur. Tardigrat, bu biçimde 100 sene kadar bekleyebilir. 100 senenin ardından, tek bir damla su ile yeniden yaşama dönebilir.

Tardigrat Böceği
Bu olay, ciddi tıbbi bilgisi bulunan doktorlar ve uzmanlarca bile günümüzde gerçekleştirilememektedir. Şüphesiz, boyu 1 milimetreyi aşmayan bir canlının bu denli gelişmiş olan bir tıbbi eğitimi olması, trelahozun ne olduğunu bilmesi, vücudunda bulunan bütün suyun dışarı atmaya karar verip yalnızca onu bırakmayı akletmesi gibi bir durum mümkün değildir. Bilim adamları, uzun senelerdir tardigratların bu cansız olan durumları üstünde araştırmalar yapmaktadırlar. Elde ettikleri neticeler ise, son derece hayran vericidir.

Tardigratları, cansız durumdayken öldürmenin imkansız olduğunu tespit etmiştirler. Tardigratları, öldürmek ve mutasyona uğratmak için birçok deney yapmışlar, fakat hepsi olumsuz bir şekilde sonuçlanmıştır. Mutlak sıfır dereceye kadar soğutulmuşlar, 151 dereceye kadar ısıtılmışlardır. 1 hafta boyunca sıvı helyum içerisinde bırakılmış ve insan için ölümcül olabilecek dozdan binlerce kat daha yüksek oranda radyasyon verilmiş, kimyasala boğulmuş, okyanusun dibindeki basıncın altı katı kadar basınca maruz kalmışlardır. Fakat, ne ölmüş ne de tek bir mutasyona uğrayabilmiştir. Bütün bunların hiçbiri öldürmediği gibi, her seferinde tek bir damla su ile yaşama dönmüştür.

Bu, evrimciler açısından son derece sıkıntı verici olan bir olaydır. Çünkü evrim teorisi, canlıların mutasyonlarla evrimleştiğini iddia eder. Fakat, bütün öbür canlılar gibi tardigrat da evrim teorisini çürütmektedir. Hatta, evrim teorisinin mutasyon tezini baştan aşağı ters düz eden en net canlıdır. Çünkü, tardigrat ne yapılırsa yapılsın bir cins bir mutasyon geçirmemekte, genetik şifresinde en ufak bir tahribat meydana gelmemektedir.
]]>
Uyuz Böceği https://www.bocek.gen.tr/uyuz-bocegi.html Tue, 20 Nov 2018 18:39:42 +0000 Uyuz Böceği, Uyuz böceği insanların derisi altında tüneller açarak ilerler. Bu böcek türlerinin dişileri erkeklerine göre daha küçüktür. İnsana zararı olan uyuz böceğinin dişisidir. Bu böcek türünün büyü Uyuz Böceği, Uyuz böceği insanların derisi altında tüneller açarak ilerler. Bu böcek türlerinin dişileri erkeklerine göre daha küçüktür. İnsana zararı olan uyuz böceğinin dişisidir. Bu böcek türünün büyüklüğü ortalama 2-3 mm büyüklüğündedir. Vücut yapıları yuvarlaktır. Bacakları 8 ayaklıdır. Uyuz böceği deri altına girdiğinde yavrulama yapar. İnsan vücudunda aşırı kaşıntıya sebep olur. Deride döküntü, kızarma ve kabarıklığa yol açar. Bu böcekler insanların kıl diplerinde iltihap oluşturur.

Deri altında yaşadığı için bu böceğe deri böceği de denir. Bu böceğin vücut rengi kirli sarıya benzer. Böceğin deriye girmesinden sonra hastalık belirtisi olarak geceleri uzun süreli kaşıntılar meydana gelir. Vücuda girdiğinde ilk önce ince derili yerlerde yayılmaya başlar. Koltuk altı, dirsek içi, parmak arası gibi. Uyuz böceği insan vücudunda kışın ve sonbaharda daha çok görülür. Tedaviye ancak 15 gün sonra cevap verilir. Küçük olduğundan dolayı ancak mikroskop ile görülebilir bu böcekler. Bu böceğin insan vücuduna girmesinin mikropla alakası yoktur. Bu böcekler kirli insan vücuduna da temiz insan vücuduna da girebilir. Yaşlı, genç, çocuk herkeste görülebilir. Deride uyuz böceğinin varlığı kaşıntı, iltihap ve kabuklanma ile belli olur. Bu böcekler evcil yada vahşi hayvan vücudunda da görülebilir.

Uyuz Böceği

Hayvan vücudunda kılların dökülmesi, deride kepeklenme, kaşıntı ve pullanma belirtileri gösterir. Uyuz böceğinin sebep olduğu uyuz hastalığını taşıyan hayvan yada insanla temas halinde karşı tarafa da bulaşır. Hayvanlarda bu böceğin temizliği daha kolaydır. Çünkü deri içine girmezler. Yapılan araştırmalara göre ortalama olarak dünyada 300 milyondan fazla uyuz böceğinin sebep olduğu hastalığa rastlanmıştır. Eğer tedavi edilmezse vücutta bir süre dinlenir ve tekrar ortaya çıkar. Kullandığınız kıyafetleri yüksek derecede yıkan ve kızgın ütü ile ütüleyin. Evi temizlerken elektrik süpürgesinin torbasını sık sık değiştirin ve mutlaka torbanın ağzını sıkıca kapatıp öyle çöpe atın.

]]>
Böcek Sokması https://www.bocek.gen.tr/bocek-sokmasi.html Wed, 21 Nov 2018 18:19:40 +0000 Böcek Sokması, Böcek sokması sokan böceğin zehrine göre insan vücuduna etki eder. Eğer sokan bir akrep böceği ise akrep böcekleri böcek türünün en zehirlisi ve tehlikelisidir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurul Böcek Sokması, Böcek sokması sokan böceğin zehrine göre insan vücuduna etki eder. Eğer sokan bir akrep böceği ise akrep böcekleri böcek türünün en zehirlisi ve tehlikelisidir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Böcek sokmaları insan vücudunda değişir reaksiyonlar gösterebilir. Sokan böceğin zehir derecesine göre vücutta tepkimeler meydana gelir. Zararsız bir böceğin sokması vücutta kızarıklık ve hafif şişliğe sebep olabilir. Bu durum çokta korkulacak bir durum değildir. Şişen bölge üzerine soğuk su uygulaması iyi gelebilir. Kimyasal içermeyen sabunla yıkanabilir. Böcek sokmaları genelde kırsal kesimlerde yaşayan insanların başına gelir. Bu bölgelerde zehirli böcek türleri daha fazla yaşamaktadır. Böcekler kimi zaman korunma iç güdüsü ile kimi zamanda açlıktan insanlara zarar verirler. Kırsal kesimde yaşayan insanların böcek sokmalarına karşı evlerinde böcek ilaçları bulundurmaları gerekir. Düzenli olarak evde ve evin çevresinde ilaçlama yapılmalıdır. Kullanılan ilaçlar mutlaka deneyimli ilaç firmalarından alınmalıdır. Zehirsiz böceklerin sokmasında insan vücudunda herhangi bir zehirlenme vakası oluşmaz. Sadece hafif kızarıklıklar ve küçük şişliklerle atlatılabilir. Yine de önlem olarak böceğin soktuğu bölge temizlenirse daha iyi olur. Sivrisinekler soktukları zaman soktukları bölgeden kanı emerler. Vücudun o bölgesinde kabarcık olur ve kaşıntı yapar. Sivrisineğin soktuğu bölge soğuk su ile yıkanmalıdır. 

Böcek Sokması
İğneli Böceğin Sokması,

Sokan böcek eğer iğneli bir böcekse mutlaka soktuğu yerde iğnesinin kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir. Eğer iğnesi içinde ise öncelikle iğne çıkarmalı ve sokulan bölgeye soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Böcek sokmasından sonra kişiden halsizlik, yorgunluk gibi şikayetler meydana gelirse mutlaka tıbbi yardım almalıdır.
]]>
Gümüş Böceği https://www.bocek.gen.tr/gumus-bocegi.html Thu, 22 Nov 2018 08:28:04 +0000 Gümüş böceği, grimsi ile beyaz renkli arası gümüş rengine sahip olan bir böcek türüdür. Gümüş böceğinin  yaklaşık olarak uzunluğu 20 mili metreye kadar görülür. Şekil itibariyle yağmur damla
Gümüş böceği,
 grimsi ile beyaz renkli arası gümüş rengine sahip olan bir böcek türüdür. Gümüş böceğinin  yaklaşık olarak uzunluğu 20 mili metreye kadar görülür. Şekil itibariyle yağmur damlasına benzeyen bir böcektir. Gümüş böceğinin arka tarafında 3 adet uzun sert kıl bulunur. Gümüş böceği yumurta halinden, yetişkin halini çok kısa zamanda gelir. Bir çok ortamda varlığını sürdüren bilen bir böcek çeşididir. Yaşadığı alanlarda gümüş böceğinin çatı katları, zemin katları, bodrum katları gibi ve zeminlerde ıslak yerlerde, banyo, mutfak gibi nemli ortamlarda yaşamayı severler. Ayrıca garaj gibi yerlerde de oldukça fazla görülür. 

Gümüş Böceğinin Yumurtlaması

 Gümüş böceği çiftleşme öncesi çeşitli hareketlerde bulundukları haller görülmüştür. Gümüş böceğinin bu hareketleri aşk dansları diye isim verilmiştir. Erkek gümüş böceklerinin bıraktıkları spermleri, dişi gümüş böcekleri yumurta borusuna alarak çoğalırlar.  Gümüş böceğinin  dişi olanı  yumurta sayıları ve alışkanlıklarına göre değişiklikler gösterir. Gümüş böceklerinin türlerinde bazıları birkaç gün içerisinde yumurtlama yaparken; bazı türlerinde ise 20 güne kadar anca yumurtlama meydana gelir. 

Gümüş Böceğinin Yaşadığı Alanlar

 Gümüş böcekleri genellikle karanlıkta yaşarlar. Kuru lavabo içlerinde, küvetlerde, duvarlarda, zemin üzerinde bulunurlar. Gümüş böcekleri çok minik fark edilmeyecek kadar dışkılar bırakırlar.
 Ayrıca varlığı ile insan yiyeceklerine zarar verebilirler. Gümüş böcekleri çok hızlı hareket eden bir böcek çeşitli olup, başka böcekler tarafından yenilirler. Örneğin kulağa kaçanlar, kırk ayaklar, örümcekler tarafından yok edilirler. Gümüş böcekleri genellikle karanlıkta geceleri hareket ederler. Işık yandığı zaman öylece beklerler ve fark edilmemek için gayret gösterirler.
Gümüş böceğinin özellikle nemli elbiselere karşı ayrı bir ilgileri vardır. Gümüş böceği genellikle ambar gibi yerlerde çoğalır. Gümüş böceği garaj gibi alanları da çok sever. Kutu gibi kağıt içeren yerlerde çok görülür. Bu böcekler şeker ve nişasta gibi karbonhidratlarla beslenirler. Gümüş böceği  şampuan, kitaplardaki tutkal, ipek ve ölü böcekler, selüloz gibi yiyeceklerden faydalanırlar.

Gümüş Böceği
Gümüş Böceğinden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

 Gümüş böcekleri genellikle mutfakta,  banyolarda, çamaşırhanelerde bulunur. Gümüş böceklerinin  nemli  ortamı çok tercih ederler nemli ortamlarda daha hızlı gelişirler. Bu sebepten dolayı evimizin kuru olmasına dikkat etmemiz gerekir. Açık tesisat kanalı, döşeme boşluklarında bulunma ve yumurtlama ihtimali yüksek olur. Bu böcekten korunmak için silikonla açık alanları kapatmalıyız. Çünkü silikon olan yerlerde yaşayamaz.
 Bu böceklerin tüketim ihtiyaçları çok geniştir. Açık ortamda bırakılan yiyeceklerin üzerine gelirler. Bu sebepten dolayı açık alanda hiçbir yiyecek bulundurmamak, böceğin beslenmesine engel olur. Ayrıca evimizde gümüş böceğine denk geldiysek, acil tarafından özel bir ilaçlama firması ile görüşülerek, evimizin ve binamızın ilaçlanmasına sağlayabiliriz. Ayrıca yaşanılan alanın bir parçası değil de, bütün parçalarını yani bütün binanın da ilaçlanması son derece önemlidir. Aksi takdirde gümüş böceği hızlı bir şekilde tekrar  çoğalacaktır. Gümüş böceğini evimizden  uzak tutmak için tarçın bulundurmak etkilidir. Ancak böcek yumurtalarını ve tamamını öldürmede etkili değildir. Gümüş böceğinin çoğalmasını önlemek için yumurta bıraktıkları alanı yok etmek gerekir. Kısa sürede  gümüş böceğini yok etmek istiyor isek; profesyonel anlamda yardım anlamız gerekir. Yani teknik uzmanlar tarafından evimizde, binamızda, yaşadığımız bütün alanlarda ilaçlar yapılarak; gümüş böceğinden kurtulabiliriz.
]]>
Cochineal Böceği https://www.bocek.gen.tr/cochineal-bocegi.html Fri, 23 Nov 2018 04:15:29 +0000 Cochineal böceği, olarak nitelendirilen  bu  böcek  çoğunlukla kahverengi ve kırmızı arası renklerin elde edildiği asalak bir canlıdır. Dactylopiu coccusailesinin değişik bir türü olan bu canlı kaktüs bitkis Cochineal böceği, olarak nitelendirilen  bu  böcek  çoğunlukla kahverengi ve kırmızı arası renklerin elde edildiği asalak bir canlıdır. Dactylopiu coccus
ailesinin değişik bir türü olan bu canlı kaktüs bitkisinde parazit olarak yaşamaktadır. Cochineal böceği çoğunlukla kaktüslerin üzerinde yaşayan bir canlıdır. Bitin yaşam tarzına benzeyen Cochineal asalak bir böcek çeşididir. Dişisinin ve erkeğinin görüntüsü birbirlerinden farklıdır. Erkek böcekler genellikle kanatlı ve uzun kuyruklu olurlar. Dişi böcekleri ise daha toplu ve kuyruksuz, kanatsız olmaktadırlar. 

Cochineal Böceğinden Karmin Üretimi,

Çok eski zamanlardan bu yana bilinen ve kullanılan bir böcektir. Avrupa'ya 16. yüzyılda gelmiş olan bu böcek, ilk başlarda türlü gıda maddelerine renk verme işinin  yanı sıra tekstil, kozmetik endüstrisinde de kullanılmaya ve yayılma göstermeye başlamıştır. Karmin bu asalak böceğin dişi olanlarından elde edilen ya da  yumurtalarından çıkartılan bir renk pigmentidir. Bu asalak böcek çeşidi Kanarya Adaları'nda ve Meksika'da yaşamakta olan bir canlıdır. Doğal  yaşayış ortamlarında çoğaldıkları gibi kültürel olarak da yetiştirilip ticareti de yapılabilmektedir. Cochineal böceği için özel alanlar ya da tarlalar kurulmaktadır. Bu  canlılar  ve larvaları, Meksikalı köylüler tarafından toplanıp, kurutulduktan sonra öğütülüp un haline getirilir ve renklendirici madde olarak kullanılır. 

Cochineal Böceği
Karmin Nerelerde Kullanılır

Bu böcekten elde edilen karmin isimli maddeden  gıda  renklendirmek için ajani olarak  kozmetiklerde, ilaç endüstrisinde ve  boyacılık  sektöründe kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı mahsullerini de içine alan geniş bir gıda ürünü seçeneği kullanılan karmin, sosisler ve işlenebilen kümes hayvanları gibi et mahsullerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucu maddelerde, jelatinli hamur işi, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmada, şekerlemede ve süt mahsullerinde de doğal bir  renklendirici olarak kullanılmaktadır. Bir birey yiyecekler aracılığıyla yılda ortalama bir ya da iki  damla karminik asit tüketebilmektedir. Kozmetik sektöründe ise saçlarda ve cilt bakım ürünlerinde, rujda, yüz pudrasında, allıkların içinde  kullanılan bir maddedir.Doğal olması hasebiyle yan etkileri yok denecek kadar azdır, toksik veya kanserojen bir madde değildir. Bu durumla   beraber, nadiren bazı duyarlı kişilerce anafilaktik şok tepkisine sebep olabilmektedir. Karmin bir böcek maddesi olduğundan  ötürü  gayet  doğaldır. Sentetik, yani yapay olmadığından dolayı  bilimsel  olarak herhangi bir  zararı görülmemiştir. Ancak alerjik tesiri olabildiği  gözlenmiştir. Ayrıca bu karmin böceği maddesinin ünlü kahve ve kola markalarınca kullanıldığı da bilinen bir gerçektir. Günümüzde birçok gıda sanayisi bu böceğin tozunu renklendirici olarak kullanmaya devam etmektedir. Avrupa’da ve Türkiye’de belirli  oranlarda kullanımında bir sorun olmadığını belirterek doğal renklendirici olarak katkı maddesi şeklinde kullanılması uygun görülmüştür. 
]]>
Böcek Yiyen Bitkiler https://www.bocek.gen.tr/bocek-yiyen-bitkiler.html Sat, 24 Nov 2018 00:10:24 +0000 Böcek Yiyen Bitkiler, böcekçil olan bitkiler özellikle böcek yiyerek beslenen bitki çeşididir. bu bitkilerin hepsi genel olarak yapraklar ile böcek yemeleri oldukça elverişlidir. Çoğunlukla böcekleri yemek için yapraklarını ade Böcek Yiyen Bitkiler, böcekçil olan bitkiler özellikle böcek yiyerek beslenen bitki çeşididir. bu bitkilerin hepsi genel olarak yapraklar ile böcek yemeleri oldukça elverişlidir. Çoğunlukla böcekleri yemek için yapraklarını adeta bir kapan şeklinde kullanabilmektedir. Bu şekilde böcek ile beslenen bitkiler yedikleri böcekleri sindirdikten sonra azotlu olan besinlerini sağlamış olurlar. Borusu ile böcek yakalayan bitki özellikle nefentes (su ibriği) denilmektedir. Genellikle Madagaskar ve Asya adaları gibi çok sıcak ormanlarda ve başka ağaçların dallarının üzerinde kök saldıktan sonra burada yaşamaya başlarlar. Bu bitkinin yaprakları aynı bir boru gibidir ve bitkinin uç kısmında ise, bitkinin büyüklüğüne ve türüne göre yaklaşık olarak 2 ile 20 cm arasında değişen ibrik şeklinde kısım mevcut olmaktadır. Ayrıca bu ibrik kısmının ağzında ise bir kapakçık bulunmaktadır. 

Böcek Yiyen Bitki, bitkinin ibriğe benzeyen uç kısmın içerisinde çok özel bezlerin salmış olduğu sıvılar mevcut olmaktadır. Hatta bu özel sıvıya bazen yağmur suları ile de karışabilmektedir. Ayrıca bitkinin üzerinde gezinen pek çok böcek ise ibrik kısmında dolu olan suyun içerisine düşerek boğulur. Genellikle buraya düşen böcekler kurtulmak için sürekli olarak hareket halinde olmasından dolayı salgı bezlerini tetikler ve daha fazla salgı salınmaktadır. Bu sayede böcek yiyen bitki böceğin yapısında mevcut olan yumurta akı gibi maddeleri kendinde kolaylıkla sindirimini sağlayabilir. Hatta böceğin yaramayan kısmı yani ölüsü bitkinin içinde kalmaktadır. Bu yaşlı bitkilerin içerisinde böcek ölülerinin bulunmasından dolayı oldukça kötü kokuya sahiptirler ve çok pis kokarlar. Ayrıca yaşlanan yapraklar düşerek yerine yeniden taze yapraklar ortaya çıkmaktadır.

Böcek Yiyen Bitkiler
Yaprak Ayakları İle Böcek Yakalayan Bitkiler, bu bitkiye örnek olarak "diyonea" (sinekkapan) ismi verilmektedir. Genellikle Kuzey Amerikanın özellikle doğu bölgesinde mevcut olan bitkidir. Bu bitkinin geniş yaprak saplarının uçları ayrı iki parçalı bir ay şeklinde olmaktadır. Genellikle yaprakları açık durumda tam bir açık kitap şeklini andırmaktadır. Ayrıca bu yaprakların kenarlarında çok kuvvetli olan dikenler mevcut olmaktadır. Bitkinin üzerinde gezinen böcek bu üç tüyden herhangi birisine dokunduğu zaman bitki aynı kitap gibi kendini kapatır. Yaprağın kenarındaki dikenler de kapanınca kilit sistemi oluşturmasından dolayı böcek burada hapis olur. Bitkinin yapraklarında bulunan özel sıvının salgılanmasından sonra böcek burada sindirilmeye başlanır. Böceğin sindirimi yaklaşık olarak 9 ile 35 gün arasında tamamen sindirilir ve daha sonra yaprak kitap gibi yeniden kendini açar.

Bezleri İle Böcek Yakalayan Bitkiler, bu bitki ise "drosera" ismini almıştır. Çoğunlukla Avrupa'nın geniş bataklıklarında gelişerek yetişirler. Bitkini uzun saplı olan yaprakları ise genellikle tenis rakete benzemektedir. Ayrıca bitkinin yaprak ayası da hafif derecede çukurdur. Yaprağın üzerinde pek çok uzantılar vardır ve bunların uç kısımlarında salıcı bezler mevcut olmaktadır. Genellikle bu bitkinin üzerine konan böcekler kurtulmak için çabalarlar. Ancak yapraktaki salgı bezleri devreye girerek çukur olan kısmına böceği kıstırarak burada kapatır. Hapis olan böceğin sindirimi genellikle iki gün içerisinde gerçekleşir. Hatta bu türdeki pek çok bitkinin toprak da yaşamasından dolayı azot ihtiyacını böyle karşılarlar. Bu bitkilerin hiç birisinde kök sistemi gelişmemiştir.
]]>
Ağustos Böceği https://www.bocek.gen.tr/agustos-bocegi.html Sat, 24 Nov 2018 06:52:39 +0000 Ağustos böceği, böcek türleri arasında Hemiptera takımındaki ağustos böceğigiller familyasından olan böceklerin adıdır. Sıcak bölgelerde kendilerine has koro halindeki ötüşleriyle kendilerini belli ederler. Değişik türle Ağustos böceği, böcek türleri arasında Hemiptera takımındaki ağustos böceğigiller familyasından olan böceklerin adıdır. Sıcak bölgelerde kendilerine has koro halindeki ötüşleriyle kendilerini belli ederler. Değişik türleri bulunmaktadır. Ankara bölgesindeki türleri dişbudak ağustos böceğidir. Latin Amerika ülkelerinde, Malezya, Çin, Burma ve Kongo ülkelerinde böceklerin besin olarak kullanılması söz konusudur. Yiyecek olarak daha iri boyda olan dişileri tercih ederler. İnsanları genellikle bitkilere ve ağaçlara yaklaştığında ısıran ağustos böceklerinin bu ısırıkları tehlikeli değildir. Bu böcekler masallara, çizgi filmlere konu olmuştur. Daha çok tembellikleri ön plana çıkarılmıştır. Böceklerin en bilinen özellikleri ise, ötüşleridir.

Ağustos böceğinin bilinen özellikleri

Bu böcekleri herkes ötüşleriyle tanımaktadır. Genellikle erkek olanları öterler. Neden öttükleri hakkında kesin bir bilgi olmasa da, uzmanlar çiftleşme döneminde erkeklerin dişileri çağırmak için öttüklerini söylerler. Erkekler karın zarını titreştirerek duyduğumuz vızıltılı sesi çıkarırlar. Çekirgelerin de buna benzer ses çıkarmasına rağmen, ağustos böcekleri ile aralarında akrabalık yoktur. Bu nedenle çekirge ile ağustos böceği birbirine çok karıştırılır. Ağustos böceklerinin zara benzer saydam olan iki çift kanadı vardır. Bu yüzden gece kelebeklerini andırırlar.

Ağustos böceği masallarda, hikayelerde her zaman tembelliğiyle ön plana çıkarılmıştır. Bu yüzden halk arasında tembel oldukları düşünülür. Ancak hikayelerde anlatılan yeşil çekirgedir. Ağustos böceklerinin yaşam süresi birkaç hafta sürer. Bu süre genellikle Ağustos ayı olduğundan, bu isimle anılırlar.

Bu böceklerin dünya üzerinde bulunan 2000 kadar türü vardır. Bu sayı böcek türü açısından oldukça fazladır. Dişi böcekler ağaçlardaki ince dallara açtıkları küçük yarıklara yumurtalarını bırakır. Kırılan yumurtalardan çıkan yavrular toprağa düşerek gömülür. Toprak altında ağaç köklerinin öz suyunu emerek, burada yıllarca yaşam sürebilirler. Bu süre bazı türler için 17 yıl kadar olabilir.

Ağustos Böceği
Ağustos böceğinin toprağın altında uzun süre yaşama özelliği vardır. Ancak burada bulunurken kanatları olmaz. Böceklerin kanatlanması aniden olur. Kanatlanmadan sonra binlerce böcek yeryüzüne çıkar. Ancak yeryüzünde yaşam süreleri sadece birkaç haftadır. Bu yüzden böceklerin asıl yaşamı toprak altında geçer. Kanatlandıktan sonra yeryüzüne çıktıklarında, diğer hayvanlar için yem haline gelirler. Bu süreçte ise, koro halinde öterler.

Ağustos böcekleri tüm gün ötebilirler. Ötmeleri sırasında yemek te yiyebilirler. Çünkü ötmeleri ağızdan olmaz. Erkeklerin yan taraflarında ve kuyrukta ses çıkarabilme organı bulunur. Bu bir davula benzer. Kaslarını hareket ettirerek, titreşme yaratırlar ve bu organla vızıltı sesini çıkarabilirler.
]]>
Böcek https://www.bocek.gen.tr/bocek.html Sat, 24 Nov 2018 13:12:31 +0000 Böcek, eklem bacaklılar sınıfın da bulunan hayvan türleridir. Yer yüzün de bulunan hayvanların dört bölü üçünü böcekler teşkil etmektedir. Böceklerin dış yapısını, anatomisini, fizyolojisini, çevre ile Böcek, eklem bacaklılar sınıfın da bulunan hayvan türleridir. Yer yüzün de bulunan hayvanların dört bölü üçünü böcekler teşkil etmektedir. Böceklerin dış yapısını, anatomisini, fizyolojisini, çevre ile olan ilişkisini, üreme ve gelişmelerini, zararlı olup olmadığını ve bunlara karşı mücadele metodunu inceleyen ilme emtomoloji denilir. Yeryüzün de 800 binin üzerin de böcek türü bulunduğu ve bu sayının da her geçen gün yeni türden böcekler ile değiştiği bilinmektedir. Kutuplar dan okyanuslara kadar sıcak ya da soğuk her türlü bölge de yaşamlarını sürdürmektedirler.

Çeşitli bitki türlerine verdiği zarardan dolayı zararlı bir hayvan türü olarak bilinmektedir. Ancak bu düşünce yanlış bir kanıdır. Her ne kadar insan gıdası olan bitkilere ve depolanmış olan yiyeceklere zarar verseler de insanlar için çok önemli besinler ya da ihtiyacı karşılayacak şeyler de böcekler tarafından karşılanmaktadır. Mesela arılar ne kadar insanları ısırıp zarar veriyor olarak görünseler de üretmiş olduğu bal sayesin de insanlara en faydalı ve en lezzetli besin kaynağını üretmektedirler. Bunun yanın da aynı şekil de ipek böcekleri her ne kadar bitkileri yese de üretmiş olduğu ipek sayesin de giyeceklerimiz de en kaliteli olan ipliği üretmektedirler. Severek yediğimiz meyve ve sebzelerin çiçeklerini toz olmasını sağlayarak meydana gelmesini sağlamaktadırlar. İncir arıcılığı sayesin de eşsiz bir lezzet olan incir meyvesini yememizi sağlamaktadırlar. Yabancı otların aşırı halde çoğalmasını önleyen yine böceklerdir. Cila maddesini yine böceklere borçluyuz. Artık maddeleri yiyerek çevrenin temizlenmesine katkı da bulunmaktadırlar. Ayrıca kendi türlerinden olan zehirli böcekleri yiyerek ve ya parazitleyip aşırı derece de çoğalmasını önlemektedirler. İşte verdiği bu ve saymakla bitemeyecek kadar fayda sağlayan böcekler ne kadar zararlı görünseler de insanları korur ve gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılayarak zararlı değil de faydalı hayvanlardır. Böceklerin vücut yapısı her türüne göre değişkenlik göstermektedir ama genel olarak hepsinin yapısı birbirine benzemektedir.

Böcek

Böcekler baş, göğüs ve karın bölgesi olarak üç bölümden meydana gelmiştir. Böcekler de baş büyüklük ve şekil olarak değişkenlik göstermişlerdir. Başların da antenleri bulunmaktadır yüzlerin de ise ağız parçaları ve gözleri bulunmaktadır. Bazı türler de baş ekseni vücut eksenine dik bazı türlerde de baş ekseni vücut ekseniyle aynı doğrultudadır. Başların da bulunan antenleri ise genel olarak gözlerden çıkar. Böceğin dokunma ve koku alma görevini yaparlar. Böcek tiplerine göre değişik yapı da anten türleri de bulunmaktadır. Böcekler de ağız besinin sıvı, katı veya hayvansal ve bitkisel doku içerisin de bulunduğu için çeşitli türler den olmaktadır. Ağız, çiğneyici, emici, yalayıcı, sokucu gibi çeşitte olmaktadır.

Böceklerin göğüs bölümün de ise bacaklar ve kanatlar bulunmaktadır. Bacaklar gördüğü vazifeye göre değişiklik gösterirler. Kanatlar ise iki tane bulunmaktadır ve göğsün ikinci ve üçüncü halkaların dan çıkar. Böceklerin kasları genel olarak enine çizgi olmaktadır. Sayıları yüzlerceye kadar ulaşmaktadır. Dış iskeleti içten yapışmış durumdadır ve gayet kuvvetlidir. Yapı olarak böyle özelliğe sahip olan böcekler yumurta ile ürerler. Bu iki şekil de meydana gelir döllenmiş yumurta ile döllenmemiş yumurta ile üreme. Genellikle üreme bu şekil de olmaktadır. Ergin hale gelen böceğin yaşama süresi o böceğin ömrünü verir. Bazıları bir gün, bazıların da bir mevsim olmasına rağmen, bal arısı kraliçesi 5, karınca kraliçesi 12 ve termit kraliçeler 15 yıla kadar yaşamaktadırlar. Bilim adamları böcekleri türlerine ve yapılarına göre sınıflara ayırmışlardır. Bunlar kanatlı böcekler, kanatsız böcekler, kuyruklar sıçrayanlar takımı ve kıl kuyruk takımı böcekler gibi ayrılmış gruplardır. Hepsinin de farklı dış görünüm farkı ve ayrı türden olan hayvanlar olarak takımlar halinde ayrılmışlardır. 

]]>
Böceklerin Özellikleri https://www.bocek.gen.tr/boceklerin-ozellikleri.html Sun, 25 Nov 2018 04:45:23 +0000 Böceklerin özellikleri, böcekler gerçek eklembacaklıların alt dalına ait bir sınıftır. Günümüzde tanımlanmış böcek türleri yaklaşık 686 bin kadardır. Böcek sayısının ise, birkaç yüz milyon kadar olduğu düşünülme Böceklerin özellikleri, böcekler gerçek eklembacaklıların alt dalına ait bir sınıftır. Günümüzde tanımlanmış böcek türleri yaklaşık 686 bin kadardır. Böcek sayısının ise, birkaç yüz milyon kadar olduğu düşünülmektedir. Çoğu böcek türlerinin hala daha yapıları ve özellikleri hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak böcekler genellikle yapısal özellikleri benzer canlı türleri arasındadır. Böcek türleri sudan karaya çıkan ilk canlı türleridir. Günümüze kadar bulunan fosil böcek türleri mevcut böceklerden fazla farklı değildir. Böcekler ayrıca tarım için oldukça faydalı özelliklere sahiptir.

Böceklerin yapısal özellikleri

Böceklerin vücudu baş, karın ve gövdeden meydana gelir. Baş kısmında ağız, petek gözler, gövde kısmında iki çift kanatla üç çift bacak olur. İlkel böcek türlerinde kanatlar kaybolmuştur. Gövde 3 bölütlü, karın 6-11 bölütlü olur. Böcekler trake solunumu yapar. Malpighi tüpçükleri ise boşaltım organlarıdır. Böceklerin bacakları da koksa, trohanter, tibya, femur ile tarsus olarak beş kısımdan oluşur. Ses çıkaran böcek türlerinde işitme organları da bulunur.

Duyargalar dokunma ve doku duyuları olarak görev yaparlar. Başta yan kısımlarda olan petek gözleri mozaik şeklinde yerleşmiş ve on binlerce tek lensten oluşmuştur. Basit gözler genellikle iki anten arasındaki üçgen şeklinde yerleşmiştir. Ağız kısmı hem biçim bakımından, hem de işlev bakımından farklılıklara sahiptir. Ağızda yatak şekilde çalışan üç çift çene vardır. Önde olanlar oldukça kuvvetli olup, dişli yapıdadır.

Gövde kısmı ön, orta ve son olarak ayrılır. Bölütlerin her birinde bir çift bacak olur. Böceklerin çoğu türünde orta ve son gövde kısmında bir çift kanat olur. Böceklerin hepsi 6 bacaklı olmasına rağmen, bazılarında sadece dört bacak gelişmiştir. Yeterli olgunluğa ulaşmamış tırtıl gibi türlerde eklemsiz, yardımcı bacaklar olur. Arı ve eşek arılarının, diğer kurtların bacakları olmaz. Bacaklar ara bir bölümle kasığa yerleşir. Kasıkta ayağı taşıyan incikle bağlantılıdır. Böcek türlerinin alışkanlıklarına bağlı olarak, bacaklarda farklılık gösterir. Bazı kazıcı böceklerin ön bacakları adeta kazma organı haline gelmiştir. Çekirge ve ağustos böceğinde arka bacaklar diğerlerine göre daha büyük olur. Bunları sıçrama için kullanırlar. Su böcekleri türlerinde ise, bacaklar küreğe benzer. 

Böceklerin Özellikleri
Böcekte karın bölgesi en büyük yeridir. Genellikle 12 bölütten meydana gelir. Bazı türlerde bu sayı daha az olabilir. Son bölüt anal deliktir. Bazılarında uzun ve ipliğimsi, bazılarında kısa, bazılarında ise kerpeten şeklinde sese ve dokunmaya duyarlı çift kuyruk duyargası olur. Çoğu böcek türünün erkeklerinde dokuzuncu bölütte çiftleşmede dişiyi tutan bir çift uzantı bulunur. Dişilerin de sekizinci ve dokuzuncu bölütte türlere göre yumurtlama borusu olur. Kraliçe, işçi arı ve eşek arılarında yumurtlama borusu değişir ve iğne gibi olur.

Böceklerin solunumu yanda bulunan dizili hava deliklerinden olur. Deliklerden trake denen ince tüplerle hava bacaklara ve kanatlara taşınır. Böceklerde akciğer ya da dolaşım sistemi olmaz. Kan vücudun boşluğuna akar, arkadaki kalp denen iki ucu açık tüpün sıkıştırmasıyla vücutta her yere taşınır. Böceklerin sindirim organları ile üreme organları karında olur. Baş bölgesinde beyinde çıkıp, vücudun alt kısmında iki tarafa uzanan iki ana sinirden meydana gelen sinir sistemi olur.

Böceklerin üreme özellikleri

Böceklerde üreme genellikle iç döllenmeyle olur. Sperm çekirdeği ile yumurta çekirdeği birleşerek döllenir. Böceklerin yumurtaları da oldukça farklıdır. En fazla düz yüzeyli ya da şekilli yüzeyli, girintili çıkıntılı olan mil şeklinde ya da uzun silindir gibi olanlar görülür. Bazen yuvarlak ya da sepet gibi kapakları olur. Bir kısmı da yumuşak ya da sert olabilir.

Şark Hamam Böceği https://www.bocek.gen.tr/hamam-bocegi.html Sun, 25 Nov 2018 19:42:04 +0000 Hamam Böceği, Adını Yunancadan almış olan bu böcek Balottodea ve şark böceği ismi ilede bilinir ve yaklaşık 4.500 çeşidin genel adıdır. Genellikle gruh halinde yaşayan hamam böcekleri dünya üzerinde kutuplar ve 2000 me Hamam Böceği, Adını Yunancadan almış olan bu böcek Balottodea ve şark böceği ismi ilede bilinir ve yaklaşık 4.500 çeşidin genel adıdır. Genellikle gruh halinde yaşayan hamam böcekleri dünya üzerinde kutuplar ve 2000 metreden alçak tüm bölgelerde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Birçok türü bulunan hamam böceğinin genellikle kanatları vardır. Kendi türüne göre kanat yapısı değişebilen bu böceklerde vücut uzunluğu 1.5 cm ile 5 cm arasında değişmektedir. Hamam böcekleri gerek görüntüsü gerekse yapısı itibarı ile birçok ev kadınının korkulu rüyasıdır ve tiksinti verici bir böcektir.

Birçok ortamda hayatını kolaylıkla sürdürebilen hamam böcekleri genellikle nemli bina ve ılık ortamları tercih ederler. Bu nedenle evlerde özellikle banyo ve tuvaletlerde görülürler. Dokunsal ve kimyasal iletişim yolu ile haberleşen hamam böcekleri gittikleri yerlerde dışkı ve salgı bırakarak hem diğer hamam böceklerine besin bırakırlar hem de bu şekilde yuva yerlerinin tespitini sağlarlar.

Sürü ve koloniler halinde yaşam tarzını benimsemiş olan hamam böcekleri oldukça dayanıklı hayvanlardır. Beyinleri ayaklarında olan hamam böcekleri başları kesilse bile iki haftaya kadar yaşayabilir ancak ağızlarını kaybettikleri için açlıktan ölürler. Yaklaşık 300 milyon yıldır dünyayı birlikte paylaştığımız bu böcekler bir ay boyunca hiçbir şey yemeden aktif halde yaşamlarını sürdürebilirler. İnsanlara göre radyasyona 6 ile 15 kat daha fazla dayanıklı olan bu hayvanlar su altında boğulmadan yarım saat kalabilmektedir.

Her ne kadar görüntüsü ile pis bir böcek olarak tanımlansa da hamaz böcekleri parazit özelliği taşımazlar. Ancak oldukça dayanıklı olan bu böcekler birçok hastalık için taşıyıcılık görevi üstlenirler. Bu hastalıklar kolera, verem, tifo, basilinin ve hastalığa neden olacak birçok bakterilerdir.

Yurdumuzda bu türler içinde en çok görülen üç çeşit vardır. Bunlar Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği ve Doğu hamam böceğidir.

Alman hamam böceği, dünya üzerinde en çok görülen hamam böceği türü olan bu böcekler oldukça hızlı çoğalmaktadırlar. Yumurtalarını sırtında taşıyabilen bu böceklerde her annede altı ile elli arasında yumurta bulunur. Böceklerin yumurtadan çıkma süresi yaklaşık on yedi gündür ve bir ay ile kırk beş gün arasında yavrular yetişkin bir hamam böceği şeklini alırlar. Yetişkin boyları 1-2 cm dir ve erkeklerin boyu dişisine göre daha uzundur. Alman hamam böcekleri Türkiye de bulunan diğer hamam böceği türlerine göre biraz daha kısadır. Açık kahverengi tonlarına sahip bu hamam böceği genellikle tropikal alanlarda yaşamaktadır. Yatay ve dikey yüzeyde oldukça kolay hareket edebilen bu böceklerin yaşam alanları oldukça geniştir daha çok karanlık, ılık ve nemli alanları seven Alman hamam böceği gemilerde, mutfaklarda, kafe ve elektrikli cihaz motorlarında, gıda depolarında ve her türlü duvar çatlağında kolaylıkla yaşayabilmektedir.

Hamam Böceği
Amerikan hamam böceği, kırmızımsı kahverengi veya akaju olarak tabir edilen renge sahip bu böceklerde ayırt edici özellik kafaları ile gövdelerini birbirinden ayıran sarı çizgidir. Hem erkek hemde dişi Amerikan hamam böceklerinde kanat vardır ve ikisi de uçabilirler. Yetişkin boyları 3 cm ye kadar ulaşabilen bu böcek tek seferde yaklaşık 16 yumurta bırakır ve yumurtalarını kese içinde saklarlar. Kese içine saklanan yumurtalar nemli ve ılık bir yere bırakılır ve böceklerin kuluçka süresinin tamamlanması beklenir. Geniş bir yaşam alanı bulunan Amerikan hamam böcekleri diğer türlerin aksine evleri değil doğayı yaşam alanı olarak seçmektedir. Genellikle kanalizasyon ve mırç adı verilen pis çamur yataklarının altında yaşarlar. Sıcak ve nemli bölgeyi tercih ederler.

Doğu hamam böceğe, bu böcek yurdumuzun yerli hamam böceği sayılmaktadır. Çoğu zaman kara fatma ile karıştırılan doğu hamam bö]]> İpek Böceği https://www.bocek.gen.tr/ipek-bocegi.html Mon, 26 Nov 2018 02:51:25 +0000 İpek böceği, İpek böceği kelebeklerin yumurtalarını dut yapraklarının üzerine koymasıyla meydana gelir ve bu yumurtalar üç dört gün geçtikten sonra ölürler. Tut yaprakların üzerindeki yumurtalardan, larvalar çıkarlar. Bu İpek böceği, İpek böceği kelebeklerin yumurtalarını dut yapraklarının üzerine koymasıyla meydana gelir ve bu yumurtalar üç dört gün geçtikten sonra ölürler. Tut yaprakların üzerindeki yumurtalardan, larvalar çıkarlar. Bu aşamadan sonra tırtıllar meydana gelir. Bu tırtıllar ise sık tüylü ve siyah yapılıdır. Tırtılların sürekli şekilde dut yaprağını yemeleri ile üzerindeki tüyleri değiştirerek gelişmeye devam eder.  Bahar aylarında yaprak döneminde bir ay içinde sekiz santime kadar ulaşırlar. Bu tırtılların yaprak yiyerek büyürken; büyüdükçe tırtılların  renkleri açılır. Bu tırtılların üzerindeki tüyler kaybolur. Tırtıllar yeterli büyüklüğe ulaşınca hücrelerine yerleşince, üst dudağındaki delikten ipeğin ilk halinde sıvı çıkarak; tırtıllar kozasını yapmaya başlarlar. Bu Tırtıllar öncelikli olarak kozanın dış kısmını örerler. Daha sonra ise bu tırtıllar kendi etrafını örmeye devam ederler. Bu örme işleminde görünmez hale gelirler. Bu tırtıllar bu örme sonunda kozanın içerisinde üç hafta kaldıktan, sonra kelebek haline gelirler. Daha sonra ise kendi kozasını parçalayıp; kelebek olarak dışarı çıkar. En güzel ipek üretimi için ipek böceği kendi kozasından çıkmadan müdahale edilir. Bu sebepten dolayı kelebek kozası parçalanmadan bu kozalar sıcak suya atılır. Böyle olunca da sıcak suda tırtıllar ölürler. Böylece ipek kozaları zarar görmeden üretime geçilir. Böylece kozalardan ince ince tel şeklinde ipek ipleri çıkarılarak, ipeğin ham maddesi üretimi başlar. 

İpek Böceği
Ayrıca bütün ipek kozaları sıcak suya atılmaz. Bu tırtılların bazıları kelebek olarak kendiliğinden dışarı çıkarak yaşamına devam ettirir. Böylelikle kelebeğim yaşamasına müsaade edilir. Böylelikle bu türünde çoğalması için imkan tanınmış olur. İpek böcekçiliği çok eski yıllara dayanan bir geçmişi olan bir üretim çeşididir. ipek böcekçiliği üretim ilk öncelikle beslenmeye başlayan ülkenin Çin olduğu bilinmektedir. Bu bilgiler eski kaynaklar arasında mevcuttur. Çinliler ipek kumaş yapmasının sırlarını uzun yıllarca saklamışlar ve İpek böcekçiliğinin ve yetiştiriciliğinin yapımını yalnız Çinliler yapmıştır. Yıllarca başkalarından saklayarak devam edilmiş ve sonra başka ülkeler tarafından keşfedilmiştir.

Ülkemizde ise yaklaşık olarak 500 lü yıllarda ipek böcekçiliği ne başlanıldığı görülür. Tarımın önemli kolları arasında ipek böcekçiliği de vardır. İpek böcekçiliği için dut ağaçları önemli rol oynar. Büyük yatırımlar gerektirmeyen bir yatırım aracıdır. İpek böcekçiliği bir buçuk ay kadar uğraş sonunda güzel gelirler meydana getirir. Tut ağacı olan her yerde ipek böcekçiliği uygundur. İpek böcekçiliği genellikle ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgesin de uygulanmaktadır. Buralarda ipek böcekçiliği yaklaşık Nisan aylarının başlarında başlar. Ama diğer bölgelerde de ipek böcekçiliği yapılır. Bu yerlerde  ise ipek böcekçiliği Mayıs aylarında yapılmaya başlar. İpek böceğinin dört evresi vardır. Bunlardan birincisi yumurtlama dönemi evresidir. İkinci dönem ise tırtıl oluşumu evresidir. Üçüncü döneminde ise tırtıllar sıcak suya atılır. Dördüncü evrede ise kelebeklerin kozalağı parçalanmasına izin verilir.
İpek böceklerinde beslemek için en önemli unsur, ipek kozalarının hepsini aynı zamanda sıcak suya atabilmektir. Bu kozaların hepsi iyi takip etmek ve geliştiklerini iyi bilmek gerekir. Aksi takdirde gerekli  verim alınamaz. Böyle zamanlarda bu dönem uzun zaman alır. İpek böcekçiliğinin de gerekli verim alınamaz. 

İpek böceğinin başlıca en önemli yiyeceği dut yaprağıdır. İpek böcekçiliği için çok sayıda dut ağacına ihtiyaç vardır. Bu sebepten dolayı ipek böcekçiliği yapanların dut bahçeleri olması çok iyi olur. Ayrıca İpek böcekçiliği için yapılacak bölgenin uygun olması, hasat için büyük önem taşır. Dut bahçelerinin toz bir yerlerden uzak olması gerekir. Ayrıca etrafında fabrika gibi zehirli atıkların çıktığı yerlerden uzak olması son derece önemlidir. İpek böcekçiliği için dut yaprakları elde etme]]> Böcek Türleri https://www.bocek.gen.tr/bocek-turleri.html Mon, 26 Nov 2018 14:06:21 +0000 Böcek türleri, eklem bacaklılar sınıfından olan böcekler, tür bakımından en kalabalık olan hayvan gruplarıdır. 1 milyondan fazla türleri vardır ve dünyadaki en fazla türe sahip olan canlılardır. Her yıl birkaç bin tür bun Böcek türleri, eklem bacaklılar sınıfından olan böcekler, tür bakımından en kalabalık olan hayvan gruplarıdır. 1 milyondan fazla türleri vardır ve dünyadaki en fazla türe sahip olan canlılardır. Her yıl birkaç bin tür buna eklenmektedir. Böcekler tür, cins, familya gibi taksomotik kategoriler bakımından 6 ila 10 milyon sayıya ulaşabilirler ve dünyadaki hayvanların % 90 kadarını böcekler oluştururlar. 
Dünyanın her yerinde bulunan böceklerin bazı türleri;

Tahta kurusu: Tahta kurusunun vücut yapısı alttan ve üstten basık şeklindedir ve toplamda üç çift yani altı ayağı bulunur. Beslenmelerini kan emerek sağlayan bu canlıların baş bölgelerinde hem iletişimini sağlayan hem de tehlikeleri algılayan iki tane anten bulunur. Yapı olarak küçük bir böcek olan tahta kurularının boyları birkaç mm dir. Bilinen en büyük boyu 10 mm yi geçmemektedir. Tahta kurusu çabuk üreyen ve çoğalan bir böcek türüdür. Bu böcekler  türleri aç kaldığında hiç besinleri olmadığı zaman bile ortalama 550 gün yaşayabilirler. Yani besin bulamadıklarında bile çok uzun yaşayan canlılardır. Tahta kurularının  karın kısımlarının çok geniş ve şiş olmasının nedeni kan emdiklerinden dolayıdır.

Bit: Temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda yetişen ve bulaşma şekilleri farklı olan canlılardır. İnsanlar için en utanç verici haşerelerdir. Çünkü insanlar bitlerin sadece pis insanlarda olduğunu zannederler. İnsanlara hastalık bulaştıran bu canlılar ile mücadele etmek de oldukça zordur. Kan emici olarak bilinen bitler üzerinden beslendiği konakçısın günde 6 ila 8 defa kanını emerek beslenirler. Bitler kan ile beslendikleri için İnsanlarda sürekli kaşıntı, iştahsızlık ve psikolojik sıkıntılara neden olabilirler. Bitlerin üreme ve çoğalmaları ise yumurta ile olmaktadır. Bit yavrularına ise sirke adı verilir.

Böcek Türleri
Pire: insanlara en çok hastalık bulaştıran bu böcekler eklem bacaklılardır ve altı tane ayakları bulunur. Pirelerin ayaklarını uç kısımları tırtıklı olup tutucu özelliğe sahiptir. Baş kısmı çok ufak, gövdesi ise çok büyük olan pirelerin başının ön tarafında iki adet gözü bulunur ve ağız kısmında insanları ısıran ve insanlardan kan emmesi sağlayan iğneleri vardır. Pirelerin vücudu yan taraflardan basık olup yukarıya doğru uzanmış şekilde derisi ise bölme halindedir. Hareketlerini zıplayarak sağlayan pireler canlılar arasında kendi boyuna göre en yükseğe sıçrayan canlılardır.

Siyah halı böcekleri: Özellikle evlerde kullanılmayan eşyaların içine girerek buralarda konaklayan siyah halı böcekleri boyları türlerine göre farklılık gösterir.Ortalama boyları 15 mm civarındadır. Kuyruk kısımlarında birkaç uzun kıl bulunan bu böceklerin renkleri ise türlerine göre değişmektedir. Genellikle siyah, kırmızı yada kızıl kahverengi gibi renklerde olan halı böcekleri evlerdeki tüy, deri ve ipek gibi tüm eşyaları kemirerek beslenirler. Bazı türleri ise bitkisel ürünleri de tüketebilir.

Güve: Havada uçuşan  küçük yapılı canlı olan güveler görünüş olarak kelebeğe benzerler. Güveler ev içlerinde tahıl ambarları ve depo gibi alanlarda bulunan ürünleri kemirerek beslenirler. Bu nedenle bu alanlarda sıkça güvelere rastlanabilir. Güvelerin boyu oldukça ufaktır. Genellikle 5 ila 10 mm kadar boyları vardır. Yapı olarak kelebeğe benzeyen güvelerin aslında kelebekten ayırt edici bir çok farkları vardır. Güvelerin kanatları kelebekleri göre daha soluk renklidir ve üzeri tüylüdür. Güve böceklerinin antenleri kelebekleri göre daha kalındır ve üzeri tırtıklıdır.

Örümcek: Eklem bacaklılar grubunun en önemlisi olan örümcekler, yapı olarak diğer böceklerden farklı bir yapıya sahiptir ve dünyanın her tarafında yaşayabilirler. Yeryüzünde 65 bin kadar örümcek türü vardır. Sekiz tane ayakları olan örümceklerin başucunda iki antenleri vardır ve gövde kısımları daha geniştir.
]]>
Peygamber Böceği https://www.bocek.gen.tr/peygamber-bocegi.html Tue, 27 Nov 2018 04:19:29 +0000 Peygamber Böceği, diğer bilinen adı peygamber devesi, bu böcek genellikle sarımtırak ya da yeşil renkli, uzun bir gövdeye sahip, başı her tarafa rahatlıkla oynayarak hareket edebilen, oldukça iri gözlere sahip bir böcek türüd Peygamber Böceği, diğer bilinen adı peygamber devesi, bu böcek genellikle sarımtırak ya da yeşil renkli, uzun bir gövdeye sahip, başı her tarafa rahatlıkla oynayarak hareket edebilen, oldukça iri gözlere sahip bir böcek türüdür. Genellikle peygamber böceği yaprakların arasında kendini tam bir profesyonel olarak saklar ve avını bu şekilde bekler kendisini hiç bir şekilde göstermez. Bu böceğin özelliği durduğu yerden hiç hareket etmesine gerek kalmadan alt ve üst bacakları ile sinekleri yakalar ve olduğu yerde yavaş bir biçimde avını tüketir. Peygamber böceği çoğunlukla güneşli ve meskun olan yerleri tercih etmektedir. Ayrıca peygamber böceklerinin hepsini bir araya kapalı ortama konulduğu zaman birbirlerini yerler. Normal serbest halde iken bazı zaman dişi peygamber böceği çiftleşmeden sonra erkek peygamber böceğini yiyebilmektedir.

Peygamber Böceğinin Ailesi, 

Peygamber böceği özellikle tropikal ve sıcak yerleri tercih etmektedir. Bizim kendi yurdumuzda da peygamber devesi bulunmaktadır. Bu böceğin özelliği ise, oldukça ince bir vücut yapısına sahip olması ve hem kahverengi hem de yeşil renkli avcı olan bir böcek olmasıdır. Genellikle çakı şeklinde kolaylıkla bükülebilen bacakları sayesinde hareket etmesine gerek kalmadan olduğu yerde kelebek, sinek ve pek çok çeşitte böcekleri kolaylıkla avlar. Peygamber böceğinin ömrü ise yaklaşık olarak 3 ile 4 ay arasında yaşayabilmektedir. Kendi familyasında ise 1800 çeşitte peygamber böceği bulunmaktadır. Peygamber böceği avlanma esnasında kendini yeşil yapraklar arasına kamufle eder ve avının yakınına gelmesini bekler. Av peygamber devesine yaklaştığı zaman hemen hamle yaparak ayaklarını uzatır ve avını ayağının arasına kolaylıkla sıkıştırır. Peygamber böceğinin kıl şeklinde çok ince antenleri vardır. Çoğunlukla ön kanatları parşömen kadar sert bir yapıda arka kanatları ise adet zar gibi incedir. Bazı peygamber böceklerinin kanadı olmazken bazılarının da yarı kanatları olan cinsi bulunmaktadır. Genellikle ön bacaklarını avlanırken arkadaki iki bacağını da yürürken kullanmaktadır. 

Peygamber Böceği
Peygamber Böceği

Duruş pozisyonu genellikle dua eder gibidir. Ancak bu pozisyon peygamber devesinin avlanma pozisyonudur. Çünkü bu böcekler hiç doymayı bilmez sürekli böcek yakalayarak yerler. Çoğunlukla peygamber böceğinin avladıkları kelebek, tırtıl, sinek ve eşek arılarıdır. Hatta bazen çok zehirli olan örümcekleri bile avlamaktadırlar. Peygamber böceği zehirli olan böcekleri yemekten hiç çekinmez. Ayrıca dişi peygamber develeri erkek peygamber devesine göre oldukça büyüktür. Genellikle üreme sırasında erkek peygamber böceği kaçamaz ise dişi tarafından yem olurlar. Bütün bu göstermiş olduğu vahşiliğe göre peygamber böceği çiftçi ve bahçıvanlara büyük iyilik yaparak zararlı olan böcekleri tüketmelerinden dolayı oldukça faydalıdırlar. Bazı çiftçiler ise, ektikleri ürünleri alabilmek için arazilerine peygamber böceğinin yumurtalarını bırakırlar. Çünkü bu obur peygamber böceği doymak bilmediği için hiç yemek bulamasa bile kendi bacağını yemekten de hiç çekinmez. Ayrıca hem bacağından hem de antenlerinden birisi kopmuş ise yerine yenisi gelmektedir. Peygamber böceklerinin ömrü ise genellikle bir mevsimdir. Ya aylarının sonunda aniden ortaya çıkar ve sonbahar ayının sonunda yumurtladıktan sonra da çoğunlukla ölürler.
]]>
Danaburnu Böceği https://www.bocek.gen.tr/danaburnu-bocegi.html Tue, 27 Nov 2018 05:36:32 +0000 Danaburnu Böceği, Bu böcek 3.5 cm ile 5 cm arasında boyu olan ve genellikle bitki köklerinde yaşayıp bitkilerin kökleri ile beslenin bir canlıdır. Kumlu killi ve yumuşak toprakları seven ve bu toprakların yaklaşık 10 cm altınd Danaburnu Böceği, Bu böcek 3.5 cm ile 5 cm arasında boyu olan ve genellikle bitki köklerinde yaşayıp bitkilerin kökleri ile beslenin bir canlıdır. Kumlu killi ve yumuşak toprakları seven ve bu toprakların yaklaşık 10 cm altında yaşayan bu böcek koyu veya açık kahverengidir ve üzerinde kadifemsi yumuşak tüyler yer alır. Ön kolları arka bacaklarına göre kısadır ve bu sayede toprağı rahatlıkla kazabilmektedir. Kısa antenlere ve kanatlara sahip olan danaburnu böceğinin gözleri de küçüktür. Toprağın yirmi santime kadar uzayan derinliklerinde yaşayabilen bu böcek gündüzleri toprak altında geceleri ise yeryüzündedir ve genellikle geceleri bitki köklerinden beslenebilmek için yüzeye çıkarlar. 

Danaburnu Böceği Kaç Yıl Yaşar

Üreme süreleri diğer böcek türlerine göre oldukça uzun olan danaburnu böceği hemen hemen iki yılda bir yumurtlar. Dişi danaburnu böceği tek seferde 200 ile 300 arasında yumurta bırakır. Mayıs ve Haziran ayında yaşanan çiftleşmenin ardından yumurtalar toprak altına bırakılır ve üzerinden kış geçtikten sonra yaz aylarına doğru yavrular yumurtadan çıkar. Yine kış boyu beslenme ile geçiren yavrular Temmuz aylarına doğru erişkin hale ulaşmayı becerirler ve bu döngü iki yılı bulur.

Danaburnu Böceği
Yaşam süresi oldukça kısa olan danaburnu böceği birçok bitkinin kökünü yiyerek solmasına ve kurumasına neden olmaktadır. Özellikle tarım ile uğraşan kişilerin en çok korktuğu böcek türlerinden olen danaburnu böceği daha çok genç ve taze bitki köklerini tercih etmektedir. Küçük olmasına rağmen oldukça yüksek ses çıkarabilirler. Uçma özelliği olmayan bu böceğin insanları ısırma gibi bir huyu da yoktur.

Genellikle taze bitkilerin yanı sıra toprak altında açtıkları koloniler boyunca önlerine çıkan tüm bitki köklerini kemirirler. Sebzeler, süs bitkileri, patatez ve soğan gibi tarımsal ürünler, ağaç fidelerinin kökleri, mısır, ayçiçeği, orman fidesi, çeltik, buğday ve pamuk gibi birçok bitki ile beslenerek bu bitkilere zarar verir. Bu nedenle tarımsal faaliyetlerde bu böceğin ilaçlanması ilk sıralarda yer alır ve özellikle yumurtaların kuluçkadan çıkma dönemlerinde her yıl düzenli olarak tarım ilaçlaması yapılmalıdır.
]]>
Böcek Çeşitleri https://www.bocek.gen.tr/bocek-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 00:01:11 +0000 Böcek çeşitleri, Böcekler (insecta), Eklembacaklılar (arthropoda) Ailesinin bir sınıfıdır. Böceklerin yapısını, fizyolojisini, anatomisini,  çevre ile olan ilişkilerini, üreme ve gelişmelerini ve  bunlara karşı mücadele Böcek çeşitleri, Böcekler (insecta), Eklembacaklılar (arthropoda) Ailesinin bir sınıfıdır. Böceklerin yapısını, fizyolojisini, anatomisini,  çevre ile olan ilişkilerini, üreme ve gelişmelerini ve  bunlara karşı mücadele etme metodunu inceleyen bilim dalı Entomoloji dir. Bu varlıklar yeryüzünde bulunan hayvan türlerinin yaklaşık olarak 4/3 ünü oluşturmaktadır. Araştırmalar sonucu 800 binin üzerinde tür, tür araştırmalarının devam ettiğini ve listeye yeni türlerin de eklendiği uzmanlar tarafın dan belirtilmekte. Bu canlıların dünyanın her yanında yasadıkları tespit edilmiş, özellikle okyanuslardan, kutuplarda  kadar her ekosistemde ayakta kalmayı başaran canlılar oldukları görülmüş. Çeşitli kültür bitkilerine yaptıkları zararlar dolayısı ile ekonomik önem taşırlar. 
 Ekonomik önem taşıdıkları sebebiyle böceklere sadece zararlı gözüyle bakmak yanlış olur. Böcek türleri insan gıdası olan bitkilere ve depolanmış yiyeceklere, giyeceklere zarar vermektedir. İnsanlara faydalı hayvanlarda asalak olar akta bulunmakta olup tehlikeli hastalıkları taşımakta iseler de gıdalarımızın en kıymetlisi balı ve giyeceklerimizin en pahalısı olan ipeği bize sundukları da bilinmekte. Severek yediğimiz sebze ve meyvelerimizin meydana gelmesi için oluşumunda çiçekleri tozlaştırma görevi üstlenen böceklerdir Birkaçını sayarsak bunlar şunlardır
 • İncirin oluşmasında incir arıcığının, 
 • Bitkileri zararlı unsurlardan koruduğuda bilinen uğur böcekleri, 
 • Cila maddesi gomalak ın (shellac) oluşmasını sağlayan kolektomi lak böceği.
 • Zararlı böceklere karşı kırmızı karıncalar.
Artık maddeleri yiyerek te, çevreyi sessizce temizleyen yine böceklerdir. Ayrıca zararlı böcekleri yiyerek ya da parazitle yerek aşırı derece çoğalmasını önleyenler yine böceklerdir. 

Böcek Çeşitleri
Böcek Çeşitleri, 

Karınca;
Genelde 2 - 4 mm büyüklüğünde  kırmızıdan siyaha, siyahtan kahverengiye kadar renk tonlarında karınca türleri vardır. Kanatlı karınca türü ise diğer karınca türlerinden farklı olarak göze çarpmaktadır. Bunların da boyu 5 - 8 mm uzunluğunda kahverengi oldukları, 2 adet uzun kanatları vardır. Yuvalarını su ve yiyecek kaynaklarının yakınına yaparlar ve rotaları bu eksendedir. Ev içinde görülenler genelde işçi karıncaların yiyecek aramalarından kaynaklıdır. Çatlaklar ile süpürgelikler, deliklerde. Saksı içlerinde yuvarlanırlar. Koloniler halinde yaşarlar, taşıdıkları hastalıklar ise salmonellosis ve staphilacoc dır.

Örümcek;

Bu türler parazitlenmezler ve hastalık bulaştırmazlar, yağmacılıkla, böcekleri yiyerek beslenirler, türleri çoktur. Boyları türe göre değişmektedir, Bazı türlerin insanları sokması  sonucu zehirledikleri görülmüş. Isırdıkları yerde birbirine yakın 2 noktacık izi bırakırlar, sokulan yerde yanma, kaşıntı bunla ilişkili ağrı ve şişkinlik baş gösterir. Vücutta bitkinlik, titreme meydana getirir. Bazı sokmalar dada nabız artması ve soğuk terleme görül düğüde olmuştur Evlerde yuvalandıkları yerler genelde loş karanlık ve nemli yerlerdir.

Karasinek; 

Bu türler 0,5 - 1 cm boyunda siyah, gri renktedirler. Çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlerde ve buralara 100 - 150 tanesi yığın halinde yumurta bırakırlar. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenirler ve sıcak havada ortalama 7 - 8 günde sinek olarak uçar. Çok çabuk üremekle bilinirler, her türlü gıda ve çöp atıklarıyla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler ve vücutların çok çeşitli hastalık mikropları taşıdıkları için her dolaştığı nesneye mikrobu bulaştırırlar. Zira her 5 dakikada bir gezdiği yerlere dışkısını bırakır. Kolera, hepatit, diare, gıda zehirlenmesi, çocuk felci,  selmonellosis, ve verem başlıca taşıdıkları hastalık mikropları dır. Bu hastalıkların bulaşmasınd]]> Çam Kese Böceği https://www.bocek.gen.tr/cam-kese-bocegi.html Wed, 28 Nov 2018 12:36:59 +0000 Çam Kese Böceği, Çam kese böceği pul kanatlı zararlı bir böcek türüdür. Cam kese böceği yumurtalarını daha fazla ibreyi birleştirmek suretiyle, çam ağacının alt dallarına sıralar halinde yumurtaları bırakırlar. Çam Çam Kese Böceği, Çam kese böceği pul kanatlı zararlı bir böcek türüdür. Cam kese böceği yumurtalarını daha fazla ibreyi birleştirmek suretiyle, çam ağacının alt dallarına sıralar halinde yumurtaları bırakırlar. Çam kese böceği  yumurta bırakarak işlemi gerçekleştirir. çam kese böceği  yumurtaları korunmak için üzerine pullarla kaplar. Yaklaşık olarak 40 gün süren yumurtlama dönemi sonunda, yumurtadan çıkan tırtılların baş kısımları, gövde kısımlarına göre daha büyüktür. Cam kese böceğinin altısı toosid olmak üzere; toplam on altı ayağı bulunur. Yetişkin olan tırtılların boyu 40 milimetre ulaşır. Bu tırtılların karnının alt kısmında bulunan ayaklarda, bol miktarda beyaz ve sarıya yakın açık kahverengi bir çok kıllar mevcuttur. 

Çam kese böceğinin yani bu tırtılın iki dönemi vardır. Birincisi dönem ise tırtılın yumurta çıkışı ile başladığı kışlık keseleri örmeye başladığı zaman olarak bilinir. Bu dönem deri değişim evresine kadar gider. Bu soğuk zamana kadar olan aylar şubata kadar olan dönemdir. İkinci dönem ise deri değişiminden sonra krizalitleşme olan toprağa inecekleri zaman olarak başlar. Ağızlarından salgıladıkları ipeğimsi madde ile keselerini örmeye devam ederler. Bu maddenin görünümü çok parlak olup, zamanla da matlaşır. Bu tırtıllar genellikle de gece beslenirler. Bulanık havalarda gündüz de beslene bilirler. Bu tırtıllar soğuklarda kesesinden dışarı çıkmazlar. 

Çam Kese Böceği
Yeni evrelerin de mutlaka toprağa inerek kendilerine kahverengi bir koza  örerler. Bu evre yaklaşık dört ay sürer. Eylül ayında ergen hale gelirler. Bazıları ise hemen ergenliğe ulaşamaz. Bu süre daha uzun olabilir. Bu tırtıllar dört yıl toprağın altında kalabilir. Bu sebepten dolayı çam kase böceği dört yıllık periyotlarda incelenir. Eylül ayının başlarında çam kese böceği kendi kozasını delerek, topraktan dışarı çıkar. Bu evrede ise dişi olan çam kese böceği yumurtayla dolu bir halde bulunur. Ancak dişi ile erkek çam kese böceği birleşmesi sonucu erkek böcek ölür. Çiftleşme anı sonunda ise dişi kelebek yumurtalarını koyarak, yumurta koçanını meydana getirerek, kısa bir süre sonunda artık kendisi de ölür. 

Çam kese böceği ülkemizde Kuzey ve Batı kısımlarda Karadeniz Bölgesinin illerinde yağışlı olan yerlerinde, genellikle yüksek kesimlerde daha az görülür. Çam kese böcekleri çam ağaçların üzerinde pamuksu keseleri  ile kendini gösterir. Cam kese böceği aslında bir kelebek türüdür.  Bu kelebeğin ülkemizde orman zararlısı böcekleri arasında yer aldığı bilinmektedir.

 Çam kese böceğinin ormanda bulunan ağaçlara verdiği zararlar sebebi ile bu ağaçlarda gerileme ve hacim kaybolma meydana gelir. Çam kese böceğinin kış aylarında daha yaygın olarak ağaçlara uğradığı için, bu ağaçlarında uyku zamanında olduğu için ağacın ölmesi engellenir. Bu ağaç üzerine bir kaç sefer daha uygulanırsa, ağaç zayıf kalarak, ağaçta başka tahribatlara sebep olabilir.  Çam kese böceği öncelikli olarak kızılçam, Sarı çam, Lübnan sediri, Kara çam, fıstık çamı ağaçlarda bulunur. Tahribat  çok olduğu bu böceklerin az  olduğu zamanlarda  bu etki az olursa tahribat az olur. Ancak daha yoğun olan arızlı  ağaçlarda çam kese böceğinin kese adeti çoğalır. Cam kese böceği yoğun olarak görüldüğü ağaçta ağır tahribat bırakarak, ağacı zayıf düşürür. Çam kese böceği çam ağaçlarının,  genellikle ağacın sürgün yerlerine, ağacın dallarına koyarak üreme  yapmaya başlamış olur. Böylelikle başta anlattığımız evreler böyle devam eder. Çam kese böceği ile mücadele kimyasal olarak gruplandırılır. Çam kese böceğinin keseleri toplanarak; yakılma uygulanır. Toprakta bulunan keseler toplanarak yok edilir. Bu keselerde benzin döküp yakılarak; bu işlem uygulanır. Böylelikle çoğunlukla çoğalması engel olunur. Kimyasal olarak ilaçlama kış aylarında, yırtıcı hayvanların olmadığı zamanlarda, ağaçlara ilaçlar sıkılarak çam kese böcekleri ilk evrelerinde yok edilmeye çalışılır. İlaçlama yağış olmayan günler]]> Böcek İlaçlama https://www.bocek.gen.tr/bocek-ilaclama.html Wed, 28 Nov 2018 21:21:11 +0000 Böcek İlaçlama,Senenin hemen hemen her ayında hayat sürdüğümüz evlerde, bahçelerde, parklarda böceklerle karşılaşmaktayız. Bu durum sağlığımızı tehdit etmektedir. Hem çocuklarımız için hem de kendimiz için endi Böcek İlaçlama,Senenin hemen hemen her ayında hayat sürdüğümüz evlerde, bahçelerde, parklarda böceklerle karşılaşmaktayız. Bu durum sağlığımızı tehdit etmektedir. Hem çocuklarımız için hem de kendimiz için endişe duymaktayız bunu önlemenin yollarından biride ilaçlama yöntemidir. Yeri gelince bu ilaçlamaları kendi yöntemlerimizle yapmaktayız yeri gelince de bu ilaçlama işini ilaçlamada uzman insanların yapmasına izin vererek çevremizdeki böceklerden çok kısa bir süre sonra kurtulmaktayız. Fakat kendi yöntemlerimizi pek tavsiye etmiyoruz çünkü yanlış kullanımları insanların sağlığına zarar vermekteyiz. Haşere çeşitlerine karşı olarak onların yok edilmesinde kullanılan kimyasal ilaçların doğru kullanılmadığı için insanların zehirlenmelerine neden olduğu görülmüştür. Uzman kişiler tarafından yapılan yöntemlerde bireyleri ve çevreyi korumayı gaye edinen ilaçlarla bu işlem yapılmaktadır. İlaçlamaları şu şekillerde yapıyorlar: jel ilaçlama şeklinde, sıvı şeklinde bazıları kokulu ve bazıları da kokusuz olarak ilaçlama yapılıyor ve bu işlemler kısa bir zaman iççin de yapıldığından. Çevremizde, bahçemizde, evimizde veya parklarda en çok görülen böcekler şunlardır:

Evlerimizin özellikle de mutfaklarımızın baş belası olan karıncalar yine mutfak, lavabo ve banyolarda çok sık  rastladığımız hamam böcekleri, bahçelerde rast geldiğimiz salyangozlar, sivri sinekler, keneler, akrep, çıyan, sinek, eşek arıları, bitler, çekirgeler, güveler, yılanlar, kadınların en çok rahatsızlık duyduğu ve korktuğu fareler, kertenkeleler gibi böcekler için ilaçlama yapılmaktadır. Bu böcekler çeşitli sebeplerden dolayı bahçemize, evimize, binamıza, seralarımıza, apartmanımıza, ve benzeri yerlere yuvalar oluşturarak günden güne artış göstermektedir. Eğer engel olmazsak artış göstermesi daha çok problemler yaratacaktır. Sadece sağlığımızı tehdit etmeye kalmamakla beraberinde eşyalarımıza da zarar vererek maddi kayıplar olmasına da sebep olmaktadır. Bu böcekler çeşitli şekillerde de zararlar vermektedir. Örneğin dışkılarını ortada bırakmaları, salyalarını sebze ve meyvelerin üzerinde bırakmaları veya bizleri ısırmaları insanların ölümlerine bile sebep olmaktadır. İlaçlama yöntemlerine gelince yanlış biçimde yapılan ilaçlama farklı sonuçlar doğurabilir. Örneğin; hayvanları yok edeyim derken onlara bağışıklık oluşturabilir ve o böcekleri daha güçlü bir duruma getirebilir. Ya da öldü düşünülen hayvanların, ölmeden çevreye bıraktıkları larvaların oluşumundan sonra aynı problemleri tekrar yaşayabilirsiniz.

Böcek İlaçlama

Böcek İlaçlama Çeşitleri,

Kokulu ilaçlamalar, 

Böceklerin çok olduğu bilgelerde ve ölmesi kolay olmayan böcek çeşitleri için kullanılan bir metottur. Bu ilaçlamalar sıvı şeklindedir ve çok sert yani keskin bir kokuya sahiptir. Püskürtme metoduyla da yapılabilmektedir. Her türlü böcek için etki veren bir sonucu vardır. Ayrıca hem böcekleri hem de böceklerin yumurtalarını ortadan kaldırmaktadır. Kokulu ilaçlama yapıldığı sırada mekan da insanlar veya ehlileştirilmiş hayvanlar olmamalı, besinlerin üstleri örtülmeli var ise çocuk oyuncakları ortadan kaldırılmalıdır. İlaçlama yapılmasından sonra ilaçlama yapılan mekana yaklaşık altı saat veya biraz daha fazla girilmemelidir.

Kokusuz ilaçlama,  

Genellikle açık olmayan mekanlar da yapılması uygundur. Koku yaymadığı için insanların sağlığına zarar yoktur. Önlem alınmasına pek ihtiyaç duyulmaz. Ortada bırakılan yemeklerin üzerlerini örtmeniz yeterlidir. İçerisinde su barındırdığı için püskürtme metoduyla yapılmaktadır. İlaçlama yapılmasının ardından  mekanı üç veya dört gün dezenfekte edilmelidir. Kokusuz ilaçlama yöntemi her türlü haşereler için yapılabilir. Fakat ölmesi güç olan böcekler için uygulanması sıkıntı olabilir. Bu böcekler tahtakurusu ve pire için uygulanması zordur. Böceklerle tek başınıza yok etmeniz zordur. Bunun için profesyonel insanların yardımı ile çözülebilir]]> Sarıkız Böceği https://www.bocek.gen.tr/sarikiz-bocegi.html Thu, 29 Nov 2018 20:08:32 +0000 Sarıkız Böceği, denilen hayvan; ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika' da Namibya' da bulunmaktadır. Görünüşsel olarak örümcek türünü andırmakta olu Sarıkız Böceği, denilen hayvan; ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika' da Namibya' da bulunmaktadır. Görünüşsel olarak örümcek türünü andırmakta oluğ diğer sekizbacak örümcekler gibi ağ üretimi yapamazlar. Vücutları iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; karın bölümü, yani opisthosoma denen ilk bölüm ile baş ve göğüs kaynaşımını olan yani prosoma adı verilen bölümüdür. Sarıkız böceğinde toplam 10 adet kol bulunmaktadır. Sarıkız böceğinde bulunan 10 adet kol ekleminin dağılımı ise ;

 • 8 adet karın ve baş arasında sağ taraf 4 sol, taraf 4,  
 • 2 adet baş kısım yani prosoma denilen bölgededir.

Prosama denilen baş kısımda bulunan 2 adet kıskaçlı kol türü eklemli çıkıntıya kelis denmektedir. Sarıkız böceğinin kelisleri ise genellikle diğer eklemlerinden uzun ve iridir. Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir.Sarıkız Böceği Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır. Zehirliyor olmasa da ısırdığı veya kopardığı yeri inanılmaz ve dayanılmaz bir acı kapladığı bildirilmekle birlikte saç derisinden yuvalarına götürmek ve ısı fazlalığı sağlamak için tutamla saç derisinden saç kopardığı bildirilmekte ve bilinmektedir. Hızlı koşma konusunda ise Amerika Hamamböceği diye bilinen, türlerinin en iyi koşucusu durumu ile ilk sırada yer alan eklembacaklı hayvandan sonra 2. olarak kabul edilmektedir. Sıçrama özellikleri bulunmamaktadır. Bu nedenle daha çok sürüngenler ve diğer böcek türleri ile yani boysal yetişebilme durumu olan canlılar  ile avlanmakta ve beslenmektedirler.

]]>